App voor Zierikzee Dorpskrant Sirjansland in actie tegen hardrijders Wereltdeal Konijnenziektes myxomatose en VHS dunnen populatie Neeltje Jans uit SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Konijnenziektes manifesteren zich elk voorjaar op Neeltje Jans, nu slaan de virussen harder toe dan andere jaren. ,V enllin^ trecht heeft Nijntje als mascotte voor de start van de Tour de France, bij de finish op Neeltje Jans wordt de toerkara- vaan over twee weken omringd door echte konijnen. Helaas is een groot gedeelte daarvan dood. Afgelopen najaar moesten nog honderden konijnen op het voormali ge werkeiland worden afgeschoten om te voorkomen dat de dijk zou ver zwakken. Nu heeft het grootste deel van de populatie het loodje gelegd. Volgens terreinbeheerder Gerard Wösten van Het Zeeuwse Landschap heersen er rond deze tijd van het jaar altijd ziektes waar veel konijnen aan doodgaan. „Maar dit jaar lijkt het wat erger dan andere jaren." Hij gaat ervan uit dat de meeste dieren aan myxomatose zijn overle den, maar ook het zogeheten VHS-vi- rus waart rond. „Het verschil is goed te zien. Aan VHS sterven ze ter plek ke, die konijnen zien er nog goed uit. Dieren die besmet zijn met myxoma- Ziektes zorgen ervoor dat overgrote deel van konijnen het loodje legt tose leggen een veel langere lijdens weg af. Die worden blind en zijn te herkennen aan opgezette ogen en zien er vaak sterk vermagerd uit." Ondanks dat overal dode konijnen liggen en de vliegen rond de hollen af- en aanvliegen, zijn er volgens Wösten nog 'behoorlijk veel beesten' over. Hij denkt dan ook dat de popu latie zich volgend jaar weer herstelt. Ted Sluijter van Natuurmonumen ten noemt het opvallend dat de ziek tes zich vooral aan de kust manifeste ren. „In Rotterdam vormen konijnen nu een plaag op begraafplaatsen." Tijdens de vergadering van de dorpsraad, gisteravond, riepen zij hun medebewoners op borden en spandoeken te maken met tek sten als: 'Te snel! U weet het wel', 'Wie te hard scheurt, wordt be keurd' en 'Stapvoets komt u er ook'. „Er wordt in de dorpsraad al veel te lang gepraat over verkeers veiligheid. Met wat creativiteit moeten we uit dat stadium zien te komen en wat ondernemen," lichtte de gisteren in de dorps raad benoemde Hoogerhuis toe. Dorpsraadvoorzitter Bram de Graaf meldde dat Veilig Verkeer Nederland opnieuw is gevraagd de situatie in het Duivelandse dorp in ogenschouw te nemen. Dit naar aanleiding van de aan- Dorpskrant roept inwoners Sirjansland op protestborden te maken tegen jakkerende forenzen houdende klachten van bewo ners. „Wij zijn ermee bezig. Het is niet vergeten en we hopen op een goed advies van VVN." De komende maand zullen er overigens weinig hardrijders wor den betrapt in het dorp, want de Weg door het Dijkwater gaat dicht voor asfalteringswerk. Bijna voerde een van de twee omleidin gen dwars door het dorp. Op ad vies van een bewoner werd daar van afgezien. De route gaat nu over de Zandweg. Ook niet ide aal, volgens De Graaf, omdat daar vier campings aan liggen. Forenzen uit Brouwershaven, Zonnemaire en Dreischor razen 's ochtends door Sirjansland op weg naar hun werk in Rotterdam en West-Brabant. ZIERIKZEE. De Schouwse VW gaat een app en een plattegrond voor Zierikzee maken. Het gemeentebestuur trekt daar 11.070 euro voor uit. In de Zie- rikzee-app wordt een mobiele stadsrouteplanner opgenomen. De gratis (papieren) plattegrond komt bij VVV, Dikke Toren, hore ca en verschillende winkels te lig gen. Twee weken geleden kondig den B en W nieuwe bewegwijze ring aan voor Zierikzee. Die ver wijst vanaf de parkeerterreinen naar de monumenten en andere bezienswaardigheden. App en plat tegrond horen daarbij. Voor toeristische bewegwijze ring heeft de gemeente een totaal budget van 150.000 euro. en www.werelt.nl DINSDAG 23 JUNI 2015 Op Neeltje Jans sterven meer konijnen dan vorige jaren aan ziekten als myxomatose en het VHS-virus. foto Marcelle Davidse Konij nen sterven bij bosj es door Joeri Wisse u door Ton van den Nouweland SIRJANSLAND. Everdine Hooger- huis en Joke Goudzwaard, redac teuren van dorpskrant De Sirene, gaan op een ludieke manier actie voeren tegen hardrijders door Sir jansland. excl. drankjes Wijngaardstraat E 4461 DB Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58