Formule 1 moet de magie terug zien te krijgen Even tijd voor warme Danny van Poppel kan 't André Greipel niet lastig 6 SPORT Geen Tour de France dit jaar voor de broers Boy en Danny van Poppel. De een maalt er niet om, de ander baalt. Op alle radiostations was het deze week te horen en in alle kranten te lezen: er zijn nog genoeg kaar ten beschikbaar voor de Oosten rijkse GP. Na de uitverkochte edi tie van 2014, die drie dagen lang tot chaos leidde rond de Red Buil Ring, lijkt de nieuwigheid er al weer vanaf. Weliswaar zijn de campings rond het circuit redelijk vol, de terugloop staat synoniem voor de tanende belangstelling - zowel op de circuits als televisie - voor 's werelds luxe hogesnel- heidscircus. „Vind je dat gek?", vraagt Jac ques Villeneuve (44) zich af aan de bar in Red Bulls motorhome. „De Formule 1 van nu is toch saai? Het ontbreekt aan gladiatoren met wie mensen zich kunnen identifi ceren. Karakters. Dat heeft de sport nodig: coureurs die dingen doen waarvan mensen zeggen: 'Wow, dat is heel speciaal, dat kan ik niet'. Waarom denk je dat Lio nel Messi zo populair is, en voor veel mensen een held? Omdat ie dereen hem vanwege zijn voetbal- kunsten wil zijn. Hij doet dingen die niemand anders kan." Volgens de Canadees is het anno 2015 geen kunst om een Formule i-auto snel over een baan met kilometers aan uitloopstroken te trappen. „Ieder een kan het, mensen dromen er niet meer van." Geen nukken meer Drievoudig wereldkampioen Niki Lauda valt Villeneuve bij. „De cou reurs zijn tegenwoordig veel te aar dig", vindt de Oostenrijkse racele gende en adviseur van Mercedes. „Niemand heeft nukken of zegt maar één verkeerd woord. Mensen willen echte mannen zien. Man nen die fouten maken, dingen zeg gen die ze niet zouden moeten zeggen." Lauda (66) pleit voor rigoureu ze veranderingen die de Formule 1 aantrekkelijker maken en nieuw leven in blazen. Volgens hem moet de overregulering als eerste worden afgeschaft. „Is voor geen enkele sport goed. De coureurs hoeven door alle technologie zelf bijna geen beslissing meer te ne men. Coureurs moeten in de toe komst meer verantwoordelijkheid krijgen, ze moeten de kans krij gen meer fouten te maken. Zo kunnen we onderscheiden wie goed is en wie niet." Formule 1 moet, zo luidt Lauda's verdict, weer een serie worden die de titel koningsklasse recht doet. Vintage met de veilig heid en technologie van nu. Een show die verrast en amuseert, vol bombast en lawaai. „We werken nu aan een heel nieuw concept voor 2017, met compleet nieuwe auto's die veel moeilijker te bestu ren zijn. Want niet iedereen moet in een Formule i-auto kunnen stappen en er zomaar mee wegrij den." Max Verstappen werd bij de eerste én bij de tweede vrije training achtste. Hij klaagde over zijn auto André Greipel kreeg het gis teren niet cadeau in de der de etappe van de Ster ZLM Toer. Moreno Hofland (LottoNL-Jumbo) dwong de Duitser van het Bel gische Lotto in Buchten tot een ultieme jump om ook de tweede massaspurt van de ronde te winnen. Van een andere jeug dige Nederlandse sprinter had Greipel dit keer geen last. „Ik voelde me vandaag niet lekker", verzuchtte de 21-jarige Dan ny van Poppel nadat hij op hangen en wurgen de finish had gehaald. En dat terwijl de jongste van twee Trek-broers de indruk heeft dat het met zijn vorm wel goed zit. „Anders word je niet derde in de proloog, derde in de tweede etappe." Desondanks laat de jong ste van de twee de Tour dit jaar zonder problemen aan zich voorbijgaan. „Aan de ene kant was ik er graag bij geweest in Utrecht, maar je moet als renner ook rea listisch zijn. Ik wil pas terugkeren in de Tour als ik mee kan sprinten voor de ech te prijzen. Dat is over een paar jaar, hoop ik. Het heeft nu voor mij geen zin om mee te doen. Ik ben nog niet van het ni veau Cavendish, Kittel of Greipel." In 2013 was Danny van Poppel (bij Va- cansoleil) de jongste Tourdebutant ooit. Hij trapte af met een derde plaats in de openingsrit naar Bastia. Voelt hij zich achteraf te vroeg voor de leeuwen ge gooid? „Nee, ik had het niet willen mis sen. Ik vind het gewoon geen lekker ge voel om niet verder te komen dan de zes- SLOTWEEKEND STER ZLM TOER de of zevende plaats. Ik ben een winnaar. Ik wil winnen. Voorlopig moet ik dat eerst zien te doen in de kleinere koer sen." Liever dan de Tour rijdt hij daarom straks de Vuelta. Zijn oudere broer Boy (27) baalt er wel van dat hij op 4 juli niet aan de start staat van de Tour. „Ik ben nota bene geboren in Utrecht." De voormalige junioren we reldkampioen veldrijden heeft zijn lot de laatste jaren verbonden aan dat van de sprinters. 'Bauke heeft niets aan mij' Hij is de man die faam aan het verwer ven is als de lead-out van Giacomo Nizzo- lo en van zijn broertje. „Maar Trek neemt dit jaar geen sprinter mee naar de Tour. We zetten alles op het klassement van Bauke Mollema. En eerlijk is eerlijk: ik kan Bauke niet helpen in de bergen." Boy is meer de man die een sprinter door het heetst van de strijd kan loodsen. „Ik voel dat de handigheid op de fiets mijn sterk ste punt is. Het zal met mijn crossachter grond te maken hebben. De laatste jaren merk ik dat ik er steeds beter in word om de spurt aan te trekken." Danny heeft ook een crossachter grond. „Maar hij was meer een rammer", weet Boy. „Ik moest het hebben van mijn techniek en slimheid. Op de weg is dat nog altijd zo. Er zijn jongens die zo sterk zijn dat ze uren in de wind kunnen rijden. Ik moet het meer hebben van mijn handigheid en ik merk dat de man in mijn wiel dat prettig vindt." Het maakt ook dat Boy niet langer een win naar kan zijn. „Het is jammer dat ik geen uitslagen meer kan rijden, maar ik ben al blij dat ik op deze manier mijn plek heb gevonden in het peloton." Het is wellicht zijn redding nu er onderhandeld moet worden over een nieuw contract. „De ploeg zegt dat het goed komt. Zekerheid heb je echter pas als er getekend is." Zin om bij een andere ploeg de sprin ters op sleeptouw te nemen, heeft hij nog niet. Het liefst blijft hij een koppel vormen met zijn broertje. „Niet alleen om hem te helpen in de koers. Maar ook om hem mentaal bij te staan." Zoals giste ren. „Hij voelt zich niet goed. Ach, het kan ook de druk zijn nu hij weet dat hij de vorm heeft om Greipel te kloppen." Ik wil pas terugkeren in de Tour als ik mee kan sprinten voor echte prijzen' Een constant gebrek aan slaap. Leven van ge droogd voedsel en wonen in een zeilpak dat na da gen zeilen een uur in de wind stinkt. De Volvo Ocean Race is voor zeilers als Gerd-Jan Poort man (37) behoorlijk afzien. Met gevaar voor eigen leven probe ren ze de grote stormen op zee te trotseren en hun reis om de we reld zo snel mogelijk te voltooien. Rond 12.30 uur varen ze vanmid dag na een korte pitstop weer weg uit Scheveningen. Na acht maan den lang op zee te hebben geleefd, is het voor de doorgewinterde zee mannen van team Brunei een godsgeschenk om in Schevenin gen voor even (anderhalve dag) aan wal te stappen. Om na een in tensieve etappe van Lorient naar Scheveningen (waarin een klu wen zeewier Brunei terugbracht naar de vierde plaats in de vloot) even hun vrouwen en kinderen te zien voordat ze doorvaren naar de finish in Gothenburg. Menigte zeilfans Om 4 uur 's nachts meerde team Brunei vrijdag aan in Schevenin gen, waar een grote menigte wachtte in de regen. Bekking en zijn bemanning waren moe, maar ook blij om voor even in Neder land te zijn. „Wat fantastisch dat jullie hier allemaal zijn", riep Bek king. „Wat een ontvangst zo mid den in de nacht. We waren liever wat eerder binnen (2,5 uur na de winnende boot Alvimedica, red.), door André Venema SPIELBERG. De kijkcijfers lopen we reldwijd terug, races zijn voorspel baar, de sponsorinteresse neemt af en Mercedes' fabrieksteam is ook dit jaar oppermachtig. De Formule 1 verliest steeds meer magie, con cludeert voormalig wereldkampi oen Jacques Villeneuve. Niki Lauda: „Coureurs zijn veel te aardig." foto Pierre-Philippe Marcou/AFP De winnaar en door Ad Pertijs De Ster ZLM Toer maakt vandaag een uit stapje naar België. De rit van 186,7 kilo meter gaat van Verviers naar La Gileppe. Morgen is de laatste etappe. Het start schot wordt gegeven in Eindhoven. 183,1 kilometer later zal er in de straten van Boxtel worden gesprint om de etappe zege. De Duitse spurter André Greipel bezit mo menteel de leiderstrui. De Belg Victor Campenaerts heeft de minste achterstand (twaalf seconden). Danny van Pop pel (links) voelde zich gisteren niet goed. foto Dion Kerckhoffs/Cor Vos Danny van Poppel UITSLAGEN GOLF US Open. Stand na eerste ronde: 1Stenson (Zwe), Jo hnson (VSt) 65 slagen, 3. Reed (VSt) 66, 4. Kuchar (VSt), Martin (VSt), Campbell (VSt) 67, 7. Luiten (Ned), Gribble (VSt), Molinari (Ita), Dufner (VSt), Warren (GBr), Spieth (VSt), Day (Aus) 68. PAARDENSPORT Nations Cup, springen in Rotterdam. Na twee omlopen: 1Groot-Brittannië 5 straf- punten, 2. Frankrijk 7, 3. Zweden 10, 4. Duits land 12, 5. Nederland 13 (Dubbeldam/SFN Ze nith 4, Van der Vleuten/VDL Groep Verdi 5, Van Asten/VDL Groep Zidane 4, Schröder/Glock's Cognac Champblanc 0), 6. Zwitserland 24. Stand na vijf van de acht wedstrijden: 1. Frankrijk 310 punten, 2. België 250, 3. Zwe den 210, 6. Nederland 195. TENNIS Queen's in Londen, mannen. Kwartfinales: Murray (Sch, 1) - Müller (Lux) 3-6, 7-6, 6-4; Troicki (Ser) - Isner (VSt) 7-6, 6-3; G. Simon (Fra, 7) - Raonic (Can, 3) 4-6, 6-3, 7-5; Anderson (ZAf) - Garcia-Lopez (Spa) 7-6, 7-5. Halle, mannen. Kwartfinales: Federer (Zwi,1) - Mayer (Dui) 6-0, 7-6; Karlovic (Kro, 8) - Berdych (Tsj, 3) 7-5, 6-7, 6-3); Seppi (Ita) - Monfils (Fra, 4) 6-1, 1-0 opg.; Nishikori (Jap,2) - Janowicz (Pol) 6-4, 5-7,6-3. Birmingham, vrouwen. Kwartfinales: Mladenovic (Fra) - Halep (Roe, 1) 2-6, 6-0, 7-6; Pliskova (Tsj,6) - Suarez (Spa, 3) 6-2, 6-2; Kerber (Dui,4) - Siniakova (Tsj) 6-2, 6-4; Lisicki (Dui, 8) - Flantuchova (Slw) 7-6, 6-2. VOLLEYBAL World League, mannen. Groningen: Nederland - Portugal 3-0 (25-18, 25-21,25-23). Stand groep E: België 8-19 (23-11); Neder land 7-16 (18-9); Finland 8-8 (13-19), Portugal 7-2 (6-21). WIELRENNEN Ronde van Zwitserland, UCI WorldTour. Zevende etappe, Biel - Düdingen: 1. Kristoff (Noo) 164 km in 3.38.07, 2. Sagan (Slw), 3. Ci- molai (Ita), 4. Van Avermaet (Bel), 5. Démare (Fra), 6. Roelandts (Bel), 13. Dumoulin, 16. Ge- sink, 37. Ten Dam op 0.05, 44. Teunissen, 45. Minnaard, 71. De Kort 0.37, 87. Leezer 1.30, 97. Lindeman 2.27. Algemeen klassement: 1. Pinot (Fra) 25.55.03, 2. Thomas (GBr) 0.37, 3. Pozzovivo (Ita) 0.50, 4. Spilak (Slv), 5. López (Col) 1.07, 6. Fuglsang (Den) 1.22, 7. Dumoulin 1.27, 11. Gesink 2.52, 16. Ten Dam 3.49, 28. Minnaard 15.55, 89. Lindeman 1.02.42, 95. De Kort 1.05.08, 99. Leezer 1.06.21, 107. Teunissen 1.11.11. Buchten. Ster ZLM Toer. Derde etappe, Buchten - Buchten: 1Greipel (Dui) 190 km in 4.29.21, 2. Hofland (Ned), 3. Theuns (Bel), 4. Lampaert (Bel), 5. Raymond Kreder (Ned), 6. Van Staeyen (Bel), 9. Sinkel- dam, 18. Groenewegen, 19. Brusselman, 20. Ariesen. Algemeen klassement: 1. Greipel 8.49.03, 2. Campenaerts (Bel) 0.12, 3. Lampaert 0.16, 4. Henderson (NZI) 0.18, 5. Theuns 0.20, 6. Tjal- lingii (Ned) 0.21, 7. Hofland, 11. Van Goethem 0.24, 12. Sinkeldam 0.25, 18. Vermeltfoort 0.30,19. Danny van Poppel 0.32. ZEILEN Volvo Ocean Race. Stand na achtste etappe. 1. Abu Dhabi Ocean Racing (VAE) 19 punten (winnaar); 2. Brunei (Ned) 27; 3. Dongfeng (Chi) 29; 4. Mapfre (Spa) 31; 5. Alvimedica (Tur) 33; 6. SCA (Zwe) 44; 7. Vestas Wind (Den) 54. door Natasha Smit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58