Helderheid voor kiters Buitendijks blokje om Een rijkdom aan vogels Eindelijk een rondje varen Maatschap Noordgouwe vrijgesproken van ongeval Gemeente denkt na over graf Maatje Spelregels vastgelegd voor Deltawateren Reageren mogelijk tot 30 juli ZEELAND 3 Plan zoekt balans tussen behoud van natuur en wat mensen willen doen in de natuur. MIDDELBURG. Er komen in totaal vijftien zones voor kitesurfers in de Westerschelde, Oosterschelde, Grevelingen en Haringvliet. In de Oosterschelde gaat het Oliegeultje open, waardoor het weer mogelijk wordt rond de Roggenplaat te va ren. Deze en andere spelregels zijn vastgelegd in het Ontwerpbeheer- plan voor de Deltawateren. Daar mee geven Rijk en de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid- Holland aan wat wel en niet moge lijk is in Oosterschelde, Wester schelde (en Saeftinghe), Grevelin gen, Veerse Meer, Oude Maas, Ha ringvliet en Hollands Diep. Deze wateren zijn aangewezen als Natu- ra 2000-gebied en behoren daar mee tot het Europese netwerk van beschermde natuurgebieden. Om de bijzondere natuur in de ze gebieden te behouden moet een balans worden gevonden tus sen natuurbescherming en mense lijke activiteiten. Het beheerplan legt die vast voor de komende zes jaar. Het plan ligt sinds gisteren ter inzage. Tot 30 juli kunnen er reacties worden ingediend. Rijks waterstaat houdt ook informatie avonden, onder meer op 30 juni in Restaurant Grevelingen in Bruinis- se en op 7 juli in Hotel Goes. Kitesurfers krijgen in elk ge val helderheid. Het beheer plan geeft precies aan waar ze het water op mogen. Het gaat om vijftien zones, met name op de Wester- en Oosterschelde. San- der Bos van kitesurfschool 4Wind beschouwt het vooral als een for malisering van de dagelijkse prak tijk: op de meeste plaatsen wordt al gekitet, al dan niet gedoogd. „Nu wordt duidelijk waar het wel en niet mag." Kitesurfer Mark Gor ter betreurt het dat 'kitespot' Ril land verdwijnt. „Vanuit België is het de dichtstbijzijnde spot. Die mensen moeten nu naar Baarland. Die plek is onveiliger, omdat je er dicht tegen de vaargeul aan zit." Kaarten in het Ontwerpbe- heerplan geven precies aan welke buitendijkse paden voortaan toegankelijk zijn voor re creanten. Dat levert geen proble men op voor de VVV Zeeland, die net haar fietsroutenetwerk ingrij pend heeft vernieuwd, verzekert projectleider Reinder de Jong van het Routebureau. „We hebben dat gedaan in nauw overleg met Rijks waterstaat, het waterschap en de provincie." Het nieuwe netwerk sluit daardoor naadloos aan op de maatregelen in het Ontwerpbe- heerplan. De Jong wijst erop dat er alleen maar meer buitendijkse fietspaden zijn gekomen, onder meer op Tholen. Voor vogelspotters moet er de komende jaren alleen maar meer te zien zijn op en rond de Zeeuwse wateren. Door onder meer menselijke acti viteiten zoals kitesurfen te beper ken, ontstaat de zekerheid dat er voldoende rustige broedgebieden zijn. Dat zal op korte of langere termijn de vogelstand goed doen. Bij de Oosterschelde moet het lei den tot betere omstandigheden voor de strandplevier en de kluut en grotere aantallen voor scholek ster, fuut, kuifduiker en brildui- ker. Bij de Westerschelde wordt onderzocht hoe de daling van de aantallen bontbekplevieren, rosse grutto's, scholeksters en steenlo pers kan worden gekeerd. Een groot aantal delen van de Deltawateren zijn en blij ven ontoegankelijk voor pu bliek, om de natuur zo min moge lijk te verstoren. Bij de Roggen- plaat gaat volgens de plannen een gebied juist weer open: het Olie geultje. Jacqueline van Mill van passagiersschip de Onrust, waar mee rondvaarten op de Ooster schelde worden gehouden, is er blij mee. „In plaats van dat je een doodlopend stuk hebt, kun je weer mooi een rondje varen. Dat deden we vroeger - 20,25 jaar gele den - ook al, totdat het niet meer mocht. Dit is voor ons een heel po sitieve ontwikkeling. Als de geul weer opengaat, zullen we daar ze ker gebruik van gaan maken." MIDDELBURG. De rechtbank in Mid delburg heeft de maatschap Van As-Robberegt uit Noordgouwe vrijgesproken van elke vorm van schuld die leidde tot een dodelijk verkeersongeval op 21 november 2012. Een 18-jarige plaatsgenoot kwam daarbij te overlijden. Er was een boete van vijfduizend eu ro geëist. De maatschap werd verweten dat zij nalatig is geweest met het schoonhouden van de rijweg tij dens de oogst. Een 18-jarige plaats genoot raakte met zijn auto in een slip, kwam tegen een boom, sloeg over de kop en overleed ter plek ke. De hele dag was het bedrijf be zig geweest met het oogsten van knolselderij en iedere keer maakte een tractor de weg schoon. Langs de weg stonden waarschuwings borden. De toegestane snelheid was teruggebracht tot 50 kilome ter per uur. 's Avonds - bij slecht weer - wilde de veegtractor weer een rooiwagen volgen toen het slachtoffer nogal hard kwam aan rijden. De bestuurster van de trac tor wachtte, tot hij was gepas seerd. Vrijwel direct daarna ging het mis. In haar vonnis stelt de recht bank dat de maatschap alles heeft gedaan om een zo veilig mogelijke situatie voor de verkeersdeelne mers te creëren. De maatschap valt dan ook niets te verwijten. Het grote DNA-onderzoek naar onbekende slachtoffers van de wa tersnoodramp van 1953 leverde de ze week een tweede match op. Uitgerekend het stoffelijk over schot dat in een graf zonder eigen grafsteen lag, bleek te zijn geïndentiflceerd. Het gaat om Maatje Verhelst, 38 jaar en woon achtig in Nieuwerkerk ten tijde van de Ramp. „Of haar naam nu op het monument komt te staan? Daar hebben we nog niet over ge sproken, maar we zullen zoeken naar een passende oplossing", zegt burgemeester Gerard Rabe- match bekendmaken. Het betrof link. In februari kon het onder- Magdalena de Bel-de Koster (41), zoeksteam van het Landelijk Bu- die in Kruiningen was verdronken reau Vermiste Personen de eerste en in Yerseke ligt begraven. ZATERDAG 20 JUNI 2015 Wat mag wel en wat mag niet? door Rolf Bosboom Het volledige plan staat op www. platformparticipatie.nl/deltawateren ZIERIKZEE. De gemeente Schou- wen-Duiveland denkt na wat te doen met de wetenschap dat het graf onder het monument op de begraafplaats in Ouwerkerk niet langer anoniem is. In 2013 werd bij het monument in Ouwerkerk het graf van, wat deze week bleek, Maatje Verhelst geopend, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35