De miljoenen Hoofdrol voor Duitse bondskanselier in Endspiel Ze wil een Grexit koste wat kost voorkomen. Maar dat wordt haar steeds moeilijker gemaakt. 4 NIEUWS Drank zo te kopen Geen belasting 'Euthanasie ook bij jong kind' Koning lanceert Burendag COLUMN Tommy Wieringa p het strand van Texel spoelt een man aan, een Syri sche vluchteling naar later blijkt. Hij heeft een naam en een ach tergrond, waar je niet altijd bij stilstaat als je leeft in het voorbij gaan. Mouaz al-Balkhi, 22 jaar oud, student elektrotechniek; hij kan vanuit Calais de witte krijt rotsen van Engeland zien liggen. Wat je ogen kunnen zien, moet je lichaam kunnen zwemmen, denkt hij. Op een dag in oktober koopt hij een wetsuit bij de Decathlon en gaat te water. Deze week maakte de vluchtelin genorganisatie UNHCR bekend dat er bijna zestig miljoen vluch telingen en ontheemden in de wereld zijn. Na de Tweede We reldoorlog waren dat er acht mil joen. Nu zijn er zestig miljoen mensen op de vlucht voor de he vig woekerende pestilenties van deze tijd, voor oorlogen, honger, natuurrampen en onderdruk king. Uit Syrië is bijna de helft van de bevolking vertrokken. Onze betrokkenheid bij zulke re gimes is direct en actief, bleek af gelopen woensdag uit een onder zoek, omdat acht van de tien gro te levensverzekeringsmaatschap pijen in Nederland hun kapitaal beleggen in bedrijven die wa pens en militaire goederen leve ren aan misdadige en corrupte regimes. Bijna 7 miljard euro hebben we daarin geïnvesteerd. Zo zijn we via onze verzekerin gen betrokken bij de vluchtelin genstromen van vandaag. Het is goed te weten dat een comforta bele levensverzekering voor de een de clusterbom is voor de an der. Wie kennis vermeerdert, vermeerdert smart, zei Prediker al. De roman zou de juiste plaats zijn om je een voorstelling te ma ken van zestig miljoen mensen op drift. Je zou een verhaal wil len schrijven over de ongebrei delde toestroom van mensen naar deze contreien, de miljoe nen, hoe ze zich vestigen in lege kantoorpanden, muziekkoepels en schuurtjes, overal, simpelweg omdat ze niet tegen te houden zijn. Ze hakken bomen om voor brandhout en plunderen win kels voor voedsel; een personage denkt aan de zwerm coloradoke vers die een paar jaar geleden in ontelbare hoeveelheden op zijn aardappelvelden neerstreek en de oogst verwoestte. Je zou zinnen willen schrijven als deze: 'Wat we gehad hadden was de voorhoede die in onze parken en op onze pleinen neer streek, in onze bushokjes sliep, in scholen en tenten werd opge vangen, nu kwam de hoofd macht, miljoenen en miljoenen over alle grote wegen in het Wes ten, het vrachtverkeer viel stil, forenzen konden niet op hun werk komen, formulieren wer den niet ingevuld, orders niet ge geven, het ging te snel, hoe traag de meute ook vorderde, en ze waren me te veel, te veel.' Helaas bestaat deze roman al. De ontelbaren is geschreven door Elvis Peeters en verscheen in 2005 bij uitgeverij Podium. Je kunt er de toekomst in lezen. De ontelbaren is de gruwelijke, dysto- pische roman die ik had willen schrijven. Het is goed te weten dat een comfortabele levensverzekering voor de een de clusterbom is voor de ander BERLIJN. Als in een film lijkt de Griekse schuldencrisis uit te lo pen op een beslissende confronta tie tussen twee hoofdrolspelers: de Griekse premier Alexis Tsipras en de Duitse bondskanselier Ange la Merkel (CDU). Van dit Endspiel, zoals de Duitsers het uitdrukken, hangt onnoemelijk veel af. Niet al leen voor het verpauperde Grie kenland, maar voor heel Europa en persoonlijk ook voor Angela Merkel. Voor de bondskanselier tellen meer dan alleen financieel-econo- mische overwegingen. Zij denkt na over haar politieke erfenis. Haar mentor Helmut Kohl, met wie ze gebrouilleerd raakte, geldt als icoon van de Europese eenwor ding. Wil Merkel het risico lopen de geschiedenis in te gaan als de kanselier die de Grieken uit de eu rozone drong -waarna mogelijk chaos in Europa volgt? Of wil de Oost-Duitse domineesdochter te boek komen te staan als de hoed ster van Kohls nalatenschap, als de vrouw die de euro redde door Athene binnenboord te houden, ten koste weliswaar van grote of fers voor de burgers? 'De euro is belangrijker dan alleen een munt. Mislukt de euro, dan mislukt Europa' D-Day is niet aanstaande maan dag, als de leiders van de eurozo ne in een noodtop bijeen komen, maar eind deze maand. Dan moet Griekenland 1,6 miljard euro over maken naar het IMF. Stemt pre mier Tsipras voordien niet in met de vereiste structurele hervormin gen, dan komt Athene zonder geld te zitten en is formeel het spel uit. In de onderhandelingscarrous- sel, die nu op hoge toeren draait, staat Merkel onder grote druk. Niets wordt in Europa beslist zon der instemming van Berlijn. Duits land is veruit het machtigste land in de eurozone en het zijn de Duit sers die financieel het meeste risi co lopen als Griekenland kopje on der gaat en de eurozone mogelijk ontploft. Als er spoedonderhande- lingen nodig zijn, zoals op 2 juni toen de leiders van de Europese Commissie, het IMF, de ECB, de Franse president Hollande en Mer kel een laatste bod aan de Grieken formuleerden, dan is dat in het Kanzleramt in Berlijn. Doen de Grieken tegenvoorstellen, dan ma ken ze gebruik van Duitse media om die onder de aandacht van het publiek te brengen. Iedereen kijkt daarom naar Berlijn, naar Merkel, in de verwachting dat zij leider schap zal tonen. Jongeren kunnen nog steeds veel te makke lijk aan alcohol en siga retten komen. Slijte rijen, horeca, sportkan tines en supermarkten houden zich nog slech ter dan een jaar eerder aan de leeftijdsgrens voor het kopen van al cohol en tabak. Dat blijkt uit onderzoek dat staatssecretaris Mar tin van Rijn (Volksge zondheid) heeft laten doen. Er komen nu nieuwe voorstellen om de naleving te verbete ren. Het wordt te ingewik keld om de koning be lasting te laten betalen. Dat zei premier Mark Rutte gisteren na af loop van de minister raad. De koning krijgt nu een soort uitkering netto en die zou je dan eerst bruto moeten ma ken. Je moet dan ook gaan kijken naar het ge bruik van paleizen en naar welke kosten af trekbaar zijn. „Dat is on gelooflijk ingewikkeld. Het is geen principiële kwestie, maar we have biggerfish to fry." Een meerderheid van de Tweede Ka mer staat ervoor open dat levens beëindiging kan worden toegepast bij kinderen onder de 12 jaar die on draaglijk en uitzichtloos lijden. In ie der geval de coalitiepartijen WD en PvdA schaarden zich gisteren achter het standpunt van de Neder landse Vereniging voor Kinderge neeskunde (NVK) hierover. In Ne derland is het nu alleen toegestaan om euthanasie toe te passen voor kinderen vanaf 12 jaar of vóór het eerste levensjaar. De NVK vindt het 'niet juist' dat deze keuzes voor jon gere kinderen nu niet mogelijk zijn, omdat zij als 'wilsonbekwaam' wor den beschouwd. Ze wil onderzoek naar de mogelijkheden. O Wat kan Merkel door onze correspondent Wierd Duk Angela Merkel uitspraak uit 2011 DEN HAAG 24 Bijna twee maanden na de aardbeving in Nepal staat de teller van Giro555 op 24.465.464,04 euro. „Dik een miljoen meer dan vorige maand", meldt Barbara Bosma van Giro555 vanuit Nepal. „Er is nog veel meer nodig dus mensen mogen blijven storten." DEN HAAG DEN HAAG HARDERWIJK. Koning Willem-Alexander heeft gistermiddag het startschot gegeven van de tiende editie van de Burendag, die op 26 september wordt gehouden. „Burendag is zo bijzonder dat het gewoon normaal moet zijn", aldus de koning, foto Ruben Schipper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4