CULTUUR SHOW 31 NCIS is best bekeken dramaserie Pijbes gastprofessor universiteit Cambridge Zwarte Tulp Miss Fisher's Murder Mysteries True Detective rones J Of De serie NCIS is uitgeroepen tot de best bekeken dramaserie van de wereld. Dat gebeurde tijdens het 55e Monte-Carlo Television Festival. De misdaadserie kreeg de prestigieuze International Au dience Award voor een dramase rie, een prijs voor programma's met de hoogste kijkcijfers. In de categorieën komedie en soapse rie werd de prijs uitgereikt aan de sitcom How I Met Your Mother en de soap The Bold and the Beau tiful. Vorig jaar werd de misdaad serie NCIS, in Nederland uitge zonden op SBS 6 en Net 5, ook al uitgeroepen tot best bekeken se rie. Wim Pijbes (53), directeur van het Rijksmuseum in Am sterdam, wordt volgend jaar gastprofessor aan de Cam bridge University in Engeland. Hij geeft daar gastcolleges over onder meer Hollandse schilderkunst en het besturen van een museum in de 21e eeuw. Hij verzorgt vier colleges. Videoland Unlimited Videoland Unlimited had de primeur: een on-demandserie van eigen bodem, exclu sief voor abonnees. Een Nederlandse Hou se of Cards is het niet geworden, maar Zwar te Tulp is een gelikte polderthriller over twee concurrerende families in de Bol lenstreek, met boven gemiddeld sterk ac teerwerk van onder anderen Huub Stapel, Anna Drijver en Lin da van Dijck. De ja renlange vete komt op scherp te staan wanneer een boer uit een van de families, die net op het punt stond een zeldzame zwarte tulp te kwe ken, plotseling over lijdt. 'Bingewatching' (trendy kreet voor het achter elkaar ver slinden van afleverin gen) ligt op de loer. érfJ JL 41 Denk Murder She Wro te met een hondsbru tale Jessica Fletcher, die elke week met een andere kerel het bed induikt. De vrij gevochten Miss Phryne Fisher zet als een zo uit de musical Chicago weggelopen detective het Australi sche Melbourne op stelten. Het zijn de ja ren 20, dus deze hy- permodieuze dame, die bewust voor een ongetrouwd en kin derloos leven kiest en bovendien slim mer is dan Sherlock Holmes op zijn beste dag, doet nogal wat mannen (en seksege noten) blozen. Wat een ontdekking, deze heerlijke serie die leuk jongleert met thrillerclichés én wat detectiveplots betreft nog op zichzelf kan staan ook. Deze broeierige thril lerreeks is eigenlijk een eersteklas film in acht delen. Simpel weg zeggen dat True Detective met acteerka nonnen Matthew Mc- Conaughey en Woo dy Harrelson gaat over twee tot elkaar veroordeelde agenten die jagen op een serie moordenaar met de bijnaam The Yellow King, is onvoldoende. Het zijn de zweterige atmosfeer, het druk kende gevoel van on heil en de manier waarop de camera door het spookachti ge Louisiana beweegt waardoor True Detecti ve langzaam onder je huid kruipt. Bijna zonde om alle afleve ringen in één ruk te kijken. Een tweede seizoen, met nieuwe karakters in een heel ander plot, staat voor de deur. Netflix HBO 'Je kijkt géén Game of ThronesV.' Een herken bare kreet voor ieder een die vooralsnog al le hocus pocus aan zich voorbij liet gaan. En vergelijk deze fan- tasy-serie niet met The Lord of the Rings, want je hebt tien fa natieke 'Throners' met uitpuilende ogen op je dak. Ze zullen je wijzen op de meer duistere sfeer, de vele in elkaar vlechtende plotlijnen in een veel groter fantastisch uni versum, dialogen en diepgang van Shake- speare-niveau en meer verrassende wendingen dan een achtbaan in het don ker. En het vervelen de is: ze hebben ge lijk. ZATERDAG 20 JUNI 2015 -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31