L Gieren in Afrika zijn 'ernstig bedreigd' Ecuador vraagt Britten om uurtje per dag buiten de ambassade WikiLeaks-oprichter gaat z'n vierde jaar in de ambassade van Ecuador in. Het eerste beetje hoop op een doorbraak lijkt te gloren. NIEUWS 23 Peter Langhout Reizen €1259 ZATERDAG 20 JUNI 2015 LONDEN. Miljoenen mensen zouden er een moord voor doen. Wonen in Knightsbridge, op 3 Hans Crescent Street. Exclusief Londen ligt aan je voeten. Aan de overkant staat een van de grootste winkelpaleizen ter wereld, Harrods, waar alles te koop is. Van pc tot tijger. Het zuurstofrij ke groen van Hyde Park, de drukte van winkelstraat Brompton Road, het rumoer van Chelsea en de Royal Albert Hall liggen op loopafstand. Beroemdheden als ac teur Hugh Grant en de Russische miljardair Roman Abramovitsj heb ben er een optrekje. Prinses Diana en de vader van James Bond, Ian Fle ming, zijn er geboren. Maar hoe groot de aantrekkings kracht ook is, voor één inwoner van het statige Victoriaanse hoekpand van rode bakstenen op de hoek van Hans Crescent Street en Landon Pla ce blijft Knightsbridge een droom wereld. Voor Julian Assange is de wereld niet groter dan flat 3b, de ambassade van Ecuador. Het leven buiten is al drie jaar een tableau vi- vant ter grootte van een paar ra men. Met daarop ook de altijd aan wezige politieagenten die hem on middellijk zouden oppakken als hij een stap buiten zet. Sinds zijn vlucht naar de ambassade, opge jaagd door de Britse politie en de Zweedse justitie die hem zoekt we gens beschuldigingen van verkrach ting en aanranding, leeft de Austra liër, oprichter van de website voor klokkenluiders WikiLeaks, in een zelfgekozen ballingschap op enkele tientallen vierkante meters. Hij is omringd door diplomaten van Ecua dor die weigeren hem uit te leve ren. Het was van meet af aan aanpas sen. Een ambassade van een klein land is niet berekend op een gast, ze ker niet als hij jaren blijft. De eerste dagen sliep hij op een matras, op de grond. Het damestoilet van 4 bij 3 meter werd omgetoverd tot kamer. Er werd een douche geplaatst. Hij kreeg een loopband om te fitnes sen. Zijn pc is zijn ruimteschip. Hij spreekt daarmee onder andere de Verenigde Naties toe, lanceert er een campagne tegen de breidel- zucht van de geheime diensten in zijn Australië, en bemoeit zich met de lotgevallen van die andere be roemde klokkenluider, Edward Snowden. Af en toe klopt de buitenwereld aan. Om bezoek aan te kondigen, on der wie Lady Gaga, en om eten te brengen. Julian Assange heeft de Ecuadoraanse schotels in de ambas sade leren waarderen maar hij is gek op Japans. Wasabi Sushi Ben- to, aan Brompton Road is vrijwel ze ker een van zijn 'hofleveranciers'. We weten het niet, want Assange is bang dat er 'iets in zijn eten wordt gedaan'. Dus daar moet over wor den gezwegen, maant hij vrienden en bekenden. Waar 's werelds be- De Britse regering voelt zich verplicht om het 'beleg' voort te zetten, maar het heeft al bijna 20 miljoen euro gekost roemdste klokkenluider alles van bekostigt is onduidelijk. In 2010 ver diende hij nog 78.000 euro bij Wiki Leaks en hij kreeg ook een deel van de opbrengst van de in 2011 uitge brachte autobiografie. Mensen die hem hebben ont moet, zeggen dat hij er bleekjes uit ziet maar met zijn blondgrijze haar dos (nu met baardje) en lichte huidskleur is dat altijd zo geweest. Een klokkenluider uit de eredivisie is van nature ook een beetje para noïde en dat gevoel zal in de ambas sade alleen maar zijn toegenomen. Bij een klusje werd afluisterappara tuur ontdekt en er zou buiten ook een richtmicrofoon zijn gesigna leerd waarmee gesprekken kunnen worden opgevangen. Zijn gevoel voor humor was hij niet meteen kwijt. De eerste keer dat hij er zijn verjaardag vierde - hij wordt 3 juli 44 jaar - liet hij twaalf gebakjes aan rukken voor de betogers die buiten eisten dat hun idool met rust wordt gelaten. Intussen gloort wel het eerste beetje hoop voor Assange. De Zweedse justitie wil hem nog steeds horen over de twee tegen hem geuite beschuldigingen van verkrachting en aanranding uit 2010 - 'ik ben onschuldig' - maar daarvoor wil hoofdaanklager Ingrid Isgren nu deze of volgende maand naar de ambassade komen. Zij houdt niet meer vast aan de eis dat het gesprek in Stockholm plaats vindt. Daarmee valt Assange's grootste angst weg. Volgens zijn advocaten wil hij al langer met Isgren praten maar hij wil niet de kans lopen dat hij via Zweden wordt uitgeleverd aan de Verenigde Staten. Washing ton wil de 'cyber-terrorist' zwaar straffen voor alle onthullingen door WikiLeaks. Dat de Zweedse justitie de impasse nu doorbreekt, is omdat de lichtere vergrijpen waarvan As sange wordt beschuldigd, dit jaar verjaren. Het feit dat er beweging komt in de affaire, doet behalve Assange ook Groot-Brittannië en Ecuador goed. De Britse regering voelt zich gebon den aan de plicht om Assange uit te leveren maar de kosten van 'het be leg' rond 2 Hans Crescent Road wor den te hoog. Sinds 19 juni 2012 is daaraan 20 miljoen euro uitgegeven. Ecuador grijpt de Zweedse hand reiking aan met een verzoek aan Groot-Brittannië om Assange 'een uur per dag bewegingsvrijheid te ge ven buiten de ambassade'. Om te wandelen, wat zonlicht te zien. Dat verzoek doet niets af aan onze gast vrijheid, verzekert een Ecuadoraan se diplomaat, maar ook de ambassa de snakt na drie jaar naar het einde. WAGENINGEN. De gierenpopula- tie in Afrika is in drie generaties 70 tot 97 procent afgenomen. De diersoort wordt ernstig bedreigd. Dat constateert een groep weten schappers, onder wie de Neder lander Ralph Buij van instituut Alterra in Wageningen. Al eerder was bekend dat de aantallen van vier Aziatische gie- rensoorten zijn afgenomen, voor al door blootstelling aan de ont stekingsremmer diclofenac, waar mee vee wordt behandeld. De Afrikaanse gier kampt met ande re problemen. Het dier wordt ver giftigd door stropers van olifan ten en neushoorns, die niet wil len dat rondcirkelende gieren de locatie van gestroopte dieren ver raden. Ook wordt de gier verhan deld om te verwerken in de tradi tionele geneeskunde of als 'bush- meat'. Daarnaast heeft de soort last van hoogspanningslijnen of windturbines en afname van ge schikt voedsel. Gieren krijgen slechts om de een of twee jaar nakomelingen. Sterfte onder de volwassen vo gels heeft daardoor grote gevol gen. Een gebrek aan gieren heeft ook gevolgen voor andere soor ten. Zonder de aaseters worden karkassen gegeten door bijvoor beeld honden en jakhalzen, waar door de kans op overdracht van ziektes stijgt. 10-daagse busreis Rome-Florence-Venetië 10-daagse busreis All inclusive Balatonmeer Inclusief Inclusief Boek nu voordelig de mooiste excursiereizen incl. vele extra's 12-daagse busreis Scandinavië en de Noordkaap Inclusief ledereen snakt naar einde van logeerpartij Assange door Hans van Zon Assange zwaaiend bij het raam van de ambassade, de enige plek waar hij daglicht ziet. foto Frank Augstein/AP .1,-1, w»-- compleet v.a. Verblijf in diverse middenklasse hotels op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. 55,- o.a. naar Florence o.l.v. een gids, Rome o.l.v. een gids, Boottocht Venetië, Orvieto, Fiuggi Terme Vertrek van juli t/m nov. Reiscode: BE39314 Verblijf in Hotel Marina op basis van all inclusive 7 x ontbijt, lunch en diner, gratis snacks, gratis drankjes in hotel (tussen 7.00-24.00 uur) Excursiepakket t.w.v. 45,- o.a. naar Budapest o.l.v. gids, Veszprem, Herend, Keszthely, kuuroord Heviz, Balatonmeer en Tihany Reiscode: Vertrek van juli t/m sept. BE41661 compleet v.a 3 overnachtingen aan boord Verblijf in middenklasse hotels op basis van halfpension Excursiepakket t.w.v. 75,- o.a. naar Stockholm o.l.v. een gids, Helsinki o.l.v. een gids, Rovaniemi, de Noordkaap, Jönköping, Karasjok, Lulea en Gammelstad, Granna aan het Vatternmeer Reiscode: Vertrek 13 juli. BE39988 üU Betaalbaar genieten! Vraag nu gratis de brochure aan! peterlanghout.nl of 0172-468800 advertentiecode: WEGENER25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23