Van 'kantoorpikkie' tot poelier DRV 0 De Ondernemer Zeeland 2 3 wikkelingen, oog en oor hebben voor de wensen van de klant, daar gaat het in zijn ogen vooral om. Hij noemt een voorbeeld: Vers en Handig, samenwerking tussen een handvol (markt) ondernemers voor de levering aan bedrijf en huis van een breed assortiment biologische voedingsmiddelen. De formule is simpel: bestelling via internet, aflevering twee keer per week. Kansen zat, wil hij daar mee zeggen. "De klant is steeds veeleisender. Als ondernemer moet de marktkoopman zijn aan bod aanpassen aan de behoefte van de consument. Een goed en vers product tegen een normale prijs. Een breed assortiment, bio logisch, luxe, kant klaar, noem maar op. Dat is ondernemen." 'IN BELGIË IS DE FARMACIE TOTAAL ANDERS GEREGELD DAN IN NEDERLAND' Robert Jan Calon was vorig jaar nog verzekeringsman, maar hij maakte een opmerkelijke carrièreswitch. Met zijn eigen poeliersbedrijf staat hij nu op Zeeuwse weekmarkten. verdien je niks' 'Hé kantoorpikkie, wat kom jij hier doen', dollen markt kooplui wanneer Robert Jan Calon (49) in 2014 zijn eerste schreden zet op de weekmarkt. Die scherts is er inmiddels wel vanaf; Calon hoort er op de markt helemaal bij. Maar zijn switch blijft minstens opmerkelijk. Verzekerings man wordt poelier, is het verhaal. November vorig jaar verruilt Calon zijn assurantiekantoor in IJzendijke voor de wondere wereld van wild en gevogelte en kant-en-klaarge- rechten: na een aanloop van zeven maanden neemt hij het poeliersbedrijf Zeevla over. Het oorspronkelijke familie bedrijf stamt uit 1961 en bedient met tien medewerkers en drie verkoopwagens twaalf weekmarkten in Zeeuws- Vlaanderen en op Walcheren. De overname betekent een fikse investering. Calon: "Maar ik zag mezelf niet nog eens zeventien jaar verzekeringen doen. Ik vond mezelf jong en energiek genoeg om het roer om te gooien. In Zeevla zag ik een bedrijf met kwaliteit, met uitstraling en met veel klanten. En ik zag vooral ook kansen. Ik ben alle weekmarkten in Zeeland en West-Brabant gaan bezoeken, heb het vak geleerd van de voormalige eigena ren. Natuurlijk ben ik enorm in het diepe gegooid, ik heb niet eens met mijn teen de temperatuur van het water mogen voelen." Calon is inmiddels zeven maanden onderweg en de zaken gaan crescendo, zegt hij. Drie dagen mee naar de markt, vier dagen is hij in het bedrijf aan de Schansstraat in IJzen dijke -inkoop, verwerking en bereiding. "De markt heeft toekomst", is Calon overtuigd. "Het is hard werken, het zijn lange dagen, maar voor een goede ondernemer is er ook een goede boterham te verdienen." Bedrijven worden groter en professioneler, constateert hij. "We moeten voortdurend letten op trends, verande ringen in het consumentengedrag. Vers, kwaliteit, gemak, daar gaat het om. Maar we mikken ook op een breder assortiment vers bereide maaltijden. Nee, wij kunnen niet op tegen de kiloknallers van de super. Maar we leveren wel service, kennen en herkennen onze klanten. Altijd een vriendelijk woord. Of het nou om een soepzakje van 1,20 euro gaat of om een fantastische reefilet." Apothekers Esther Derycke-Reus en Evelyn De Caluwé wonen in België, maar wilden koste wat kost in een Nederlandse apotheek werken. Samen namen ze twee apotheken in Sluis en Oostburg over. Een flinke uitdaging voor de startende ondernemers in de zorg, zeker in een tijd waarin zorgbudgetten steeds verder onder druk staan. Evelyn: "Het mooiste van ons vak is de meerwaarde die je kunt bieden aan de patiënt. We kunnen medicijnen wijzigen, verbeteren of stoppen, of het gebruik beter aan de patiënt uitleggen. In België is de farmacie echter totaal anders geregeld. Terwijl je in Nederland als apotheker samenwerkt met artsen, ben je in België slechts een doosjesschuiver over de balie." Esther: "Een nadeel voor zorgondernemers in Nederland is datje afhankelijk bent van de regelgeving door het ministerie van Volksge zondheid in Den Haag en de enorme macht van de zorgverzekeraars. De bedragen voor medicijnen liggen nagenoeg vast, alleen op diensten als zorg bij medicijnverstrekking kun je nog verdienen. Daarnaast zijn wij aangesloten zijn bij NFZ, die de contracten met de zorgverzekeraars voor ons collectief uit onderhandelt. Zorgverzekeraars onderhandelen namelijk niet met individuele apotheken. Teken maar bij het kruisje, zeggen ze dan." Esther: "In juli 2014 hebben we de apotheken in Oostburg en Sluis overgenomen. De vorige eigenaar had mij deze te koop aangeboden. Wetende dat ik dat nooit alleen zou kunnen en willen, heb ik mijn part ner in crime en goede vriendin Evelyn erbij gevraagd." Evelyn: "Esther was toen hoogzwanger. Ik kwam van een andere apo theek in Breskens en we hadden maar vier weken voordat Esther moest bevallen voor de overdracht. Bankzaken, administratie, personeel... We zijn echt in het diepe gegooid! Maar we leven nog." Evelyn: "De apotheken worden begeleid door een ander kantoor, maar daarnaast wilden we een tweede, onafhankelijk partij voor onze persoonlijke bv's. Via een kennis zijn we bij DRV terechtgekomen. En dat klikte, DRV gaf een goed gevoel. Bij de overname heeft DRV ons alle zorg uit handen genomen, wij hebben alleen onze handtekening gezet." Esther: "Je loopt tegen lastige dingen aan, zoals de verschillen in termi nologie in het Nederlandse en Belgische belastingsysteem. Daarnaast wil je ook weieens weten waaróm je dit of dat moet betalen. De specia listen van DRV kunnen dat dan haarfijn uitleggen." "Als ondernemers in een landelijk gebied met veel vergrijzing moeten we samenwerken. Daarom zijn we bezig met huisartsen, zorgverleners en instanties in de buurt om een zorgcentrum in het Anthonius zieken huis van Oostburg op te zetten met alle zorg onder één dak. We vinden het belangrijker dat het hele gebied goed verzorgd wordt, dan dat we een paar extra medicijnen kunnen verkopen. Alleen zo kunnen we op lange termijn overleven. En niet in de laatste plaats omdat er steeds meer online partijen zijn die medicijnen en behandelingen aanbieden." Evelyn: "Toch weet ik dat de apotheker een toekomst heeft. Ondanks bedreigingen als concurrentie en bezuinigingen kun je niet om de apo theker heen. We zijn een essentiële schakel in de zorg." Wilt u meer weten? Kijk dan op www.apotheekoostburg.nl en www. apotheeksluis.nl. Esther Derycke-Reus en Evelyn De Caluwé zijn eigenaar van apotheek Oostburg en apotheek Sluis. Wilt u meer weten over DRV? Kijk dan op ww.drv.nl/internationaal. DRV Accountants Adviseurs is met een team van 420 medewerkers en 11 vestigingen in Zuidwest-Nederland een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67