Philippine 't Is gin bal waerd STREEKTAAL ZEELAND 13 RUDENRIEMENS.COM De Braakman is al lang bedwongen. Philippine ligt nu in een zee van klei. Maar de zilte zaligheden zijn nooit uit het dorp verdwenen. De tongval is er Vlaams. De smaak ook. Ruden Riemens fotografeert Zeeland. De foto's zijn gebundeld in drie boeken: Kust, Land en Feest. Fotografie: Ruden Riemens. Tekst: Jan van Damme Katrien", zei moeder, „zie je daè die twï onden be zig? Nou, zo gaè het noe. Dienkt 'r om dat het je nie overkomt voe a je etrouwd bin." Daèmie was de seksuele voor lichting ten einde. Nog gin alf jaer laeter most Katrientje getrouwe. Een ööp trammelant natuurlijk. D'r moeder zei nog da ze het nog zo ezeid ao. „Ja", zei Katrien, „mae die ondjes deeë het langs achter en Jaap zei dat het langs voren gin kwaed kon en.„Die smeerlap je d'r in eluisd, afijn at 'n dan noe mae voe een uus zurgt, dan komt het aol wee wè goed." Vroeger wier d'r nauwlijks of zeêr bedekt esproke over seks. Bo- venstaend verhaaltje komt dan ok voe d'n dag vele jaeren naedat het gebeurd is. Katrien d'r kleinguus bin beter voor'elicht net as aolle jeugd van tegenwoordig. Je klap pert mie j'n oaren a je oart en leest oe a dat tegenwoordig gaèt. Ze kunne amper alleêne pisse of ze doe a an seks. Ze kleêe d'r ei gen uut voe de computer, ze skype d'r schaemte naè 'k weet nie oe vare wig en vervolgens bin ze glad veraltereerd a eên of ande re vriend dat laèt zie an z'n vrien den op facebook. Ik verbaeze m'n eigen ok over de directheid van de taal die a ze gebruke. A je vroeger j'n ööge op een meisje laete vaolen ao, dan raèp'n je aolle moed bie mekaore en dan vroeg je fersoenlijk of a je ze naèr uus mocht brienge. Mie Voor de gesproken rubriek: www.pzc.nl/streektaal een bitje geluk mocht dat, mae die keêr a ze zei: „'k Wete de pad wè alleêne", bin 'k toet op van- daeg nie vergete. Noe oar en lees ik (in een blad in de wachtkaemer van 't zieken'uus) da ze gewoon te gen mekaore zegge: „Ik wille mie je neuke." En a ze dat dan doe, dan maeke z'ondertussen een selfie. Dan mö je toch verrekt an- dig weze. Ik nog moeite om in m'n eentje, mie twï anden vrie, d'r gewoon eên op te bellen op m'n mobieltje, laèt stae teglieke een foto te nemen. Ik mö d'r trou wens nie an dienke da je mie eêl je bloate ebben en ouwen op de fo to zou motte. De bezienswaerdig- heden in het echte Reuzengeberg te lieke me toch interessanter. Wat a ok opvaolt is a ze tegen woordig, ok op televisie, zo makke lijk scheld- en stopwoorden gebru ke die a ok mie geslachtsorganen te maeken A t'r wat mislukt of tegenvaolt is het direct kut en nog es kut. A je dat vroeger ezeid ao, dan ao je a een oplawaaier ehad voe a je bie de t was. Noe kiek je d'r nog nauwelijks van op, oewel a'k het varre van beschaefd vinde. Opmerkelijk is dat de scheldwoor den verschove bin van het manne lijke naè het vrouwelijke. Was t'r iets nie in orde of viel d'r wat te gen dan was het "t is gin bal wae rd, daè is gin zak an, 't is naè de kloaten.' Noe wor direct het vrou welijk geslachtsorgaan in de mond enome, om het zömae es uut te drukken, 't Bin aorige dien gen. En dan me het nog nie ehad over fuck en fuck joe. Ik ouwe het verlöpig dan toch mae liever bie hosternokke. ZATERDAG 20 JUNI 2015 door Engel Reinhoudt Reacties: Werrilaan 21,4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Nae een maend is dit stikje ok nae te lezen op www.zeeuwsezanger.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45