O ••l 3.000.000 de Ondernemer De indrukwekkende oude suikerloodsen aan de Westkade in Sas van Gent zijn omgebouwd tot Industrieel Museum Zeeland. Het vertelt over het verleden, heden en de toekomst van de industrie in Zeeland. Op zaterdag 27 juni opent het museum officieel haar deuren. Commissaris van de Koning, Han Polman, verricht de openingshandeling. 70.000 4% extra Voor ondernemend werkend Zeeland Het Jong en oud kan zich in het museum ver bazen over de maatschappelijke en economi sche impact van de Zeeuwse industrie. Het ontstaan van de industrie, de omvang, ma chines en installaties, mensen, markten en de impact op de omgeving kan op eigentijdse en interac tieve wijze in het museum worden beleefd. Stoomgedreven generator Het begon allemaal met de wens om de historische stoom gedreven generator uit de voormalige cokesfabriek in Sluiskil (nu Heros) te behouden voor toekomstige genera ties. De zoektocht naar een nieuwe locatie voor deze ge nerator werd omarmd door de Werkgroep Industrieel Erf goed Zeeland en enkele lokale vrijwilligers. Na pogingen om een nieuw museum te vestigen op het kanaaleiland in Sas van Gent heeft de gemeenteraad van Terneuzen uitein delijk in december 2008 besloten het toenmalige kleinere Industrieel Museum te verhuizen naar de voormalige sui kerloodsen. Realisatie De totale kosten voor de realisatie van het museum en de aankoop en inrichting van het terrein bedroegen 2,4 mil joen euro. In samenwerking met de gemeente Terneuzen en met steun van de provincie Zeeland, sponsoren en fondsen (o.a. VSB fonds, Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland en Rabobank Stimuleringsfonds) heeft een grote groep vrij willigers zich jarenlang ingezet om het Industrieel Muse um Zeeland te maken tot wat het nu is: uniek in zijn soort in en buiten Zeeland. Openingsdag voor publiek Op zondag 28 juni is iedereen tussen 10.00 en 17.00 uur van harte welkom op de feestelijke openingsdag. Er is muziek en voor de kinderen is er van alles te doen. Er staat een springkussen, er is een ballonnenman die ballonfiguren maakt en de kinderen kunnen worden geschminkt. In het museum vertellen de suppoosten interessante anekdotes over de machines die te zien en in werking zullen zijn. Ook staat er een touchtable om (nog) meer te weten te komen over een specifiek industrieel bedrijf in Zeeland. Daar naast kunnen kinderen zich vermaken in het doe-lab waar ze bijvoorbeeld zelf haargel kunnen maken. Op deze feestelijke dag geldt er een speciale openingsprijs, namelijk 4 euro (in plaats van 7,50 euro). Kinderen tot 12 jaar mogen, onder begeleiding, gratis het museum bezoe ken. De Tourfinish Provincie A A è[ZAanvankelijk ini was begroot De finish van de Tour de France levert Zeeland direct het Economisch Bureau van ING stelt dat de Tour goed is voor buitenlandse toeristen Tijdens de Tour is Zeeland een nationaal uithangbord euro op denkt de Provincie Zo gaat de campagne Bring in The Dutch van. start Ja, het kost geld om de Tour de France naar Zeeland te halen.Zo hebben Zeeuwse bedrijven meer dan 500.000 euro bij elkaar gebracht om de finish fee te betalen. Ook de Provincie Zeeland tast diep in de buidel voor het evene ment op zondag 5 juli. Was aanvankelijk 70.000 euro nodig, zo dacht de Provin cie, nu blijkt nog eens een kwart miljoen nodig te zijn om de 2e etappe van de 102e editie van de Tour te beveiligen. Toch zijn velen het er over eens: de Tour levert uiteindelijk veel meer op voor Zeeland. Zo gaan beelden van het land schap en de Oosterscheldekering de hele wereld over. Het INC Economisch Bureau schat dat de Tour zo'n 4 procent extra buitenlandse toeristen naar Zee land trekt. Direct zou het wielersport evenement Zeeland 3 miljoen euro opleveren. Er zijn echter ook schattin gen die reppen van zo'n 6 miljoen. Verleden, heden en toekomst van de industrie Zélande arrive

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 84