O De Ondernemer Zeeland kort Nederland zakt plekje op lijst meest concurrerende landen Film over bioboeren in première bij Kwekerij Zuidbos ADRZ krijgt drie sterren voor gastvrije zorg 10 11 Heb je als ondenemer 'waanzinnige plannen', dan zou je op maandag 29 juni inspiratie op kunnen doen in boekhandel De Koperen Tuin in Goes. Die houdt samen met Janse Janse namelijk een 'Week-Up' inspiratieses sie, met als gast Marcel van Driel, auteur van het boek Waanzinnige plan nen. Deze inspiratiesessie is overigens inclusief een ontbijt. MIDDELBURG «Nederlandis een plaats gezakt op de rang lijst van meest concurrerende landen. Dat heeft het Zwit serse economisch onderzoeks instituut IMD bekendgemaakt. De afgelopen twee jaar stond Nederland op de veertiende stek, nu neemt ons land dus de vijftiende positie in. Er zijn enkele uitdagingen waarvoor Nederland dit jaar staat, stelt het instituut. Zo moet de gemiddelde belasting druk worden verminderd en de pensioenpremies worden verlaagd om de koopkracht te stimuleren en het aantal exportbestemmingen naar gebieden buiten Europa uit te breiden. Op de lijst meest concurre rende landen staan de Ver enigde Staten bovenaan als gevolg van de 'sterke zake lijke efficiëntie en financiële sector, innovatie en effectieve infrastructuur.' Landen die volgen zijn: Hong Kong (2) en Singapore (3). Zwitser land staat vierde. De top tien bestaat verder uit Canada (5), Luxemburg (6), Noorwegen (7), Denemarken (8), Zweden (9) en Duitsland (10). "Een algemene analyse leert dat de toplanden terugkeren naar de kern", zegt professor Arturo Bris van het IMD. "Productivi teit en efficiency staan hoog in het vaandel. Bedrijven in die landen verhogen hun inspan ningen om hun impact op het milieu te minimaliseren en te zorgen voor een sterke organi satiestructuur." Je kunt als ondernemer de meest fantastische ideeën hebben, als je er verder niets mee doet blijven hetslechtsdromeninje hoofd. De'Week- Up' inspiratiesessie is bedoeld om onder nemers die mooie plannen hebben waar ze elke dag over nadenken, maar waar ze niet aan be ginnen, een spiegel voor te houden en in beweging te zetten. Wat houdt je tegen? Geen tijd? Geen budget? Volgens schrijver Marcel van Driel is er geen enkel excuus om niet direct aan een waanzinnig plan te beginnen. Tijdens de inspiratiesessie licht hij toe waarom en hoe een ondernemer moet beginnen aan zijn waanzinnige plan. Verder lardeert hij zijn ver haal met enkele succesvoorbeelden, waaronder zijn eigen succesverhaal. "Kortom een perfect moment om de week fris te starten", stelt Sabrina de Koster van Janse Janse. Dit Goese bureau heeft al meerder inspiratieses sies georganiseerd. Zo recteur en provinciesecretaris van de Provincie Zee land) en Coby Traas (directeur Zorggroep Ter Weel). Tijdens deze inspiratiesessies stond het thema lei derschap centraal. Gastsprekers gaven hun visie op leiderschap en ondernemers konden zich spiegelen met collega-leidinggevenden. In oktober start de volgende serie inspiratiesessies met onder meer Jur- gen van Cutsem, CEO Roompot BV. De 'Week-Up' sessie is op maandag 29 juni om 9.00 uur in De Koperen Tuin. Kaarten kosten 25 euro. Aanmelden kan via www.janse-janse.nl/onze- dienstverlening/inspiratiesessies/. Op deze pagina is ook meer informatie te vinden over data, sprekers en voorwaarden. waren er sessies met Anneke Heijning-van den Breemer (direc teur van de Douane Regio Roosendaal), Arnd Thomas (di recteur Dow Che micals), Ab Smit (algemeen di- GOES Met Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) heeft opnieuw drie sterren toebedeeld gekregen voor gast vrijheid. Dat is bekendgemaakt tijdens het Nationaal Congres Gastvrijheidszorg 2015. Het ADRZ is het enige ziekenhuis in Zeeland met drie sterren. Gastvrijheidszorg met Sterren is een waarderingssysteem voor de kwaliteit van de gastvrijheidszorg. Het doel is de kwaliteit van leven van cliënten en patiënten te verbe teren door het stimuleren van goede gastvrijheidszorg. Dit jaar deden 170 zorgaanbieders mee aan Gastvrijheidszorg met Sterren. De deelnemers zijn beoordeeld op gastvrijheid en afhankelijk van hun score heb ben ze sterren toebedeeld ge kregen. Dat de lat daarbij hoog ligt, blijkt wel uit het feit dat slechts zeven zorglocaties de maximale score van vijf sterren behaalden. De jury roemt in het eindrapport met name de achtdaagse menucyclus in het ADRZ. Die wordt aangevuld met maatwerk voor de patiënt, zoals een ander menu bij langer verblijf, maar ook dieetpro ducten en extra snacks bij ondervoeding. Het ziekenhuis maakt gebruik van de brood- serveerwagen en de 'Meals on Wheelswagen'. Daarmee kun nen patiënten de hele dag door zelf producten kiezen. Volgens de jury is er „een ruime sorte ring, waaronder het smakelijke Oosterscheldebrood". Ook het opknappen van verpleegafde- lingen en de nieuwe inrichting van de kinderpoli worden genoemd in het juryrapport. KRUININGEN Vandaag tijdens het Lekker naar de Boer-week- end, vindt de Zeeuwse premi ère plaats van 'Bodemboeren'. De film wordt vertoond bij biologische kwekerij Zuidbos in Noordgouwe, in het bijzijn van filmmaker Joris van der Kamp. De toegang is gratis. Initiatiefnemers zijn Bionext en het Zeeuws Platform Bo dembeheer (samenwerkings verband tussen provincie, gemeenten, waterschap en rijkswaterstaat). In de film duiken vijf Neder landse biologische boeren en een filmploeg letterlijk de bodem in. Biologische land bouw begint met een gezonde en vruchtbare bodem en dat verklaart waarom de boeren zich graag in dit onderwerp verdiepen. De film is geproduceerd in het kader van het Jaar van de Bodem 2015, dat is uitgeroe pen door de Verenigde Naties. Joris van der Kamp: "Het is prachtig om te zien dat deze boeren echt begaan zijn met de kwaliteit van hun bodem en deze voortdurend in de gaten houden, experimenteren en nadenken over nog duurzaa- mer bodembeheer. Elke boer doet dat op zijn eigen manier. Dat bracht mij ertoe om hun inspirerende verhalen vast te leggen en te delen met een breder publiek." De bodem staat onder druk door bebouwing, klimaat verandering, gewasbescher mingsmiddelen, bemesting, maar ook verschraling. Een gezonde, vruchtbare bodem is onmisbaar voor de voedsel voorziening, nu en op de lange termijn. Miriam van Bree, Bio next: "Als je lekker en gezond wilt eten, heb je een gezonde bodem nodig. Die krijg je alleen als je de bodem óók te eten geeft en af en toe met rust laat, zoals in de biologische landbouw gebeurt. En als je werkt zonder landbouwgif en kunstmest. Op 20 en 27 juni kun je zien dat dit heel goed mogelijk is." Op 20 juni zijn in Zeeland drie biologische boerderijen geopend voor publiek. Alle be zoekers krijgen een zakje met zaden die de bodemvrucht baarheid bevorderen. Het gaat om Zuidbos in Noordgouwe, De Grote Verleiding-Meulwae- ter in Kruiningen en Kwekerij Bierkreek in IJzendijke. Op zaterdag 27 juni is ook Bioduin in Koudekerke open voor het publiek. Het Zeeuws Platform Bodem beheer heeft voor het thema jaar verschillende activiteiten in petto. Zo zijn er een foto wedstrijd, een kunstproject, excursies, lespakketten voor basisscholen en bezoeken van leerlingen aan boeren. Inschrijven Tekst Dennis Rijsbergen Waanzinnige plannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75