Juridisch gelijk helpt niet tegen ontelbare foto's Onschuldige familiefoto's op internet bewerkt en duizenden keren gedeeld Een 13-jarig Nederlands meisje is uitgegroeid tot een lustobject voor pedofielen. Haar vader vertelt hoe dat is gekomen. <Q> NIEUWS 3 <o> ROTTERDAM. „De impact die dit heeft op een meisje van 13 is enorm", zegt haar vader. „Niet sporten, niet doen wat al je leef tijdgenootjes wel kunnen doen. Onze dochter is daar mentaal erg door geraakt." De vader deed vorige week voor het eerst zijn verhaal tijdens een rechts zaak tegen een oud-onder wijzer die terechtstond om dat hij foto's van het meisje had bewerkt tot pornografische afbeel dingen. In een slachtofferverklaring zet te de vader uiteen dat zijn dochter geen normaal leven meer heeft. Ze fungeert als icoon voor pedofie len, vooral uit Nederland en Duits land, die digitaal haar foto's bekij ken. Maar ook in Australië, Enge land, Mexico en de Verenigde Sta ten zijn er mannen die zichzelf trots een 'volgeling' van het meis je noemen. De ouders ontdekten dat er zelfs een pornografisch com puterspel bestaat met het meisje in de hoofdrol. „De mannen uiten de meest smerige fantasieën over onze dochter. Ik durf te stellen dat iede re pedofiel die op internet actief is, haar kent", zegt de vader, die aanvankelijk laconiek reageerde toen hij merkte dat de foto's op in ternet rondgingen. In 2005 plaatste de vader voor het eerst familiefoto's op Flickr, een website voor het delen van fo to's en video-fragmenten. Van lie verlee kreeg hij reacties van man nen die vroegen om blootfoto's van zijn dochter of die smerige teksten onder de geplaatste foto's zetten. „Ik was naïef. Ik blokkeerde die mannen, maar liet me mijn hobby niet afpakken. Maar langzamer hand kwam er vaker vervelende aandacht. Ik plaatste de foto's niet meer openbaar, maar alleen zicht baar voor vrienden en familie. Het werd daarna stiller, we dachten dat de rust was weergekeerd." Vorig jaar september veranderde dat. „Ik ontving op mijn Twitter- account een bericht van een tipge ver met een link. Of ik daar eens wilde kijken - en hij zei dat onze dochter gevaar liep. Ik keek en schrok enorm." „Op allerlei websites waarop je je relatief anoniem kunt bewegen, waren hele discussies aan onze 'Ik durf te stellen dat iedere pedofiel die op internet actiefis, haar kent' dochter gewijd. Het bleek ook dat ze alle foto's van de afgelopen ja ren hadden. Er zat ergens een lek. Onze dochter bleek onbekende mensen als vrienden te hebben ge accepteerd op haar Instagram-ac- count. Ze was gek op One Direct- ion en iedere pedofiel die zich voordeed als een tiener die ook gek op die band was, accepteerde ze. Zo hadden mannen alle foto's die op Instagram en Facebook stonden, kunnen downloaden." „Maar dat was niet het ergste. Er waren ook mannen die stelden dat, nu onze dochter ouder werd, het tijd werd om iets te onderne men. Nu was ze nog maagd. Als ze haar wilden hebben voordat ze ontmaagd was of vrouwelijke vor men zou krijgen, was het tijd om tot actie over te gaan." „Er waren mannen naar haar school gegaan. Trots toonden ze bewijsfoto's. Ze stonden voor het huis, fietsten achter haar aan, of zetten hun fiets tegen de hare, om haar bij het losmaken van haar slot aan te kunnen spreken. Het begon twijfelend, maar je zag dui delijk steeds verdergaand gedrag." „De viespeuken hadden haar school ontdekt, omdat die de nieu we klasindelingen op internet had geplaatst. Haar naam googelen en je wist haar lesschema. Dat ging op dezelfde manier met de hockey club, met eigenlijk alles. Niemand was zich bewust van het risico." 'Er waren mannen naar haar school gegaan. Ze stonden voor het huis, fietsten achter haar aan' Wat volgde, was aangifte bij de politie. De politie bevestigt die aangifte. „Maar de politie zat in een lastig parket. Mannen die gei len op foto's die niet pornogra fisch zijn en die je zelf geplaatst hebt, is niet strafbaar. Maar toen agenten de sites bezochten en za gen welk risico onze dochter liep, beseften ze dat er wat moest ge beuren. Onze dochter kreeg dage lijks begeleiding van en naar school. De politie ging voor de school posten en reed vaker langs, om eventuele pedofielen te ont dekken. Wij schrapten alle sociale media van onze kinderen." „Als je de websites bekijkt - iets wat wij niet meer doen om dat het woestmakend is - lees je dat deze mannen een heel ver keerd beeld van de werkelijkheid hebben. Ze vinden dat ik de vrij heid van meningsuiting belem mer en een grondrecht schend. Vervelend is dat een deel van deze mannen zichzelf geen pedofiel noemt, maar dat ze geobsedeerd zijn door onze dochter, ongeacht haar leeftijd. Dit betekent dat we dus altijd op onze hoede moeten blijven." AMSTERDAM. Dat vreemde man nen naar een onschuldige foto van je jonge dochter kijken, daar is weinig tegen te beginnen. Maar zodra er teksten bij worden gezet, zou het kunnen worden gezien als een inbreuk op iemands per soonlijke levenssfeer, zegt hoogle raar internetrecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam Arno Lodder. „Zeker gezien de ingrij pende manier waarop het in dit geval gebruikt wordt." Dat geldt volgens hem ook voor afbeeldin gen van de fiets van het meisje buiten haar school. „Dat wordt nu in een bepaalde sfeer getrok ken. Dat lijkt me wel inbreuk op de persoonlijke levenssfeer ma ken." Tegen het gebruik van je por tret kun je je volgens de auteurs wet - waaronder het portretrecht valt - verzetten als je er een aan merkelijk belang in hebt. Dat wil zeggen: wat betreft privacy of fi nanciën. Geld is in dit geval niet aan de orde, maar de privacy wordt aangetast. En dat is niet zo maar het geval, aangezien er aller lei redenen kunnen zijn om de fo- Tegen gebruik van je portret kun je je volgens de auteurswet verzetten als je 'een aanmerkelijk belang' hebt to van een persoon in je bezit te hebben. „Iemand kan fan zijn. Ook van een meisje van tien. Maar die ranzige teksten maakt het een ander verhaal." Juridisch is er dus volgens Lodder wel iets tegen te begin nen. Maar het praktische pro bleem is enorm: hoe krijg je fo to's van internet af die wel licht duizenden keren gedeeld zijn en op honderden verschil lende servers staan? ZATERDAG 20 JUNI 2015 Pedo's stalken meisje (13) door Dominique Elshout illustratie Trik TRIK© ^iimii^ Arno Lodder, hoogleraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3