O De Ondernemer Zeeland 24 25 'Hbo-studenten denken als 21e eeuwers' Europees waterproject E4water gaat de grens over HZ en St. Zeeschelp zoeken alternatief voor palingvissers baar; voor blokkenproducent Haringman Betonwa- ren, voor projectbureau Zeeweringen, die deze toe passing op grotere schaal kan gebruiken in de rest van NL, voor Waterschap Scheldestromen en voor ons als HZ Delta Academy onderzoekers en studen ten in dit Building for Nature project." terpoort aan nieuwe ontwik kelingen rondom het Volkerak Zoommeer. Zij gaan nu actief op zoek naar oplossingen. Voor het project Waterpoort is er samen met hen een gebruikers atlas opgesteld waarin de ef fecten van het project in beeld zijn gebracht." De waardering voor de opzet van de HZ Delta Academy steekt Van de Klundert niet onder stoelen of banken. "Ik vind het echt knap wat ze doen in Vlissingen. Midden in de Zuidwestelijke Delta is er een natuurlijke band met het water. Het is een levend laboratorium met een historische geschiede nis in watermanagement. Dit gaat al terug naar de 13e eeuw en dat maakt het buitengewoon interessant. Waterveiligheid is door de eeuwen heen steeds meer in handen gekomen van de overheid (waterschappen, Rijkswaterstaat, provincies) maar je ziet dat er een trend breuk is, waarin de private kant weer een grotere rol krijgt. Beter luisteren naar de burger is positief, maar het daadwer kelijk overdragen verantwoor delijkheden aan burgers, daar kun je toch vraagtekens bij plaatsen." VLISSINGEN/BREDA Marty van de Klundert is directeur van Spacevalue BV, een bureau in Breda voor advies en ont werp in gebiedsontwikkeling. Van de Klundert is zelf actief als adviseur gebiedsontwikke ling en werkt graag met hbo- studenten. "Ik hecht waarde aan hun frisse blik en opvattin gen. Ze denken als 21e eeuwers, zien nieuwe uitdagingen. Vrij denken buiten kaders kan echte innovatie opleveren." "Op dit moment werken we met zes studenten van HZ Delta Academy in het project Wa- TERNEUZEN Wilbert van den Broek, teamleider Process Technology, is onderweg naar Namen (Wallonië) als wij hem telefonisch spreken over de inzet van studenten van HZ Delta Academy bij projecten van Evides Industriewater. "Wij werken veelal in samen werking met grote industriële bedrijven in Zuidwest-Neder land en België en zoeken bij voorbeeld samen met hen naar oplossingen voor het geschikt maken van grote hoeveelhe den oppervlakte of vervuild water als industrieel water. Bij DowTerneuzen zijn we bij voorbeeld bezig met een pilot voor milde ontzouting. Dit onderzoek is opgestart vanuit E4water. Samen met project medewerkers en studenten van HZ Delta Academy voert Evides Industriewater daar nu onderzoek uit naar methoden voor het ontzilten van locale brakwaterstromen. Voor stu denten is dit onderzoek zeer praktijkgericht. Zij gaan aan de slag met onderzoek naar de waterkwaliteit en welk effect dat heeft op de werking van de zuiveringsstappen. Zo is de vervuiling van de membranen belangrijk, de frequentie van terugspoelen en b.v. het che micaliën- en energieverbruik. Het faciliteren van onderzoek voor studenten is voor Evides een kans hen zelf al voor een deel op te leiden, want hoe be ter opgeleid, hoe beter de col lega's van de toekomst! Het is dus een investering in nieuwe potentiële medewerkers. Onze klanten uit de regio roepen regelmatig onze expertise in voor vestigingen in het buiten land. En ook dat zijn interes sante uitdagingen voor onze toekomstige medewerkers. VLISSINGEN» Voor de be roepsvissers op het Veerse Meer loopt de palingvangst sterk terug. Met enkele studen ten van HZ Delta Academy werkt Stichting Zeeschelp samen in een onderzoek naar het optimaliseren van de kweek van onder meer venus- schelpen, kokkels, tapijtschel pen en mossels. Het onderzoek moet antwoord geven op de vraag of er hier toekomst is in alternatieve visvangst voor de beroepsvisser. Het onderzoek op het Veerse Meer wordt uitgevoerd door studenten en docentonderzoekers van de onderzoeksgroep Aquaculture in Delta Areas. "We gaan regelmatig het meer op om te monitoren op welke plaatsen en bij welke kweekdichtheden van hang- cultuur en bodemteelt het meeste productierendement wordt gehaald", vertelt Marco Dubbeldam, voorzitter van en onderzoeker bij Stichting Zeeschelp. Stichting Zeeschelp werd in 2004 opgericht en sti muleert mariene aquacultuur. "Nu het Veerse Meer zout is, is het weer geschikt voor de teelt van schelpdieren. Door de aanvoer van het polderwater uit de omliggende landbouw grond komen er voldoende meststoffen in het water. Dat zorgt voor algengroei, hét voedsel voor schelpdieren. In feite overlapt onze kennisont wikkeling en die van HZ Delta Academy elkaar in het aanbod in praktijkgericht onderzoek, maar onze doelstellingen sluiten prima op elkaar aan. Dankzij fondsen van onder meer het Ministerie van Onderwijs, kennisinstellingen en ondernemers kunnen we onze samenwerking optimaal benutten. De zogenaamde RAAK-gelden zijn de bodem onder het uitvoeren van in novatieve projecten die vanuit de praktijk bij ons worden uitgezet." natuur Docent en onderzoeker Tim van Oijen bij de proefvakken op de dijk bij Sint-Annaland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 89