Dijsselbloem kan hel wel schudden Van Rijn krijgt handtekeningen en een plein vol luid boegeroep 736.759 a rondom Griekse eurocrisis NIEUWS 5 Alle luxe leersoorten voor de allerzachtste prijs Vakantiegangers op Schiphol: Het Nederlandse kabinet gaat er van uit dat een meerderheid van de eurolanden wil dat Dijssel bloem doorgaat als voorzitter. Op 21 juli loopt zijn termijn af. Zeker elf van de negentien lan den zouden hun steun achter de schermen hebben toegezegd. En mogelijk zelfs dertien, zo mel den bronen in Brussel. Maar het machtige Duitsland wil Dijsselbloems tegenkandi daat uit Spanje. „Er is vorig jaar over gesproken op het niveau van regeringsleiders. Daar is een belofte gedaan en daar kunnen we niet zo maar aan voorbij gaan", zei Schauble gistermiddag tijdens een persconferentie in Luxemburg. „Als we Europa bij elkaar willen houden, moeten we boter bij de vis leveren. We hebben een verplichting richting Spanje." Volgens het ministerie van Financiën gaat het slechts om een Duitse belofte aan de Spanjaard. Van een afspraak tus sen alle Europese regeringslei ders zou geen sprake zijn. Oorspronkelijk zouden de mi nisters van Financiën uit de euro landen afgelopen donderdag uit hun midden een nieuwe voorzit ter kiezen. Die stemming werd echter uitgesteld, formeel omdat 'alle aandacht nodig was voor Griekenland'. Later werd duidelijk dat de Spaanse regering bezwaar had ge maakt tegen de procedure. Zij vonden een verkiezing in juni te snel. Die is nu uitgesteld tot 13 juli. Dat geeft de Spanjaarden de tijd extra medestanders te wer ven. Spanje beroept zich op infor mele afspraken vorig jaar zomer, toen andere topposten aan Ma drid voorbijgingen. De Spaanse premier Rajoy wil de aanstaande benoeming daarom bespreken tij dens de Europese top van rege ringsleiders komende donderdag en vrijdag in Brussel. 'Het is onomstreden dat Dijsselbloem het goed gedaan heeft' Raadsvoorzitter Tusk weigert dat vooralsnog: hij is het met Ne derland eens dat niet de 28 Euro pese leiders, maar de ministers van Financiën van de 19 eurolan den hun voorzitter kiezen. Rajoy en de Duitse bondskan selier Merkel zullen volgende week lobbyen voor Dijssel bloems uitdager De Guindos. Die heeft nu de steun van acht eurolanden. „Al is het onomstre den dat Dijsselbloem het goed ge daan heeft", zei Schauble giste ren. Bij de overhandiging waren le den van de beide vakbonden aan wezig. Op veel sympathie van de ruim vijfhonderd aanwezigen kon Van Rijn niet rekenen. Vol gens hen zorgt het huidige kabi netsbeleid voor een slechte en uitgeklede zorg. De staatssecreta ris beklom onder luid boegeroep het podium om de petitie in ont vangst te nemen. Van Rijn liet desondanks weten overweldigd te zijn door het grote aantal hand tekeningen. „De strijd voor goede zorg is ook onze strijd. Wij willen vechten voor een zorg die ook in de toe komst toegankelijk en betaalbaar is, niet alleen voor de mensen met een dikke portemonnee", al dus de staatssecretaris. Van Rijn staat open voor een ge sprek met de vakbonden. „Als ik de actiepunten bekijk zie ik er veel die we delen. Ik wil daarom met de bonden aan tafel. Als dat de uitnodiging van vandaag is, neem ik die graag aan." Op 1 mei lanceerden FNV en CNV gezamenlijk de Red de Zorg-petitie als protest op de zorgbezuinigingen. De vooraf ge wenste 300.000 handtekeningen waren binnen drie weken al be reikt. CARLINE SCHOEMAKER „Ik heb lang getwijfeld of ik wel zou gaan. Het is toch een lastige situatie. Maar uiteinde lijk dacht ik: er is overal ge doe, dat kun je niet ont lopen. Ik wil de Grie ken ook steunen, dat is de belangrijkste re den dat ik toch ga. Als voorbereiding heb ik extra kleding en een klein beetje con tant geld meegenomen want misschien moet ik een aantal dagen langer blijven." Merkel, die sinds tien jaar aan de macht is, is niet een vrouw van dramatische optredens. Inte gendeel, zij schuwt risico's en formuleert voorzichtig. Ook afge lopen donderdag was dit het ge val, tijdens een regeringsverkla ring in de Bondsdag. Waar haar vicekanselier Sigmar Gabriel (SPD) een Grexit niet langer uit sluit, benadrukte Merkel op nieuw dat 'alle inspanningen er op zijn gericht zijn om Grieken land in de eurozone te houden'. Maar de kanselier heeft te ma ken met oplopend verzet onder de burgers en in de eigen chris ten-democratische partij. In de CDU/ CSU groeit de weerzin over nieuwe concessies aan Athe ne. Fractieleden, die moeite heb ben om tegenover hun kiezers de koers jegens Athene nog lan ger te rechtvaardigen, pleiten luid voor een Grexit. Wolfgang Bosbach, een dissidente CDU-af- gevaardigde, kondigde zijn aftre den aan mochten de Grieken op nieuw steun krijgen. „Ik wil niet deloyaal zijn," zei Bosbach. „Maar ik kan even min tegen mijn persoonlijke overtuiging stemmen." Merkel heeft daarom haar rechterhand, minister van Finan ciën Wolfgang Schauble (72), no dig. Als maandag wordt besloten om het huidige Griekse hulppro gramma te verlengen -wat waarschijnlijk is - dan moet de gezaghebbende oude rot dit aan de sceptici verko pen. Dan krijgen niet al leen de Grieken meer tijd, maar kan Merkel, de koel cal culerende natuurkundige, ver der werken aan de afwikkeling van het eindspel in deze trage die. Op die momenten, wikkend en wegend, is de kanselier op haar best. Met in gedachten haar uitspraak ('Als de euro mislukt, mislukt Europa') zal Merkel er al les aan doen om een Grexit te verhinderen. En haar politieke nalatenschap veilig te stellen. „Het zal allemaal wel loslo pen. Mocht het alsnog mis gaan, er is altijd een op lossing. We hebben nog wel advies ge vraagd aan mijn Griekse tandarts. Die zei dat het alle maal erg wordt over dreven, dat het vooral een probleem is in Athene. Drie jaar ge leden gingen we ook naar Grieken land en waren er vooraf dezelfde be richten over lege pin automaten. Daar hebben we toen ook niets van ge merkt." AAD VAN WAGENINGEN: „Eigenlijk hoop ik vooral om normaal acht da gen vakantie te heb ben. Ik heb geen se conde getwijfeld of ik misschien zou an nuleren, ik kom echt wel terug hoor, haha. Alleen heb ik wel wat extra geld gepind en meer me dicijnen meegenomen, voor het geval de vlucht terug in eens wordt geannuleerd. Ik heb geen extra informatie van de reisorganisatie gehad, daar zit ik ook niet op te wachten. Als er iets gebeurt, zie ik het dan wel weer." Jeroen Dijsselbloem (r) en mogelijk opvolger Luis de Guindos. foto EPA door Hans van Soest DEN HAAG. De kansen dat minis ter Jeroen Dijsselbloem (Financi ën) volgende maand wordt herko zen als voorzitter van de euro- groep lijken te slinken. Volgens de Duitse minister Wolfgang Schauble is het baantje al beloofd aan de Spaanse minister Luis de Guindos. Wolfgang Schauble Duitse minister ZATERDAG 20 JUNI 2015 DEN HAAG. De volkspetitie Red de Zorg van vakbonden FNV en CNV heeft 736.759 handtekeningen op geleverd. Staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid) nam de handtekeningen gistermiddag voor de Tweede Kamer in ont vangst. De vakbonden FNV en CNV verzamelden 736.759 handtekeningen voor de petitie Red de Zorg Als de Griekse premier Alexis Tsipras (links) niet instemt met de vereiste her vormingen, komt Athene zonder geld te zitten en is formeel het spel uit. foto Tobias Schwarz/AFP nog doen? BERT EN JAN: Kies nu de Mayon van uw dromen, tijdelijk met alle leerkwaliteiten voor één prijs. De laagste. U vindt uw dichtstbijzijnde Leolux Select Store of dealer op j I www.leolux.nl. Of bezoek het Leolux Design Center: r 1 Utrecht, Beneluxlaan 27, Eindhoven, Meubelplein T T7/"\T T TV" Ekkersrijt 4040 Son.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5