Primeur in 'Het Drijfpaleis' voor Meppelink/Van lersel Riis speelde dubieuze rol SPORT 19 Oranje-vrouwen winnen van Japan, mijlpaal voor Paumen Hockeyster Maartje Paumen heeft gisteravond in België een mooie mijlpaal in haar succesrij ke loopbaan bereikt. De 29-jarige aanvoerster van Oranje begon bij de halvefïnaleronde van de Hock ey World League als basisspeel ster tegen Japan (4-0) aan haar 200e interland, elf jaar na haar debuut. De Limburgse strafcor nerspecialiste heeft zowel met Oranje als met haar club Den Bosch alles gewonnen wat er winnen valt in het vrouwenhock- ey, waaronder twee olympische Toch geen TT voor Van der Mark Motorcoureur Michael van der Mark staat zaterdag toch niet aan de start van de TT van Assen. De 22-jarige Rotterdammer was kan didaat om de geblesseerde Tsjech Karei Abraham, die ook op een Honda rijdt, te vervangen in de MotoGP. Van der Mark hoorde gisteren echter dat zijn gedroomde optreden in de ko ningsklasse van de motorsport niet doorgaat. „Ik was beschik baar en Honda en Ten Kate Ra cing hadden toestemming gege ven voor deze kans. Maar het is een beslissing van het team", meldde 'Magic Michael' op Twit ter. Van der Mark maakt dit jaar de nodige indruk in het WK Super- bike. In april eindigde hij op het TT Circuit van Assen twee keer Alleen Hogenkamp door in kwalificatie In de kwalificatie voor het hoofd toernooi van Wimbledon was gisteren namens Nederland al leen Richel Hogenkamp succes vol in het enkelspel. De als der tiende geplaatste tennisster re kende in de eerste ronde eenvou dig af met haar opponente Riko Sawayanagi uit Japan: 6-2 6-2. Cindy Burger (5-7 6-7 tegen Aliaksandra Sasnovitsjen) en Les ley Kerkhove (6-2 6-7 4-6 tegen Julie Coin) redden het niet in hun eerste graspartij in Londen. SPORT KORT en twee wereldtitels met de na tionale ploeg. Paumen luisterde haar jubileum interland op met twee doelpun ten, beide natuurlijk uit een kor te hoekslag. Naomi van As, die met 190 caps eveneens de 'magi sche' grens van 200 interlands naderd, en Xan de Waard maak ten de andere twee goals. Nederland gaat met drie over winningen aan de leiding in groep A. De nummers 1 tot en met 4 plaatsen zich in Bras- schaat voor de kwartfinales. als derde bij de ïooocc-motoren. Even leek een avontuurtje in de MotoGP dichtbij, maar Van der Mark kwam er niet uit met het team van Abraham, AB Motora- cing. Knieblessure houdt Schleck uit Tour De Luxemburgse wielrenner Frank Schleck ontbreekt in de Ronde van Frankrijk. De 35-jarï- ge broer van oud-winnaar Andy Schleck heeft aanhoudende knie klachten. „Die zijn erger gewor den in de Ronde van Zwitser land", meldde Schleck gisteren via Twitter. Het wegvallen van de ervaren Schleck betekent dat Bauke Mollema een belangrijke kracht moet missen in de ploeg van Trek. De 28-jarige Groninger is kopman van de die formatie. Dat is dus de finale. Onmogelijk is het zeker niet, want Van lersel en Meppelink, de Europese kampioe nen, behoren tot de kanshebbers op een medaille. De twee zijn pas sinds vorig jaar bij elkaar, maar vormen vanaf het begin een ijzer- sterke combinatie. Van lersel hoopt bij het WK profijt van het thuisvoordeel te hebben. „Als al die mensen op de tribune voor ons zijn, zal dat zeker een kick ge ven." Er kunnen 5500 toeschouwers in het drijvend stadion op de Hof vijver. 'Ontzettend gaaf, vindt Van lersel de locatie. „Het maakt ons puur om te spelen niet echt uit waar een stadion ligt, maar voor de sfeer is zo'n bijzondere speelplek wel belangrijk." Zij en ploeggenote Meppelink zijn niet in Den Haag geboren, maar wo nen er beiden al heel lang vanwe ge het beachvolleybal. „Het voelt als thuis. Dat maakt het allemaal extra mooi." Toernooidirecteur Bas van de Goor zei gisteren tijdens de pre sentatie van de Nederlandse WK-teams in de sjieke sociëteit De Witte te weten van de Haagse gewoonte om bijzondere bouw werken in de stad een bijnaam te geven. Dus stelde hij voor het vol leybalstadion op het water 'Het Drijfpaleis' te noemen. De pon- tons liggen op de Hofvijver, de tri bunes staan er, alleen moet het zand nog worden gestort. Dat ge beurt vandaag. „Ik kan niet wach ten om daar te spelen", zei Van ler sel, wier vader Joep wedstrijdlei der bij het WK is. Koning Voordat Van lersel en Meppelink vrijdagavond hun WK beginnen, is eerst op een steenworp afstand, in de Koninklijke Schouwburg, de openingsceremonie van het toer nooi in aanwezigheid van de ko ning. Na de eerste vrouwenwed strijd is er nog een tweede partij op de Hofvijver, Reinder Num merdor en Christiaan Varenhorst tegen een team uit El Salvador. De titelhouders, Alexander Brouwer en Robert Meeuwsen, komen een dag later voor het eerst in actie, op een van de andere drie WK-loca- ties: op de kade voor het cruise schip ss Rotterdam. Dat duo gaat met 2540 punten aan kop van de World Tour-ranglijst van wereld- volleybalbond FIVB, dankzij on der meer hun toernooizege in de Kroatische stad Porec, twee we ken geleden. Het WK heeft een recordbe drag aan prijzengeld, een miljoen dollar, 890.000 euro. De winnaars bij zowel de mannen als de vrou wen strijken 63.000 euro op, plus een startbewijs voor de Olympi sche Spelen. Al jaren pakten steeds donker wordende wol ken samen boven het hoofd van Bjarne Riis. De bui is nu definitief losgebar sten: na talloze beschuldigingen en het ontslag bij Tinkoff-Saxo verscheen gisteren een rapport van de Deense Dopingautoriteit waarin de dubieuze rol van Riis bij dopinggebruik in zijn ploeg nog maar eens wordt geschetst. Nieuw is het niet. Verrassend ook niet. En schokkend evenmin. Tweeënhalf jaar lang werkte Deen se Dopingautoriteit ADD aan een rapport over dopinggebruik in het Deense wielrennen. Het eindresul taat is niet heel veel meer dan een samenvatting van wat er de afgelo pen jaren in diverse bronnen is verschenen - maar dat is genoeg om een beeld te vormen over wat er zich achter de schermen van de Deense CSC-ploeg van Bjarne Riis afspeelde. In het rapport zijn vijftig getui genissen opgenomen. De belang rijkste daarvan komen van ex-ren ners als Tyler Hamilton, Michael Rasmussen, Jörg Jaksche en Bo Hamburger. Ze vertellen wat ze el ders al eerder vertelden: over hun ervaringen met doping bij de Deense wielerploeg CSC. En hun getuigenissen zijn - opnieuw - niet bepaald florissant voor ex-ma- nager Bjarne Riis. Onaanvaardbaar Riis bekent in het rapport dat hij wist van het dopinggebruik in zijn ploeg, maar hij ontkent dat hij er actief aan bijdroeg. Hij zou volgens eigen zeggen geen ren ners naar dopingartsen - zoals Eu- femiano Fuentes - hebben ge stuurd. Dat staat overigens haaks op de getuigenis van Tyler Ha milton, die zegt dat hij dankzij Na talloze beschuldigingen en het ontslag bij Tinkoff-Saxo verscheen gisteren een rapport over de dubieuze rol van Riis bij dopinggebruik in zijn ploeg Riis terecht kon bij Fuentes. Uit het rapport: „Riis heeft als manager in ieder geval kennis ge had van het dopinggebruik van zijn renners. Maar hij slaagde er niet in om in te grijpen. Dat is vol strekt onaanvaardbaar. Riis had als leider van de ploeg een bijzon dere verantwoordelijkheid en een verplichting om te handelen. Naar onze mening heeft hij dat niet ge daan." Verder krijgen ook de art sen van CSC onder uit de zak. Vol gens het ADD zouden ze op de hoogte zijn geweest van het do pinggebruik bij renners en dien den ze zelf cortisonen toe - al dan niet met valse attesten. Eén van die artsen is Joost De Maesenaer. Hij werkt tegenwoordig voor de Kazachstaanse wielerploeg Asta- na. De in het rapport beschuldigde personen uit de entourage van CSC komen er overigens zonder straf vanaf: de genoemde feiten da teren van een periode vóór 2007 en zijn daardoor inmiddels ver jaard. Bjarne Riis is al geen mana ger meer van de ploeg die als Tin koff-Saxo door het leven gaat: hij werd een paar maanden geleden, voordat de bui definitief boven zijn hoofd losbarstte, ontslagen door teameigenaar Oleg Tinkov. WOENSDAG 24 JUNI 2015 HOCKEY MOTORSPORT TENNIS Michael van der Mark foto ANP WIELRENNEN OLYMPISCHE SPELEN Parijs kandidaat Parijs heeft zich giste ren officieel kandi daat gesteld voor de organisatie van de Olympische Zomer spelen van 2024. In dat jaar is het precies honderd jaar geleden dat de Franse hoofd stad het sportevene ment voor het laatst organiseerde. Ook Rome, Hamburg en Boston dingen mee. FORMULE 1 97 testrondjes Hoewel de vele re gen de eerste test dag op de Red Buil Ring in Spielberg da nig verstoorde, had Max Verstappen gis teren toch een pro ductieve bui. De Lim burgse Formule 1- coureur legde 97 ron den af in zijn Toro Rosso, het meest van allemaal. De beste ging in 1.11,328. Dat was de derde tijd. Verstappen betreur de het dat het slech te weer in Oostenrijk hem zo lang van de kletsnatte baan had gehouden. „Maar het was een goed besluit ons 's avonds nog een paar uur langer te laten testen en zo iedereen de gelegen heid te geven het be oogde programma nog zo veel mogelijk af te werken. Uitein delijk hebben we toch veel kunnen doen en nuttige ge gevens verzameld. Die zijn met de infor matie uit de wed strijd van zondag zeer waardevol voor de komende races." WINDSURFEN Drie zeges Windsurfer Dorian van Rijsselberghe heeft gisteren op de tweede dag van het EK in Italië iets van zijn olympische top vorm van Londen 2012 laten zien. Voor de kust van Mondello (Sicilië) won de olympisch kampioen drie races op rij in lichte om standigheden. door Hans Klippus DEN HAAG. De eerste avond van het WK beachvolleybal, komende vrijdag op de Haagse Hofvijver, is bijna uitverkocht. Speelster Mar leen van lersel is daar blij mee, want ze mag met teamgenote Ma- delein Meppelink het toernooi op het zand openen, tegen een duo uit Kazachstan. „Dat is een eer", vindt Van lersel. „Hopelijk mogen we ook de laatste wedstrijd van het WK spelen." V, gof»!tt«s.ra Europees kampioenen Madelein Meppelink (I) en Marleen van lersel mo gen vrijdagavond het WK beachvolleybal openen, foto Remko de Waal/ANP 5500 Aantal toeschouwers dat in het drijvend stadion op de Hofvijver in Den Haag kunnen. Andere locaties: Amsterdam (de Dam), Apeldoorn (Marktplein) en Rotterdam (ss). door Thijs Zonneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19