Steun bevolking Zuid-Korea voor hereniging met Noord-Korea flink afgenomen f 10 NIEUWS Nog altijd probeert de Zuid-Koreaanse overheid om van de twee Korea's weer één te maken. Jongeren zegt het niet zoveel meer. West-Duitsland tot in detail heeft be studeerd. Zelfs binnen Zuid-Korea is weinig contact tussen zuiderlingen en de on geveer 27.000 Noord-Koreaanse vluchtelingen die er inmiddels wo nen. Leerling Kim Joon Gi had nog nooit een Noord-Koreaan ontmoet voordat de beeldschone Soo Yun en Min Jung vandaag in zijn klaslokaal stonden. Hij leert nu van Soo Yun dat ze niet haar echte naam kan gebruiken, omdat haar ouders nog in Noord-Ko- rea wonen en door haar activisme ernstig in de problemen kunnen ra ken. Dat het haar heel veel smeergeld kostte om in China te komen, en dat ze zich eigenlijk niet gerealiseerd had dat ze, eenmaal de grens over, niet meer terug kon zonder de gevange nis in te gaan. Dat Noord-Koreanen stiekem óók naar Zuid-Koreaanse soaps en pop sterren kijken (beelden worden bin nengesmokkeld om te laten zien dat het leven achter de grens veel beter is) is in tegenspraak met wat de staatsmedia van Kim Jong Un bewe ren. „Als ik de titelsong niet kende van een nieuwe serie, lachten mijn vrienden me uit. Steeds meer Noord-Koreanen willen zo leven als in de tv-shows." Joon Gi is onder de indruk. „Ik zie nu wel dat Noord-Koreanen ook maar gewone mensen zoals ik zijn", zegt hij na de les. Al blijft het moei lijk de buren te begrijpen. Hun Kore- aans is doorspekt geraakt met Chine se invloeden, waar jonge Zuid-Korea- nen als Joon Gi strooien met Engelse leenwoorden die Noord-Koreanen niet kennen. Soo Yun en Min Jung gingen na aankomst in Seoul naar een speciale school voor vluchtelingen uit het Noorden, waar ze niet alleen bijge spijkerd worden op het gebied van Engels en geschiedenis, maar ook le ren hoe ze zich moeten gedragen. Min Jung denkt niet graag terug aan de studenten op de universiteit van Seoul die ze in die periode ont moette. Ze lieten haar links liggen toen ze ontdekten dat ze uit het geha te Noorden kwam. En toch moeten de Koreanen ooit weer één land vormen, blijft het offi ciële standpunt van de Zuid-Koreaan se overheid, ook nu uit het Noorden vooral oorlogstaal klinkt. „Omdat het land er enorm op vooruitgaat als we de grondstoffen en de arbeidskracht van Noord-Korea combineren met het kapitaal en de technologie van Zuid-Korea", legt onderzoeker Sung uit, die lid is van een presidentieel co mité dat de hereniging alvast voorbe reidt. „Het belangrijkst: we zijn één geweest sinds de zevende eeuw, 1300 jaar. We zijn één volk." Opgelucht Gastdocente Soo Yun is opgelucht als ze haar laptop met powerpoint over het Noorden dichtklapt. Ze had meer onverschilligheid verwacht. „Toen ik hier kwam verbaasde het me dat heel veel mensen in Zuid-Korea niet zo bezig zijn met hereniging, of het niet eens willen. Maar ik heb mijn hele fa milie achtergelaten in het Noorden. Ik kan niet zeggen dat ik geen spijt heb van mijn vertrek, nu ik weet dat ik nooit terug kan. Ik hoop echt heel erg dat de Korea's herenigd worden." Luid gejoel klinkt op de tweede verdieping van de Gyeongseong-j ongens- school in Seoul. Soo Yun (24), met haar grote ogen en lange benen volgens Koreaanse normen een indrukwek kende schoonheid, krijgt een warm welkom in het klaslokaal vol puber jongens. Ze glimlacht verlegen. Toen ze 16 was, zoals de meeste jongens voor haar neus, was ze even onrustig en rebels als zij. Maar je laten gaan on der het oog van de leraar was er niet bij. Soo Yun woonde in Noord-Korea. Waar het portret van Grote Leider Kim Jong II haar vanaf zijn vaste stek boven het schoolbord altijd aankeek. Waar ze met klasgenoten naar school moest marcheren. „We zongen onder weg en prezen onze Grote Leider", vertelt ze de leerlingen van Gyeong seong. Soo Yun vluchtte in 2007 uit nieuwsgierigheid naar China en be reikte drie jaar later Seoul. Nu be zoekt ze met medevluchteling Min Jung (24) scholen om jonge Zuid-Ko- reanen over het Noorden te vertellen en warm te maken voor hereniging van de twee Korea's. Enige wens Vraag wat rond in het Tapgolpark in Seoul, vredige hotspot voor babbelen de bejaarden, en de herenigingsleu zen vliegen je om de oren. „Hoe snel ler we één worden, hoe beter", roept Bin Do Eun (82), die in de schaduw van de centrale pagode van het park bijpraat met een groepje vrienden. „Het is mijn enige wens: dat Korea weer één wordt", zegt makker Lee Ho Young (76). Park Sung Deuck, een 82-jarige dame, voor de breuk gebo ren in Pyongyang: „Ik wil terug voor dat ik sterf." Maar op de Gyeongseong-school is de stemming heel anders. Hier is het Koreaanse schiereiland zonder grens iets prehistorisch. De Koreaanse oor log, die op 25 juni 65 jaar geleden be gon en naast zo'n 3 miljoen Koreanen ook 125 Nederlandse VN-soldaten het leven kostte, kennen leerlingen voor al van de geschiedenisles. Het Noord-Koreaanse bombarde ment op het eiland Yeonpyeong in 2010, dat is wat Kim Joon Gi (18) op het netvlies staat. „Noord-Korea is een vijand", zegt hij. „Ze hebben in dat jaar ook nog een oorlogsschip van ons gebombardeerd." Klasgenoot Cha Min Jun (17) somt op waar hij aan denkt als het over de noorderburen gaat. „Nucleaire macht, de oorlog, armoede. En Kim Jong Un." Die heeft net zijn minister van Defensie laten executeren met een luchtafweerkanon, volgens Zuid-Koreaanse media, omdat de man had zitten dommelen tijdens een speech van Kim. Hoe kun je zo'n land weer samen voegen met het democratische, mo derne technologisch walhalla dat Zuid-Korea is geworden? Cha vraag het zich ernstig af. „Het kost miljoe nen jaren om dat te bereiken." Onderzoeker Sung Ki Young van het Instituut voor Hereniging ver baast de houding van de jongens Ik zie nu dat het ook maar gewone mensen zoals ik zijn' niets. „De steun voor goede banden en hereniging met Noord-Korea is de afgelopen jaren dramatisch afgeno men." In een onderzoek onder studenten van de Universiteit van Seoul zei in 2009 nog 60 procent dat samenge werkt moest worden met het Noor den. In 2013 was dat nog maar 30 pro cent. Het aantal studenten dat Noord-Korea vooral als vijand ziet, verdubbelde. „Een belangrijke oor zaak is dat de uitwisselingen tussen burgers zijn stilgelegd." Sinds de torpedoaanval op een Zuid-Koreaans marineschip in 2010 zijn alle banden met het Noorden doorgesneden. Terwijl contact tussen burgers aan beide kanten van de grens juist zo belangrijk is, zegt on derzoeker Sung, die net als veel colle ga's de hereniging van Oost- en 'Hoe kun je dat land nog met ons walhalla samenvoegen?' door Karlijn van Houwelingen De Noord-Koreaanse vluchtelingen Soo Yun en Min Jung met de Zuid-Koreaanse leerling Kim Joon Gi. De foto is bewerkt uit vrees voor repercussies voor ach tergebleven familiele den. foto Karlijn van Houwelingen CHINA NOORD-KOREA Japanse Pyongyang Zee Seoul Gele Zee ZUID-KOREA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10