Wonderkind Tarik Z. is wel klaar met gijzelingen ^ivande win de nieuwe thriller X0 van Stephen King! Dizzieni WD: Sneller meer Domstad maakt zich klaar voor 6 NIEUWS De Tour de France start pas over twee weken, maar de Utrecht kleurt nu al behoorlijk geel. En wit met rode bolletjes. |Sjn|!5^H Word gratis lid, doe mee liM&iSfl en w^n De eerlijke vinder! DE EERLIJKE VINDER maar gaf hij eerst een briefje aan een van de portiers. „Dan zouden ze niet zo schrikken." Z. dacht niet alleen na over wel ke kleding hij aan moest. Tot in de kleinste details bereidde hij zijn actie voor. Hij zocht uit hoe hij in de studio moest komen en wist zo dat je ook op de derde verdieping een toegangspasje nodig had. Het was dus zaak om met iemand die daar kon komen, het gebouw in te lopen. Thuis schreef hij meerdere speeches die hij uit zijn hoofd leer de. De speech die hij achter liet op zijn computer was vals, voor het geval hij voortijdig gepakt zou worden. Hij wilde niet dat de poli tie dan wist wat hij daadwerkelijk wilde vertellen. Twee weken voor zijn daad zon derde Z. zich af. Hij wilde niet op vallen. Toch kreeg zijn moeder door dat er iets aanstaande was. Voordat hij vertrok naar het Me diapark, gaf hij zijn haar een zoen. Iets wat hij nooit deed. Tarik Z. wilde het Nederlandse volk waarschuwen voor de geva ren van 'de fundamenten van het monetaire systeem' en de 'macht en manipulatie door de NOS'. In de rechtszaal doceert hij over hoe de NOS het mediapark en het glas vezelpark beheert. Dat ze alle data verkeer kunnen afluisteren en ma nipuleren en dat volgens Z. ook doen. Feitelijk is de NOS ook een inlichtingendienst, betoogt hij. Maar als Tarik Z. op stoom komt en uitgebreid wil toelichten hoe gevaarlijk de NOS in zijn ogen is voor het Nederlandse volk, grijpt de rechter in. Het is niet relevant voor de strafzaak. Opnieuw krijgt Z. niet het po dium dat hij zo graag wil. Dat zit hem dwars. Want die in zijn ogen beangstigende bood schap, die moet een keer verteld wor den. Een nieuwe gij zeling laat hij wel uit zijn hoofd, belooft hij de rechters plechtig, ben ik klaar mee. Maar ik kan niet uitsluiten dat de geheime infor matie die ik heb nog een keer naar buiten komt." Uitspraak is op 3 juli. over de portiers, medewerkers van de NOS, zijn familie en alle anderen die hij angst heeft aange jaagd maakt hij 'oprechte excuses'. Te laat, beseft hij ook. Begin dit jaar vond hij nog dat hij geen an dere keus had. Eén keer heeft Z. getwijfeld. Was het hem waard om jarenlang in de cel te zitten als hij gepakt zou worden? Of mis schien wel te worden doodgescho ten? Ja, was zijn conclusie. „Want je bent ook verantwoordelijk als je niets doet." En dus toog hij in een zwart pak met bril, beveiligings oortje en alarmpistool naar het Mediapark in Hilversum om het Nederlandse volk te waarschu- Tarik Z. blijkt al jong een wonderkind. Maar hoe kan zo'n slimme jongen zo'n bizarre daad uithalen? wen. „Performance is belangrijk bij het overbrengen van de bood schap", antwoordde hij op de vraag van de rechter waarom hij dat kostuum droeg. Z. wilde bo vendien voorkomen dat hij werd aangezien voor een dronken stu dent die niet wist waar hij het over had. Het moest wel echt lij ken om uiteindelijk in de stu dio uit te komen. Maar ook weer niet zo echt dat hij zijn slachtoffers een trau ma zou bezorgen. Daar om stormde hij niet bin nen met zijn pistool, De CITO-toets maakte hij bijna foutloos als klein jochie. Op de middelbare school haalde hij tie nen en op de Universiteit verveel de hij zich te pletter. Tarik Z. blijkt al jong een wonderkind. Maar hoe kan zo'n slimme jongen, zo'n bizarre daad uithalen? Nie mand die het weet. Z. is niet ziek. Goed, hij heeft narcistische trek ken, praat moeilijk over zijn gevoe lens en is achterdochtig. En zijn hoogbegaafdheid zit hem soms in de weg. „Ik wil altijd dingen ver der onderzoeken en weten hoe iets in elkaar zit", zegt hij. Ook raakt hij op mensen uitgekeken die minder intelligent zijn dan hij zelf. Dat maakt relaties lastig. Karaktereigenschappen die la ter wellicht tot een stoornis zou den kunnen leiden, concluderen gedragswetenschappers. Maar de gijzeling in het NOS-gebouw deed hij met zijn volle verstand. Tarik Z. neemt zelf ook alle ver antwoordelijkheid voor zijn daad. Al heeft hij nu wel spijt. Tegen- Hij voldoet aan al le symptomen. Snelt de winkel in als hij het Tour de France logo op de etala geruit ontwaart. Speurt de rek ken af met kleding van 's we relds grootste wielerwedstrijd, die over twee weken in Utrecht begint. Past een vest, knikt tevre den en legt een paar tientjes meer neer dan voor een gewoon exemplaar. En mompelt: „Zo, die heb ik maar mooi binnen." Voor de diagnose hebben we de Tour dokter in zijn cabrio niet nodig, dit is zo ook wel duidelijk: Tour koorts, in hevige mate. Bert Kos ter uit Amersfoort - want om hem gaat het - is 79, maar straalt nu als een meisje dat een prinses- senjurk mag uitzoeken in een winkeltje bij Disneyland. Ja, die magie van dat Amerikaan se miljardenconcern is te ver gelijken met de magneetwer king van de Tour op jong én oud. Daar wil je bij ho ren, onderdeel van uitma ken, jezelf mee identifice ren, je jongensdroom be leven. Of nog beter, ze ker in de vergelijking met Disney: een sprook je. Want heel vaak blijkt het helemaal niet waar te zijn, wat de Tour je laat zien. Maakt niets uit. Dat het Grand Départ zo kort geleden al elders in de Randstad werd gegeven evenmin. Het startschot uit 2010 in Rotterdam echoot allang niet meer na in de oren van de Ne derlandse wielerliefhebbers, hoe mooi en onvergetelijk het ook was op die volgepakte bruggen. Het gaat de komende twee we ken om Utrecht, stad die lang zaam aan het vergelen is, naar de kleur van de Tour. In etalages, op het universiteitsgebouw, op de galerij van de Stadionflat naast de Galgenwaard, op de duizen den verkeersborden die waar schuwen voor de parkeerverbo den rond de Tour-start voor au to's en fietsen. Hilarische tekst, Ga naar Dizzie.nl/win Dizzie.nl, dé boekensite van PZC. Al je favoriete boeken op één plek! Alles voor boekenliefhebbers: Recensies Boekennieuws Blogs Winacties Maar dat is slechts een 'mager be gin', zegt Kamerlid Fred Teeven namens de VVD-fractie. Hij wil dat Defensie er uiteindelijk 750 miljoen euro bij krijgt. Teeven: „Het kabinet investeert te wei nig om een antwoord te bieden op de internationale ontwikke lingen." De begroting van Defen sie wordt volgend jaar waar schijnlijk met 250 miljoen ver hoogd. Dat bedrag loopt op tot 375 miljoen euro in 2019. Het ka binet houdt de mogelijkheid open dat vanaf 2017 extra wordt geïnvesteerd, maar alleen als dat nodig en mogelijk is. „Maar dat het nodig is, is hele maal geen vraag", zegt Teeven. „De krijgsmacht is uitgehold door jarenlange bezuinigingen en de situatie in de wereld ver slechtert in rap tempo. Dan moe ten we het ook mogelijk maken." Minister Hennis gaat niet in op de precieze bedragen die zij met haar kabinet overeen is geko men. „Dat maken we op Prinsjes dag bekend. Ik ben blij dat het ka binet inzet op een meerjarig per spectief. Je kunt niet zomaar een paar miljard uit de lucht trekken, maar dit geeft wel de houvast Tourkoorts Tarik Z. met zijn advocaat Ton Visser, illustratie Petra Urban door Raymond Boere LELYSTAD. Tarik Z. (20) uit Pijnacker oogde verward en hield een onsamenhangend verhaal toen hij op 29 januari het journaal kaap te. Een bizarre actie voor de buiten wereld, maar gek is hij zeker niet, bleek gisteren tijdens zijn straf zaak. Het OM eiste 4 jaar cel, waar van één voorwaardelijk. door Jeroen Schmale „KB MERCEDES. door Peter Groenendijk DEN HAAG. De VVD vindt dat het kabinet veel te weinig geld uit trekt om het leger te versterken. De regering wil de defensiebegro ting de komende jaren 375 mil joen hoger laten oplopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6