Mini Maxi met Nu! weer door het land CULTUUR SHOW 27 Doutzen Kroes het modegezicht in Berlijn Nieuwslezeres Giel Beelen weg Doutzen Kroes is het nieuwe gezicht van de modeweek in Berlijn volgende maand. Het 30-jarige Nederlandse topmodel, dat er zelf een duurzame levensstijl op nahoudt, zal on der meer reclame gaan maken voor hybride auto's voor organisator Mercedes-Benz. Fleur Wallenburg mag voortaan uitslapen. Giel Beelen neemt donderdag afscheid van zijn vas te nieuwslezeres. Ze stapt na zes jaar over naar de nieuwe middagshow van Frank van der Lende op 3FM, maakte ze gisteren bekend in Giels och tendshow. Het is een kleine transfer in radioland, maar voor Giel en Fleur is het grote stap, zeiden ze. „Dramatisch voor mij en de och tendluisteraars. Alleen voor an dere luisteraars in de middag is het leuk", zei Giel. Ze hebben net een serie zondagmiddagvoorstel ling in de Koninklijke Schouwburg achter de rug. En dat smaakte naar meer. Ka- rel de Rooij (68) en Peter de Jong (67) gaan vanaf september weer het land door als Mini Maxi met de voorstelling Nul. Goed, het mag dan minder ex plosief zijn dan in hun hoogtijda gen, ze vlammen nog steeds. Zo zeer zelfs, dat de huisarts van De Rooij, uitgenodigd voor een voor stelling in Den Haag, De Jong na afloop bijna bestraffend toesprak dat hij op het podium zijn lichaam wel diende te ontzien. De Rooij: „We hebben voordat we begonnen gezegd: als het sneu of echt zielig wordt, doen we het niet." De Jong: „Tijdens een eten tje met echte theatervrienden ont vouwden we onze plannen. We wilden hun kritische inbreng. En die kwam er: Doen mannen!" Het bleef, zeggen De Rooij en De Jong in koor, altijd 'kriebelen' toen het kleinkunstduo in 2004 er een punt achter zette als gevolg van een dubbele nekhernia van De Jong. De media registreerden tijdens de persconferentie de brok in zijn keel van Peter de Jong, zijn gevecht tegen de tranen, het aan vankelijke ongeloof en de doffe be rusting bij Karei de Rooij. Toch, de kriebel werd een onop houdelijke jeuk. „Het bleef kna gen", zegt Karei, 'Mini', de Rooij. „We hebben weliswaar nog sa men Wachten op Godot en The Suns hine Boys gespeeld en Don Quichot en Sancho Panza bij het Nationale Ballet, maar het abrupte einde van Mini Maxi viel zwaar." Natuurlijk hielden ze contact, maar een reünie was door het bro- ze herstel van De Jong vooralsnog niet aan de orde. Tot die ochtend in december 2012 toen Karei de Rooij Peter de Jong belde. „Ik zat er volkomen doorheen", zegt De Rooij. „Een typische burn-out. Veel te veel werk aangenomen. Maar wat doe je als Peter Tuinman en Jeroen Krabbé je bellen?" De Jong: „Het was een emotioneel ge sprek tussen vrienden die elkaar door en door kennen. En ja, er vloeiden tranen." De conversatie bleek onbe doeld de opmaat tot de, voorzichti ge, hereniging. Behoedzaam, want met het klimmen der jaren en de medische historie van De Jong, moest worden nagedacht over een vorm van theater die nog steeds recht zou doen aan het unieke ta lent van Mini 8c Maxi, maar fysiek minder belasten. In NU! combine ren Mini Maxi oud en nieuw werk in een prachtige productie die even komisch als ontroerend en weemoedig is. De Rooij en De Jong spelen heel mooi losjes met hun reeds gevorderde leeftijd - van vergeetachtigheid tot plaspro- blemen. De schaarse teksten zijn uit Wachten op Godot, waarmee zij de toneelwereld verrasten. Hun mimiek is nog steeds die van vergeelde foto's van vaudevil leartiesten tijdens het interbellum in Parijs en Berlijnse cabaretiers gedurende de Weimar Republiek - hun mix van clownerie, slap stick, pantomime, variété, en mu zikaliteit nog altijd onovertroffen. Nu, bijna 50 jaar later, stevenen ze af op een uniek record in de va derlandse kleinkunst. In 2017, als NU! nog in de theaters te zien zal zijn, vormen ze een halve eeuw een duo -10 jaar langer dan Willy Walden en Piet Muijselaar, alias de dames Snip en Snap. draaien om de liefde. Alle personages ontmoeten elkaar tijdens dezelfde kook- workshop voor singles. „In het echt heb ik nooit gedate", vertelt Jim Bakkum. „Tinder bijvoorbeeld, dat lijkt me zó on natuurlijk. Deze film laat wel zien dat je elkaar ook gewoon nog in het dage lijks leven kan ontmoeten." Peuter Hij biecht op aan het eind van de mid dag nog altijd geen seconde te hebben geacteerd. Zo'n ramp is dat niet. „Ik oe fen hier mijn teksten. Thuis loopt een peuter rond en moet de was worden ge daan." Anne-Marie Jung speelt een bus chauffeur die de kookcursus binnen wandelt zonder te weten dat het daar om scoren in de liefde draait. Eveneens met een lange badjas, maar toch licht rillerig: „In een film spelen is heel an ders dan in het theater staan. Dan weet je hoe laat je op moet en ga je weer naar huis als het klaar is. Laatst moest Deze film toont datje elkaar in het dagelijks leven kan ontmoeten ik zo lang wachten dat ik de hele bat terij van mijn tablet heb leeggesurft. En de volgende dag nam ik een boek mee, maar kwam ik aan geen bladzij de toe. Wat dat betreft is het grillig. En op het goede moment moet je tóch je energie tevoorschijn halen". Amsterdams Ook Jung treft in Rokjesdag een nieu we vlam, in de vorm van acteur Mar- tijn Fischer. Ook hij verveelt zich geen minuut. Na André Hazes te heb ben gespeeld op zowel de planken als het witte doek, is dit even andere koek. „Heel moeilijk om een rol in zo'n licht genre toch enige cachet te geven. Dus alles is spannend. En er is ruimte om weer een beetje mezelf te worden. Ik praat zelfs wat minder plat Amsterdams." Lachend: „Ik krijg hier eindelijk Hazes een beetje uit mijn systeem." Rokjesdag gaat volgend jaar maart in première. DINSDAG 23 JUNI 2015 herfstbuien door Arno Celder foto Leo van Velzen. Mini&Maxi: Nu! is vanaf 9 september te zien door het hele land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27