i Zeeland is altijd heel gematigd. De pieken en dalen zijn hier nooit zo groot. Tijdens de economische crisis deed Zeeuws-Vlaanderen het zelfs nog het beste van alle Nederlandse regio's. kort Minder faillissementen maar bouwbedrijven zijn kwetsbaar Nieuwe fase Zeeduinse Poort gaat van start 250 miljoen extra voor mkb De Ondernemer Zeeland 34 35 een bepaald moment moeten mensen wat doen. Ze willen niet langer meer wachten en gaan samenwo nen of doorgroeien naar een groter huis. Dan komt de markt in beweging." Ook de regeling dat ouders tot een ton belastingvrij mochten schenken aan hun kinderen voor aankoop van of investering in een wo ning heeft een rol gespeeld, zegt Faasse. Bouw De huizenmarkt mag dan wel aantrekken, de cij fers in de nieuwbouw vallen nog tegen, zegt Eric de Ruijsscher, directeur van H4A en voorzitter van Bouwend Nederland, afdeling Zeeland. "We waren eigenlijk relatief optimistisch gestemd. Maar er is net een rapport van Bouwend Nederland versche nen en dat valt toch tegen voor ons. Landelijk zit de nieuwbouw in de lift, maar de regio Zuid blijft ach ter. In Zeeland was er een krimp van twee procent in het eerste kwartaal." De utiliteitsbouw (scholen, be drijfsruimten, kantoren) laat zelfs een afname met 17 procent zien, zegt hij. Bevolking Verklaringen kan De Ruijsscher ook wel geven. "We zijn een kleine provincie en Zeeland is altijd heel gematigd. De pieken en dalen zijn hier nooit zo groot. Tijdens de economische crisis deed Zeeuws-Vlaanderen het zelfs nog het beste van alle Nederlandse regio's. Verder staan er nog veel huizen te koop en groeit Zeeland vrijwel niet. Dat is heel wat anders dan Amsterdam, waar de bevolking met duizend inwoners per maand toeneemt." De behoef te aan nieuwe woningen wordt hier vooral veroorzaakt door toename van het aantal eenoudergezinnen en een persoonshuishoudens, besluit De Ruijsscher. MIDDELBURG Het aantal faillissementen in Nederland neemt het komend jaar met 15 procent af naar 6.500 fail liete bedrijven. Die voorspel ling doet kredietverzeke raar Atradius. Ondanks de goede vooruitzichten voor de Nederlandse economie zijn volgens Atradius veel bouw bedrijven nog wel kwetsbaar. Die hebben de laatste jaren immers flink moeten inte ren op hun kapitaalbuffers. De winstmarges waren voor de meeste bouwbedrijven de laatste jaren lager en ze moesten soms zelfs projecten onder de kostprijs aannemen. Een klein zetje is genoeg om bouwbedrijven die het zwaar hebben over de rand van faillissement te duwen. De installatiebranche is er het slechtst aan toe, stelt Attradi- us. Deze branche werd getrof fen door een tegenvallende productie en een kwetsbare liquiditeitspositie. Inter nationaal staat Nederland overigens in de middenmoot als het gaat om het aantal bedrijven dat de deuren moet sluiten. "Nu naast de export de consumentenuitgaven en bedrijfsinvesteringen toene men, verbetert het vooruit zicht voor veel bedrijven wel", zegt John Lorié, hoofdeco- noom van Atradius. OOSTKAPELLE» De verkoop van nieuwe woningen in Zee duinse Poort in Oostkapelle is gestart. Het gaat om een nieu we fase met 10 luxe woningen op royale kavels. In totaal worden 8 twee-onder-een- kapwoningen en 2 vrijstaande villa's met een klassieke, traditionele of eigentijdse architectuur aangeboden. De woningen variëren in woon- oppervlakten van 125 tot 154 vierkante meter. Koopsom men starten bij 267.000 euro v.o.n. voor de twee-onder- een-kapwoningen en vanaf euro379.000v.o.n. voorde vrijstaande villa's. Zeeduinse Poort wordt een rustige woonwijk voorzien van veel groen. Een lage haag omzoomt de tuinen van de woningen. De nieuwe wijk ligt op 3 minuten fietsen vanaf het centrum van Oost kapelle. De eerste fase van het plan is deels gerealiseerd of in aanbouw. De bouw van de tweede fase aan de Noordweg start binnenkort. Informatie over het woningaanbod is te verkrij gen bij Wisse Vastgoed in Oostkapelle en M2 Makelaars in Vlissingen. VLISSINGEN Voor mkb-on- dernemers en groot zakelijk ondernemers die willen investeren hebben DLL en de Rabobank deze week 250 mil joen euro extra beschikbaar gekregen van de Europese Investeringsbank (EIB). Met deze faciliteit ondersteunt de EIB het herstel van het bedrijfsleven in Nederland en in de rest van Europa. Ondernemers, van mkb tot groot zakelijk, die voor de financiering van hun inves tering behoefte hebben aan een bancair-krediet of lease en die voldoen aan de criteria kunnen profiteren van een rentekorting tot 0,65%. "Nu de Nederlandse econo mie zich herstelt kunnen on dernemers een extra ruggen steun om te investeren goed gebruiken. De vorige EIB tranche van 300 miljoen euro voor bancair krediet heeft geleid tot ruim het drievou dige aan investeringen. Met deze extra steun stimuleren we ondernemers in het MKB en groot zakelijk om te inves teren in een gezond bedrijf en daarmee in een gezonde Nederlandse economie", aldus Paul Dirken, directeur Bedrijven van de Rabobank. De kortingsregeling is voor bedrijven die minder dan 3.000 medewerkers hebben en de investering mag niet meer dan 25 miljoen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 99