Ik vind het erg leuk om de wensen van een klant te vertalen naar de techniek O De Ondernemer Zeeland 22 23 De feiten Het moet ergens halverwege de jaren '80 zijn geweest dat het begrip 'positieve discrimina tie' haar intrede deed. Over gewaaid uit de VS werd dit fenomeen door vakbonden en toenmalig minister van Sociale Zaken De Koning en thousiast gepropageerd. Weinig trommel- geroffel op dit terrein in 2015, maar er is wel een stille revolutie gaande in bankwezen, industrie en mkb onder meer dankzij de fa miliebedrijven. Die positieve discriminatie uit de jaren '80 was bedoeld om mensen uit achter- standgroepen bij gelijke geschiktheid bij voorkeur aan te nemen. Dit zou op termijn dus tot meer vrouwen op de arbeidsmarkt moeten brengen en dat is ook gelukt. Posi tieve actie is nu uit de tijd, maar in de top van het Zeeuwse bedrijfsleven is vooral het familiebedrijf een goede basis voor die top positie. Directeuren en managers hier zijn vaker vrouw, meestal dochter van, hoog opgeleid en met een flinke dosis werkerva ring zoals Danny Hollestelle zesde genera tie Koninklijke Hollestelle BV, Monique van Velzen, directeur AVV Beheer, Manon van Opdorp van Van Opdorp Transportgroep, Emilie Schotte, vierde generatie in Konink lijke Zeelandia Group als commissaris en statutair toezichthouder en niet te verge ten Scarlett Kwekkeboom-Janse, voorheen Istemewa Elektra. Meer dames die top posities bekleden in mannenbolwerken zijn momenteel: Nathalie de Muynck, di recteur Zeeland Refinery, Sandra Wabeke, directeur van ABN AMRO Vlissingen en ex- Zeeuwse Jacqueline Zuidweg, Zakenvrouw 2012 en directeur Schuldhulpverlening Ondernemend NL. Minder bekend is Ineke Dezentjé-Hamming, commissaris Zeeland Seaports tot 1 januari 2015. Positief. En er zijn steeds meer vrouwen die zelf een onderneming starten en groei ambities hebben. Stichting ZIGZAG, een particuliere stichting met een stimule ringsfonds voor innovatie, startte haar ei gen 'positieve actie' met het 'ZigZagzoekt' project, die vrouwelijke ondernemers een extra zetje wil geven. Circa 22 vrouwen werden geselecteerd en vijf coaches zijn nu beschikbaar als adviseur in het realiseren van de nieuwe ideeën zoals bij Janine Ha zelaar, Patricia van den Berge en Lieneke Triou. "Ons doel voor het ZigZagzoekt project is heel concreet", vertelt Janine Hazelaar van De Appelaere B.V. "Wij willen onze export gaan uitbreiden, maar daarin ontbreekt het intern aan kennis. Met ons bedoel ik dan mijn vader, man en zus. Wij zitten al een aantal jaren samen in het bedrijf. Met meer export komen er een aantal organi satorische aspecten bij, waarin wij onder steuning zoeken en wij denken dat er mo gelijkheden zijn voor Europese subsidies. Wij verwachten van de coach dat zij daarin een belangrijke rol gaat spelen. We hebben onze definitieve keuze overigens nog niet gemaakt." Patricia van den Berge is met Para Design en Para Concept al langere tijd actief in ontwerp en design voor de buitenruimte, bouw en interieur samen met busines- spartner Carolien Baert. "Wij zien snelle ontwikkelingen in de bouw en spelen daar op in met ons concept Grow homes. Dit is een nieuwe vorm van bouwen met handza me bouwdelen, die in cascovorm geplaatst kunnen worden. Er wordt nog erg traditi oneel gedacht in de bouwwereld maar wij zien bijvoorbeeld Ikea of Tesla straks met alternatieve bouwvormen op de markt ko men. En dat willen wij voor zijn. Er komt op strategisch vlak veel op ons af. Daarnaast zien wij internationaal mogelijkheden. Sa men met een coach van ZigZag willen we de positie van ons bedrijf versterken in de infra- en bouwwereld." Over een typisch mannenbolwerk gespro ken: Lieneke Triou werkt al lange tijd in de installatietechniek, eerst in loondienst maar nu een aantal jaren in haar eigen be drijf EZComfort. "Techniek interesseerde me al op jonge leeftijd en ik ging dus naar de Ambachtsschool. Installatietechniek is op lange termijn toch vrij eentonig, ik wil daarom proberen om een nieuwe richting te kiezen in de zorgtechniek. Mijn idee is nu om een aantal chalets te gaan beheren, die aangepast zijn aan bijzondere zorgvragen. Voorzien van moderne zorgtechnieken en multifunctioneel te gebruiken, kan ik een brede groep mensen een vakantie bieden. Maar het is ook mogelijk om de chalet bij voorbeeld tijdelijk naast een huis te plaat sen. Ik ben enthousiast na de kick-off van ZigZag en ga verder met het ontwikkelen van mijn ideeën met één van de coaches." Nicole Stoelwinder is hoofd engineering en calculatie bij Wolter Dros. www.zigzagzoekt.nl In 2014 waren er in vergelijking met vijf jaar geleden bijna 400 meisjes meer die een technische opleiding volgen. Het aantal ging van 1.093 naar 1.491. Vooral bij de Zeeuwse technische vmbo- en mbo-opleidingen zijn er weinig meisjes. Op havo/vwo- en hbo-niveau zijn er veel meer technische meiden en ligt het aantal niet veel lager dan landelijk het geval is. Zeeland verliest tijdens de door stroom op alle niveaus meer techniekstu denten aan onderwijsinstellingen buiten Zeeland dan dat ze techniekstudenten uit andere regio's trekt. Bron: Technocentrum Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 87