Zelfs de banken sturen starters naar Qredits Verkoop Fairtrade bananen stijgt flink Papa mag morgen op iets duurders hopen van de hand ECONOMIE 25 Ziel en zaligheid legde Joop van den Ende in zijn musicalbedrijf. Nu verkoopt hij het grotendeels, om het rustiger aan te doen. Ik ben blij, maar ik sta niet te juichen/ CVC: Een van de grootste opkopers www.dejongintra.nl/busreizen Dat Joop van den Ende zijn bedrijf aan CVC ver koopt is een verrassing. CVC leeft van het overne men en doorverkopen van bedrijven en die tak van sport heeft een bedenkelij ke reputatie. Toen CVC enkele jaren ge leden in de race was om verzekeraar ASR over te nemen noemde de PvdA in de Tweede Kamer ze nog 'sprinkhanen'. Dat om dat de opkoopfondsen de reputatie hebben bedrij ven op te kopen, leeg te zuigen en vervolgens weer te verkopen. Dat speelde bijvoorbeeld bij afvalverwerker Van Gansewinkel. Dat bedrijf werd in 2007 overgeno men en volgehangen met schulden. Toen de groei stokte, kwam het bedrijf in grote problemen. CVC werd eind jaren 80 opgericht door de Neder lander Rolly Ridder van Rappard en heeft een lan ge historie met overnames van Nederlandse bedrij ven. In het verleden bezat het onder andere Beter Bed, bouwbedrijf Volker Wessels en supermarktke ten C1000. Meer recent bracht het Bols en Wavin naar de beurs. Nu zit on der andere nog it-bedrijf Raet in de boedel. CVC is een van de groot ste opkoopfondsen in de wereld met een belegd ver mogen van 62 miljard eu ro. Het heeft zestig bedrij ven in portefeuille met een totale omzet van 106 miljard euro, waar 400.000 mensen werken. Qredits werd in 2009 opgericht om met name startende onderne mers aan financiering te helpen. Bij de banken zijn die vaak niet welkom: te veel werk, te lage mar ge en een te hoog risico op faillis sement. Maar bij Qredits leeft maar liefst 86 procent van de on dernemingen nog na drie jaar. Ze groeien zelfs en nemen personeel aan. Qredits schrijft dat hoge per centage overlevers toe aan de strenge selectie en aan de goede begeleiding. 30 Procent van de aanvragers valt al af, omdat ze niet eens een ondernemingsplan hebben. Van de rest krijgt een derde een kre diet. Qredits kijkt vooral naar de ondernemersvaardigheden en de motivatie. „Veel mensen worden ondernemer omdat ze werkloos thuis zitten en geen baan kunnen krijgen. Het is de vraag of dat de juiste motivatie is", meent direc teur Groenevelt. Verder krijgen starters coaching aangeboden. Qredits heeft 600 vrijwillige coaches tot zijn beschikking, die starters de kneepjes van het vak bijbrengen en ze tips en trucs leren. Vooral de eerste jaren is een coach belang rijk, heeft Groenevelt gemerkt. „Starters hebben vaak een klein so ciaal netwerk. Zo'n coach kan dan mensen in zijn netwerk zoeken om bepaalde problemen op te los sen. En ze zijn een klankbord. Ze kunnen een ondernemer door een moeilijke periode slepen." Qredits heeft inmiddels voor meer dan 100 miljoen euro aan mi crokredieten aan starters ver- 'Zo'n coach is ook een klankbord. Hij kan een ondernemer door een moeilijke periode slepen' strekt. Niet veel, als je bedenkt dat het mkb voor 3,5 miljard aan bank krediet heeft. „Maar bij startende bedrijven hebben we een substan tieel marktaandeel", zegt Groene velt. Inmiddels krijgt Qredits zo'n 35 kredietaanvragen per dag. „Maar dat mag best het dubbele aantal worden. Dat kunnen we goed aan. Geld om uit te lenen is er voldoende." Groenevelt hoopt zo te groeien naar zo'n 100 miljoen euro per jaar. Qredits is geen concurrent van de banken, integendeel zelfs. „Banken verwijzen starters door naar ons. Al mag dat wel wat va ker. En banken lenen ons ook kapi taal, evenals pensioenfondsen." UTRECHT. Nederlanders hebben vo rig jaar ruim 100 miljoen Fairtra de bananen gegeten. Dit komt neer op ruim twintig miljoen ki lo, een toename van 13 procent ver geleken met 2013. De toename komt voornamelijk doordat veel supermarkten laaggeprijsde bana nen gebruiken om klanten te lok ken. Wel is nog onduidelijk welke prijs er uiteindelijk overblijft voor bananenboeren en arbeiders. PLUS en Spar laten volgens Ju dith Verkuil van Stichting Max Ha- velaar zien dat eerlijke handel loont. De twee supermarkten ver kopen alleen bananen met het Fairtrade keurmerk, dat de bana nenboeren een minimumprijs ga randeert. Hierdoor hebben zij vol gens de woordvoerder het afgelo pen jaar meer bananen verkocht. AMERSFOORT. De bestedingen voor Vaderdag lijken weer aan te trekken. Vorige maand bleek al dat er voor moeders in Neder land een groter budget was dan vorig jaar, de vooruitzichten voor vaders zijn nog positiever. Dit blijkt uit een onderzoek van Q&A Research Consultancy. Vaderdag werd de afgelopen jaren hard getroffen door de eco nomische crisis, nog harder dan Moederdag. Voor het eerst in ja ren lijkt het er nu echter op dat de bestedingen toenemen. „Met meer dan 5 procent, alsof de Ne derlanders vinden dat ze iets goed te maken hebben", aldus de onderzoekers. Alcoholische dran ken zijn zeer gewild, blijkt uit na vraag onder 1.500 vaders. Geluk kig voor hen is dit ook het ca deautje dat het meest gegeven wordt (24 procent). Boeken (14 procent), lekkernijen (14 pro cent) en cadeaus voor in de tuin (13 procent) volgen daarna. Het gemiddelde budget van degenen die iets kopen ligt tus sen de 30 en 35 euro. Meer dan de helft van de cadeaus wordt overigens pas dit weekend ge kocht. Sommige klassieke ca deaus, zoals gereedschap of een boek, zijn dit jaar goedkoper dan vorig jaar. Wie pa een bierpakket wil geven is zelfs 3,3 procent goedkoper uit dan vorig jaar. ZATERDAG 20 JUNI 2015 Joop in loondienst, wie had dat gedacht? door Peet Vogels ROTTERDAM. Meer dan 4.000 star tende ondernemingen hielp Qre dits de afgelopen vijfjaar op weg. Daarmee is de verstrekker van mi crokredieten het belangrijkste alter natief voor de bank geworden. En het kan nog beter, denkt directeur Elwin Groenevelt. Toscaanse Hoogtepunten Toscane te kust en te keur Vliegreizen Steden reizen Busreizen Autoreizen Verre reizen Reissom excl. 17,50 reserverings- kosten, 2,50 Calamiteitenfonds en eventuele vluchttoeslagen. Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisbureau 10-daagse busreis Gegarandeerd vertrek Luxe Comfort Class touringcar I nel. candlelight dinner Reiscode: ebmtm02 8-daagse vlieg-busreis Gegarandeerd vertrek Deskundige reisleiding Incl. retourvlucht Amsterdam-Pisa Reiscode: evmds02

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25