geld voor defensie »l misschien wel een miljoen wielerfans NIEUWS 7 kelijk niemand zich zorgen te ma ken. „Omdat ik hoorde dat er al be langrijke Franse Tour-mensen zijn, wil ik dat het er hier pico hel lo uitziet", verzucht Bart Kapitein, terwijl hij een bolletjesdoek om een boom aan de Mariaplaats vast probeert te nieten. De Mariaplaats ligt direct ach ter het hotel van de Tour-directie en is een van de pleinen waarop het idee van Kapiteins vrouw An- kie vorm krijgt. Zo'n tweehon derd bomen in de stad werden af gelopen week door een aanne mersbedrijf'ingepakt', in gele doe ken en witte met rode bollen. Kapitein: „Kennelijk vond ie mand dat zo mooi, dat een deel van het doek al van deze boom is weggehaald. Dat probeert ik nu te repareren, met mijn nietmachine. De Franse slag, net wat u zegt." De doeken om de boomstam men zorgen voor levendige discus sies. Op de pleinen, maar ook op sociale media. 'Het gaat toch om de historische stad, wat is dit voor vreselijks', vraagt Koosje Witte- veen zich af op Facebook. Kapi tein: „Dit is het grootste evene ment in deze stad in duizend jaar tijd. Daar moet je toch bij stil staan. De kleuren brengen diepte in, zo komt de stad juist beter over." Thssen Mariaplaats en de Dom ligt de Zadelstraat, woordspeling overbodig. In zijn winkel verkoopt Etienne Goes normaal gesproken hockey- en tennisspullen, maar nu vooral officiële Tour de Fran- ce-kleding - dus ook aan Bert Kos ter, de Tourkoortspatiënt. „Over twee weken ben ik terug in de stad. Ik wil alles zien, ik moet het meemaken. Ik vind het nu al prachtig." Etienne Goes verkoopt in zijn winkel normaal gesproken hockey- en tennisspullen. Nu vooral Tour-artikelen voor Christian Prudhomme en zijn collega's. De renners die de Tour rijden, weten dat ze tijdens hun drieweekse trektocht een paar keer genoegen moeten ne men met een hotelkamer ter grootte van een meterkast, maar over het onderkomen van de ba zen van het evenement hoeft wer- heu- vels uit het wegdek gefreesd, dranghekken geplaatst, asfalte- ringswerkzaamheden uitgevoerd en schoongemaakt, voordat de Franse bazen van het spektakel de chauffeurs van hun directieauto's vanuit Parijs de opdracht geven naar Utrecht te zoeven. Te laat, want ze zijn er al. Al thans, een deel van de Tour-direc tie is een paar dagen in Utrecht neergestreken om poolshoogte te nemen. En verblijft in het luxueu ze Grand Hotel Karei V, over twee weken ook al de pleisterplaats die al op Facebook circuleert, voor de Albert Heijn aan de Vondel laan: 'Alle fietsen worden verwij derd op 15 juni 2015 i.v.m. Tour de France'. Het fietsenrek achter het bord puilde gisteren overigens ge woon weer uit. Hier, in Utrecht, vergapen straks honderdduizenden, mis schien wel een miljoen, bezoekers zich aan de renners, hun fietsen, geel, hun dijen, de reclamekara vaan, groen, de rondemissen en de bollen. Overal worden vlucht- om de krijgsmacht koersvast te krijgen en de komende jaren plannen te gaan maken." Het kabinet wil het extra geld voor Defensie in eerste instantie vooral gebruiken om de grootste gebreken op te lossen. Zo kampt 'Krijgsmacht is uitgehold door jarenlange bezuinigingen, 375 miljoen is een te mager begin' Fred Teeven Kamerlid het leger met een groot gebrek aan munitie en reserveonderde len, en is er veel mis met com municatieapparatuur en logis tiek. Pas als die problemen zijn opgelost, kan de krijgsmacht vol gens Hennis gaan denken aan het vergroten van de ambities. Maar dat is te laat, zegt Tee ven. „Ik ben niet teleurgesteld in minister Hennis, want ik weet dat zij er alles aan gedaan heeft. Maar ik ben wél teleurgesteld in waar het kabinet mee komt. Er moet meer gebeuren om de Ne derlandse krijgsmacht klaar te maken voor dreigingen." Hennis bevestigde gisteren dat de missies in Irak en Mali met een jaar worden verlengd. In de strijd tegen IS gaat Nederland mogelijk ook bombardementen uitvoeren boven Syrië. „We zien dat de aanvoerlijnen van IS van Syrië naar Irak lopen. De rege ring in Syrië is niet in staat om daar zelf iets aan te doen." AANBIEDINGEN ALLEEN DIT WEEKEND GELDIG Topdekmatras van Nordic Design met FLINKE korting Vanaf slechts €89,- ZATERDAG 20 JUNI 2015 Bart Kaptein trekt de boomdoeken strak op de Maria plaats. foto Bram Petraeus i v Ondersteunend en druk verlagend; ideaal bij heup- en rugklachten v Geen last meer van een spleet tussen twee matrassen •y Geschikt voor ieder matras v Topdekmatras uitgerust wakker worden! Adviesprijs 299,- Korting 70% U bespaart 210,- f N BESTELLEN V y DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen |l' DPDfjjjl NIET tevreden? geld terug?)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7