v Nico Zijp gelooft dat ook in een veilig sportklimaat wereldtop haalbaar is 4 SPORT Epke wil rocken in Rio, niet in Rotterdam Turncoach Nico Zijp deed lang geleden al afstand van de Spartaanse aanpak. „Kinder mishandeling past niet in onze cultuur." et is dat Nico Zijp midden jaren negen tig al tot inkeer kwam. Anders was hij misschien ook in het beklaagdenbankje terechtgekomen om zich te verweren tegen beschuldigingen door oud-turn sters over lichamelijke en geestelijke mishandeling. „Ja, ook ik was zo'n Spartaanse trainer", erkent de 50-jari- ge hoofdcoach damesturnen van Flik-Flak in Den Bosch. „Ik was jong en ambitieus toen ik in de turnwereld terechtkwam. Ik ging zoeken hoe het beter kon. Dan kom je in de top van het Nederlandse systeem terecht. Die aanpak wordt voor jaren je referentie. Die coaches waren veel beter. Althans, ze haalden betere resultaten met hun sporters. Misschien was de manier waarop niet beter. Die aanpak leverde bij Patrick Topturnen in Echt, waar ik trainde, ook kampioenen op. Maar rond hun 15e waren ze alweer gestopt." Verkeerde mentaliteit „Het viel me al eerder op, maar toen dacht ik nog: logisch, als ze niet de bes te kunnen zijn, waarom zouden ze dan zoveel uren in de sport steken? Maar zelfs kampioenen hielden er vroeg mee op. 'Losers. Die zouden toch nooit de top gehaald hebben, om dat ze een verkeerde mentaliteit heb ben', werd er dan gezegd. Jong als ik was, kon ik daar niet meer in geloven. Het lag echt niet aan de turnsters. In middels kwamen er geluiden door dat kinderen stopten, omdat ze turnen ge woon niet leuk meer vonden." In een fase van zelfreflectie ging Zijp te rade bij anderen. „'Waarom denk jij dat goede sporters stoppen?', vroeg ik. Zij kwamen met een heel ander ver haal. Als het regiem niet matcht met de cultuur, ga je heel veel sporters ver liezen. Bij de bakker kregen kinderen een stukje taart, bij de slager een plak je worst, een snoepje in de speelgoed- zaak. In het turnen was het alleen kei hard werken, geen positieve opmerkin gen. Doen wat het systeem vroeg. Kin deren belandden in een schizofrene si tuatie. Aan de ene kant Spartaanse praktijken waar alles voor je werd be paald, tot voeding aan toe. Aan de an dere kant de maatschappij. Toen ik tot dat inzicht kwam, ben ik een andere weg ingeslagen." Beerput Dat is al weer twintig jaar geleden, ver voor de beerput over kindermishande ling in het Nederlandse turnen open ging. „De verhalen zijn voor mij heel herkenbaar. Ik ben er bij geweest, heb genoeg dingen gezien." Heeft hij de misstanden aan de kaak gesteld? „Ik heb wel eens wat aangegeven. Maar de winnende coach is de beste coach, die heeft altijd gelijk. Zo werkt het mecha nisme. Argumenten die je ertegen in brengt, worden direct gepareerd. 'Als je goed wilt worden...' en dan volgt een heel demagogisch verhaal. 'Kijk naar China, hoe hard het er daar aan toegaat. Willen wij dat bereiken, moe ten wij ook die kant op. Onze cultuur is zwak. Veel te lief en te lui.Als je geen andere referenties hebt, neem je dat aan. Als sporter, als ouder, maar ook als jonge coach. Ik was niet de winnende, maar beginnende coach. Zat nog in de pionierfase." „Trainers waren toen aan de macht. Zij waren alleen in de zaal met de turnsters. Het liefst met de deur op slot en de gordijnen dicht. Als er ie mand binnenkwam, werd die meteen naar buiten verbannen, de trainings zaal was verboden gebied. Een ken merk van kinderen is dat ze erg loyaal zijn naar degene die hard voor hen werkt. Ze willen hun ouders niet te leurstellen, die dertig uur per week met hen bezig zijn. Halen, brengen, be talen. Zeg dan maar tegen papa en ma ma: 'ik vind het niet meer zo leuk, dat turnen.' We beschouwden kinderen van acht als volwassenen in zakfor maat. Maar kinderen weten niet wat bij hen past, kunnen dat niet uiten. Ga 'Hartstikke vervelend voor de generatie die er aan opgeofferd is, maar je moet eerst de onderkant zien, voordat er iets verandert ROTTERDAM. Be zoekers van Fan tastic Gymnas tics hoeven zich niet bekocht te voelen, omdat Ep ke Zonderland en andere toppers dit weekeinde niet meedoen aan het Neder lands kampioen schap turnen. Het rekstokfeno meen uit Lem mer zal morgen in Ahoy toch zijn turnpakje aandoen voor een clinic in het Rotterdamse Sportpaleis Ahoy. Gymnastiekbond KNGU schreef een wedstrijd uit voor fans. De win naars krijgen voorafgaande aan de toestelfinales een exclusieve cli nic onder begelei ding van Epke Zonderland, Yuri van Gelder, Jef frey Wammes, Bart Deurloo en andere leden van het Nederlands mannenteam. Bondscoach Mitch Fenner leg de hen een 'start verbod' op voor het NK. Topsport is keuzes maken, redeneert de Welshman. Het NK past niet in de planning op weg naar het we reldkampioen schap later dit jaar. Daar wil het mannenteam Tlirntoppers komen fans tegemoet met dinic tijdens NK in Ahoy dan maar eens tegen een charismati sche man of vrouw die op je neerkijkt, zeggen dat je het er niet mee eens ben. Wat het extra moeilijk maakt: coaches zijn vaak welbespraakt en hartstikke leuk als je met hen praat." „Wat vinden ouders het belangrijkste in hun leven? Hun kinderen. In onze maatschappij zijn kinderen goud. Wij coaches werken met het goud van een ander. Daar moet je zorgvuldig mee rechtstreekse plaatsing voor de Olympische Spe len afdwingen door in de top acht van het lan- denklassement te eindigen. Wil de weg naar Rio niet al in Glasgow doodlopen, moet Oranje in elk ge val bij de eerste zestien landen teams eindigen. Voor de num mers 9 tot en met 16 volgt later een herkansing op de resterende vier startbewij zen. „Een wed strijdoefening draaien in deze fa se van de trai- ningsopbouw be tekent een risico voor blessures. We zullen het ons niet verge ven als we daar door plaatsing mislopen. Alles voor het grote doel", veront schuldigt de KN GU zich voor de devaluatie van het NK bij de mannen. Daar komt bij dat de drie deelnemers aan de Europese Spelen, onder 'Bakoe' slaat ook bij de vrouwen gaten in deelnemers veld NK omgaan. Dat mag nooit leiden tot gees telijk of fysiek ongemak. Het heeft wei nig zin om terug te kijken. Dat verdie nen die mensen niet. Ik denk niet dat het expres gebeurd is. Zij dachten op recht dat het dé manier was om het te doen. Ze haalden hun ideeën uit Chi na, Rusland of Roemenië." „Ik weet wel waar het vandaan komt. Tot 1976 waren topturnsters alle maal vrouwelijk, een jaar of 20-23. Tot dat Nadia Comaneci als 14-jarige de wereld veroverde met allemaal tienen. Een historische prestatie. Tot op de dag van vandaag staat de aanpak van Comaneci's trainer Bela Karolyi model voor veel landen. Willen we aanslui ten bij de top, moeten we heel vroeg met jonge kinderen beginnen en het liefst zoveel mogelijk uren. Geloof me, er is in Nederland niet één turnster van tien jaar of jonger die vraagt: 'mag ik 25 uur in de week trainen?' Het past niet in een cultuur waarin kinderen al vanaf twee jaar wordt gevraagd om mondig te zijn. 'Waarom moet dat', vragen ze. Dat gaat een tijdje goed, maar op een gegeven moment haalt de cultuur je in: tot hier en niet ver der. Hartstikke vervelend voor de ge neratie die er aan opgeofferd is, maar je moet eerst de onderkant zien, voor dat er iets verandert. Ik ging er ook bijna aan onderdoor." Medailles inleveren Medailles compenseren volgens Zijp bij lange na niet wat die generatie heeft moeten doorstaan. „Negen van de tien zou die medailles direct inleve ren om het allemaal niet meegemaakt te hoeven hebben." Legt Zijp zich er bij neer dat het ni veau van het Chinese en Amerikaanse vrouwenturnen in de Nederlandse cul tuur niet haalbaar is? „Ik denk dat het wél kan. Kijk naar Epke Zonderland. Als je ergens goed in wilt worden heb je aanleg nodig en motivatie. Dooft de motivatie, dan kun je nooit goed pres teren. Als je in Nederland doorgaat met topsport, ben je juist supergemoti- veerd, gezien alle verleidingen die we hebben. Ik denk dat het niet nodig is om op je tiende of nog eerder 25 uur per week te turnen. Waarom zou je niet op 13-jarige leeftijd een moeilijk element aan kunnen leren? Veel kinde ren die al jong kampioen zijn, bezwij ken onder de druk en verliezen hun motivatie." „Uiteindelijk word je afgerekend op prestaties. Dat blijft, voor welk sys teem je ook kiest. Ik denk dat we op de goede weg zijn. De bond maakt werk van een veilig sportklimaat. We moeten nog wel wat stappen maken. Zo'n proces kost tijd. Het heeft een ge neratie nodig, of twee." wie allrounder Casimir Schmidt, verhinderd zijn. Epke Zonderland maakte voorgaan de jaren altijd ruimte in zijn agenda voor het NK. Hij zal zijn ti tels op rek en brug niet verdedi gen. „Heel jam mer, maar hope lijk begrijpen de fans dat we wil len rocken in Rio en daar alles voor over hebben. Ui teraard doen we er alles aan om ze samen met ons te laten juichen in Glasgow en later in Rio", zegt de multikampioen. Vrouwenbonds- coach Gerben Wiersma maakt andere keuzes dan Fenner. San ne Wevers, win nares van EK- brons op balk, mag in Ahoy in actie komen. Door de Europe se Spelen in Ba koe ontbreekt haar tweelingzus Lieke, evenals Cé- line van Gerner en de titelhoud- ster op de meer kamp Lisa Top. Turnen in schizofrene wereld door Marcel Luyckx H door Marcel Luyckx Nico Zijp: „Coaches werken met het goud van een ander. Daar moet je zorgvuldig mee omgaan." foto Mare Bolsius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56