Onverwachte capriolen en stijlen Seksueel misbruik: horen, zien en zwijgen Frans wil zijn wens niet verklappen ZEELAND 15 Dn ni ken werk SINT JANSNACHT #Twitter Simon de Waal @simondewaal Jansen Steur vrijge sproken en Dirk M. (De Mol-afperser) detentie-ongeschikt, maar Tarik Z. moet 4 jaar zitten? Iets gaat ergens niet goed... Familieloop Online Top-5 De titel van het derde concert van het Muziek festival Middelburg: 'Capriolen met de klari net' werkt uitnodigend. Als bezoe ker ga je dan fantaseren en ver wacht je dus vuurwerk. Capriolen klinken ook een beetje grillig en vrolijk. Het concert kan echter be ter omschreven worden als afwis selend, zowel van bezetting als van muziekstijlen, en verrassend vanwege de speciale en onver wachte muzikale uitvoeringen. De eerste capriool werd uitge haald in het begin van het optre den. Ramon Jaffé kwam met een extra werk: Duo voor cello en kla rinet nr. 3 van Beethoven. Een werk waarin de beide instrumen ten eikaars gelijken zijn en waar in het Andante con variazione heerlijke variaties te horen waren. Afwisselend speelde klarinet en cello de omspelingen van het the ma. Aangrijpend was de vertolking van de Serenade voor klarinet, viool en cello van Hans Gal. Dat er zo weinig aandacht besteed is aan het werk van deze man, die 97 jaar werd, is een raadsel. Het heeft te maken met het feit dat zijn mu ziek als 'Entartet' gezien werd. Hij schreef ook niet in de 20ste-eeuw- se dodecafonie stijl. Hij bleef com poneren in de romantische stijl. Zijn Serenade op. 93 voor klarinet, viool en cello klonk melodieus en zat vol humor. Heerlijke burleske passages en afwisselende ritmes, knappe pizzicati samen met nos talgische melodielijnen, gebracht door klarinettist Claudio Mansut- ti. Onbekend maakte nu eens niet onbemind, heel toegankelijke mu ziek die soms heftig, soms pittig klonk. Het Trio van Katsjatoerian be gon met donkere dreigende ak koorden in de pianopartij. Ilaria Posarelli ondersteunde de klarinet en viool prima. Opzwepende pas sages en vurige ritmewisselingen zorgden voor onrustige momen ten. De doordringende pianopartij in het Prestissimo werkte obsede rend. Het Trio voor klarinet, cello en piano van Brahms is een apart werk met twee langzame midden delen. In het openingsdeel bleek dat de 3 musici elkaar volledig aan vulden. Een pianiste met een soe pele toucher, een klarinettist met een slanke, mooie toon en een cel list die gepassioneerd speelde. Het Andantino klonk zangerig en be vallig tot op het hartstochtelijke af. In het slotdeel waren wervelen de Hongaarse thema's te horen. Q @pzcredactie n facebook.com/depzc @pzcredactie Waar religieus lei ders en kwetsbare mensen elkaar ont moeten ligt sek sueel misbruik op de loer. Daar weten de Boeddhisten in Middel burg van en de Hervormden in Oud-Vossemeer. Het is niet min der gênant dan grensoverschrij dend gedrag in de jeugdzorg of bij sportclubs. Toch ligt dat gevoels matig anders. Dat in religieuze tra dities misbruik voorkomt, lijkt mensen met stomheid te slaan. Ze doen het zwijgen ertoe. Misschien juist wel omdat in gezelschappen met expliciete regels op het ge bied van seksualiteit, misbruik al le voorstellingen tart. Je wilt het niet zien en dus zie je het niet. Ook niet als je in de kerkenraad zit. Natuurlijk, er is ook binnen de PKN een meldpunt voor grens overschrijdend gedrag in pastorale relaties. Sterker nog, die zijn de laatste jaren in kerkelijke kring als paddenstoelen uit de grond ge schoten. Net als protocollen die voorschrijven wat verstandig is om te doen, wanneer 'een zaak' zich aandient. Zo gek is dat niet, want zeker onder gelovigen steekt ongeloof de kop op wanneer ie mand op basis van persoonlijke er varing suggereert dat een gerespec teerd leider zijn broekje te buiten is gegaan. In het beste geval is men handelingsverlegen, in het slechtste handelingsonbekwaam. In een sfeer van vertrouwen kan het toch troostend zijn om een arm om een ander heen te slaan, een aai over de bol of een knuffel te geven? Ja vast, maar net als bij pubers kunnen de fysieke sensa ties hun eigen loop nemen, uit mondend in seksueel gedrag en ook dat was 'echt niet de bedoe ling'. Pastores hebben in dit op zicht een riskant beroep, er kan sprake zijn van een glijdende schaal. Predikanten en leraars zijn net mensen en berouw komt na de zonde. Horen, zien en zwijgen hoort bij een schaamtecultuur. Het slachtoffer wordt niet op haar, of zijn, woord geloofd. Blijkbaar is het pas waar als er getuigen zijn ge weest. Schaamtecultuur doet zich blijkbaar zelfs voor in een omge ving waar het denken over en om gaan met schuld is ingebakken. Daar waar mensen de hand in ei gen boezem steken. Een paar jaar geleden bracht ik in beeld hoe het zat bij signalering van - alle vor men van - mishandeling in het christelijk voortgezet onderwijs. Sommige scholen hadden alles doordacht en zo dichtgetimmerd dat geen signaal hen zou kunnen ontgaan. Bij andere scholen stond er bitter weinig op papier. Er bleek echter geen directe relatie te zijn tussen het hanteren van protocol len en wat men daadwerkelijk sig naleerde. Het aanvoelen van gevaar en oppikken van fragiele signalen van slachtoffers en (potentiële) da ders bleek aan te komen op gevoel en vooral moed. Moed om te doen wat je eigenlijk niet durft: de ogen openen en zeggen wat je ziet. Het liefst zo vroeg mogelijk. Want dat kan voorkomen dat er daders ont staan en slachtoffers vallen en dat lijkt mij het beste. ZATERDAG 20 JUNI 2015 SINT KRUIS. Of het vuur ter ere van Johannes de Doper brandt of als herinnering aan een heidens midzomerfeest maakte de tientallen aanwezigen gisteravond weinig uit: de Sint Jansnacht is al tien jaar een gezellige bijeenkomst op een boerderij in de voormalige Emanuelparochie in de polder rond IJzendijke. „De aanzet is ooit gegeven door onze voormalige pastor Jos Smeets", wist Frans Brouwers, een van de vrijwillige organisatoren. „Dit jaar zijn we te gast op Boerderij Lentebloesem bij Sint Kruis. Gezellig met een djembégroep en het accordeonduo Scheldemond, en met drankjes en heerlijke Sint Jans- koek. Marjolein van Viegen van het Cathelijnehof vertelt een voor deze avond geschreven verhaal over de zonne wende. Rond half twaalf wordt het vuur aangestoken. Vooraf steekt iedereen een papiertje met een speciale wens in de houtstapel. Alle wensen die zo verbranden ko men uit. Die van mij in elk geval nog ieder jaar!" Wat Frans jaarlijks wenst, wilde hij niet verraden: „Dat mag niet. Maar alle aanwezigen hier, soms al voor de tiende keer, geloven er wel in, geloof ik." foto Peter Nicolai ifc 'Journaalkaper' Tarik Z. stond gisteren voor de rechter. Het Openbaar Ministerie eist vier jaar cel, waarvan een jaar voor waardelijk en contact met de reclassering, tegen hem. Vandaag wordt de PZC Familie loop verlopen. Het laatste nieuws, praktische informatie, veel foto's en natuurlijk de uit slagen vindt u op onze site. Kijk op www.pzc.nl/familieloop En natuurlijk zien we graag uw foto's in het album verschijnen. RECENSIE door Jeanette Vergouwen Muziekfestival Middelburg Werken van Beethoven, Gal, Katsjatoe rian en Brahms. Gehoord donderdag 18 juni in de Doopsgezinde kerk in Middelburg. 1. File op A58 bij Vlaketunnel na ongeluk 2. MeteoGroup: we krijgen het steeds warmer 3. 'Bult' gevonden waar admi raalsschip de Walcheren zonk bij Vlissingen 4. Cel voor opvissen coke op zee 5. Bezuinigingen jagen Bevrij dingsfestival weg uit Vlissingse binnenstad Kijk op www.pzc.nl of Een overzicht van de kerkdiensten voor komende zondagen staat op www.pzc.nl/monnikenwerk door José Baars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47