Zeeuwse economie steeds meer op toeren toerenteller (3 De Ondernemer Zeeland 16 17 ontwerper Pieter Gommers, die - en dat mag opmer kelijk genoemd worden - enkele maanden geleden zijn 80e verjaardag vierde. "In de jaren negentig ontvingen we een aantal grote orders voor contai nerschepen, tankers en passagiersschepen. Rond de millenniumwisseling kwam er ook vraag naar sleep boten. Sindsdien zijn we ons gaan specialiseren in ankerbehandelingsvaartuigen voor ondiepe wate ren die ingezet worden in de olie-industrie." Dat Gommers goed was in technisch tekenen, bleek al op de ambachtschool. Op voorspraak van de schooldirecteur kwam Pieter in 1951 terecht bij de Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij (TSM). Daar bleef hij 22 jaar. Vervolgens was de Axelaar en kelejaren technisch directeur bij Sleepdienst Willem Muller BV. In 1979 werd zijn eigen bedrijf Technisch Bureau Gommers (TBG) opgericht. "Opdrachten kwamen vooral binnen via de Scheepvaartinspectie en classificatiebureaus. Eigenlijk had ik altijd te veel werk." Een wezenlijk onderdeel van de bedrijfsvoering vor men stabiliteitsberekeningen. Per slot van rekening is stabiliteit van cruciaal belang voor de veiligheid van de schepen. Oorzaak van vergane visserssche pen is niet zelden een gebrekkige stabiliteit, bijvoor- neut raai beeld door te weinig vrijboord. Rond 1980 kregen diverse Eurokotters gestalte op de tekentafel van Pieter Gommers. De behendige vissersscheepjes werden met steun van de EG en de nationale over heid op de markt gebracht. "Men was verbaasd dat ik al bij het ontwerp de plaats van de verflijn bepaalde. Vaak gebeurde dat later omdat het uiteindelijke ge wicht nogal eens afweek van de berekeningen. De visserij nam in die tijd een enorme vlucht. De ARM 46 stond bekend om zijn goede stabiliteit. Vandaar de uitnodiging van de Belgische Zeevaart Inspectie om mee te denken over de stabiliteit van de Belgi sche schepen." De Provincie Zeeland had eveneens behoefte aan puur maatwerk. "Een bootje ombou wen, dat snel moest kunnen varen op plantaardige olie om clandestiene kreeftenvissers te pakken te krijgen..." Peter Gommers heeft het bedrijf in 2001 officieel overgenomen van zijn vader, maar Pieter is nog steeds twee dagen in de week actief voor de zaak. Momenteel zijn ze opnieuw druk in de weer met een ontwerp voor een innovatief schip én met teken- en engineeringswerkzaamheden voor verbouwingen van de SCH 302 bij Scheepswerf Reimerswaal in Hansweert. 6.0 voor de offshore Ambachtschool Ontwerp Morgen is het officieel weer zomer. En niet alleen de tempera turen lopen langzaam maar zeker op, ook de Zeeuwse econo mie maakt steeds meer toeren. Onze toerenteller laat dan ook een steeds verder uitslaande wijzer zien. Gaven onze experts in januari nog een gemiddeld rapportcijfer van 6.6, vorige maand was dat cijfer al opgelopen tot een mooie 7. Maar daar blijft het niet bij. Het optimisme groeit: de toerenteller komt deze maand uit op 7.1. Laten we beginnen met de sector die de afgelopen jaren in zwaar weer verkeerde: de bouw- branche. Daar klinken steeds meer vrolijke geluiden. Eric de Ruijsscher De huizenmarkt trekt weer aan, ook in Zeeland zoals op pagina 34 en 35 van deze Ondernemer is te lezen. De opleving is wel broos, en in de nieuwbouw gaat het nog steeds slecht. Eric de Ruijsscher, voorzitter van Bouwend Zeeland, geeft toch een 6.0. "Voor mij de eerste vol doende sinds ik mee doe met de barometer en toerenteller. En dat cijfer is dan ook alleen nog maar gebaseerd op verwach tingen. De situatie momenteel geeft daar echt nog geen aanleiding toe. Er is namelijk vorige week vrijdag een rapport van het EIB verschenen over de verwachtingen voor 2015 en die geeft aan dat de Regio Zuid het in 2015 nog steeds slecht doet. In de rest van Nederland zien we groei, maar de Regio Zuid is de enige waar er nog krimp in de bouwproductie zal zijn. Zeeland is daar nog de meest negatieve uitschieter bij in de regio Zuid. Waarom dan toch een 6.0? We hebben onlangs een ledenvergadering van Bou wend Zeeland gehad en daar was de stemming gematigd optimistisch. Daar houd ik me dan ook maar aan vast." De OG-markt blijft fragiel, vindt ook Paul Fermont van Faasse&Fermont makelaar dij, die desondanks een 7.0 uitdeelt. "Er zijn zeer sterke regionale verschillen als het gaat om bestaande woningen en nieuwbouwwoningen. Dat zelfde geldt voor detailhandel en kantoorruimten. Er komt de komende periode nog veel maatschappelijk vastgoed op de markt, die zowel kansen voor herontwikkeling bieden, alsmede prijsafkalving van ver gelijkbare objecten." Henk de Haas 7.2 Voor de rest vooral positieve re acties van onze experts. Voorzit ter van Zeeland Port Promotion Council (ZPPC), Henk de Haas, geeft bijvoorbeeld een nette 7.2 en Petra de Baal van Kasus.nu een 7.5. Rasoptimisten blijven voorzitter van het College van Bestuur van de HZ, Adri de Buck (7.6) en gedeputeerde Ben de Reu (8.0). John Anthonisse 7.1 Commercieel directeur Ra bobank Walcheren/Noord- Beveland John Anthonise geeft ook een net cijfer: een 7.1. "De Zeeuwse economie verbetert als gevolg van een goed bezet voorjaar en toenemende consu mentenbestedingen. We zitten op de goede golf!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81