WAR SupenvooRDeuG naait De zon! SoLmaRTours Kinderen krijgen trip als beloning: ze zamelden ruim 3600 euro in voor War Child Qü» NIEUWS 19 Klas 2V1 van het Heerenlanden College beleeft een bijzondere schoolreis in Turkije: zon, zee en oorlogskinderen. www.solmar.nl 0495-588740 sie. Zonder haar bivakkeert het stuk geslagen gezin sinds kort in een tent: een paar stokken met wat plastic er over. Toch moet Tarik werken, op het land met zijn vader, om de huur te bekostigen. Hij is bang dat hij nooit meer naar school zal gaan en dat hij geen arts wordt, zoals hij zo graag wil. Voor de Nederlandse kinderen is dat amper te bevatten. Ook niet voor Marianne de Bruin (14), die elke schooldag twaalf kilometer wegtrapt om van Herwijnen naar het vwo in Leerdam te komen. Na schooltijd gaat ze soms turnen. Of ze spreekt af met haar vriendinnen. Hoe is het, als dat allemaal verdwijnt? Ze weet het niet precies. Heel erg, natuurlijk. Met angst hebben veel kinderen in Libanon te maken. Voor de toekomst, maar ook voor de Libanezen om hen heen. De vluchtelingen zijn doelwit van pesterijen en agressie omdat ze druk leggen op het land, de banen en de huizen. „Soms lijkt het wel alsof niemand van ons houdt", zegt een van de kinderen. Hexspoor: „Mede daarom organise ren we voetbalwedstrijdjes tussen Li banese en Syrische kinderen, onder begeleiding van coaches die zijn opge leid door de KNVB." En War Child maakt muziek, organiseert spellen. Niet alleen in Libanon. In de hele we reld wordt geprobeerd kinderen even te laten vergeten wat ze hebben mee gemaakt, maar ook ze te helpen bij de verwerking daarvan. Hoe nodig dat is, blijkt wel als een voetbalmatch in Libanon wordt gefilmd. Het ene kind geeft een ander een keiharde trap, als het spel even niet gaat zoals hij wil. Een vechtpartij kan uit het niets ontstaan. De ellende zit ze te hoog. Soms vindt Marianne het raar, dat zij en haar medeleerlingen nu hier op schoolreis zijn, terwijl de kinde ren voor wie ze geld inzamelden niets meer hebben. „Het blijft lastig om je voor te stellen hoe het voor de ze kinderen is." Maar ze is hier niet om te treuren. „Ik hoop dat we vol gend jaar nog meer geld op kunnen halen." Maar nu is het feest. Een schuim- feest op een piratenboot. Klas 2V1 danst. Zelfs Meivin, die zijn vlieg angst overwonnen heeft maar nu zee ziek blijkt. De armen gaan in de lucht, de gezichten omhoog. De oor log is weer even verdwenen. 'Voetbal helpt tegen angst van Syrische kinderen' voor War Child. De leerlingen wer den door een reisorganisatie voor hun werk beloond met de schoolreis. Daardoor zitten ze onder de Turkse zon, dichter dan ooit bij de kinderen voor wie ze zich inzetten. Een klein uurtje vliegen verwijderd van Mi nou, die via Skype met hen sprak. Een week geleden nog speelde zich een drama af aan de grens. Wan hopige Syriërs braken door naar Tur kije, weg van de oorlog. Tot strijders van IS kwamen. Wie niet weg was, werd teruggestuurd naar de oorlog. De twaalfjarige Tarik was één van de vluchtelingen die Libanon haalde. Tot voor kort was zijn leven niet an ders dan dat van de Nederlandse kin deren: hij ging naar school, had een eigen slaapkamer met speelgoed en voetbalde wanneer hij maar kon. Tarik had ook een moe der. Ze is er niet meer - omgekomen tij dens hun vlucht, bij een ex- plo- land dat uit zijn voegen barst, door de toestroom op de vlucht geslagen Syriërs, die zich in sloppenwijken ves tigen en in kleine tentenkampen door het hele land neerstrijken. Onder hen zijn veel, heel veel kin deren. Voor hen heeft klas 2vi flessen ingezameld, niet gegeten, spullen ver kocht, een fotoactie opgezet en pan nenkoeken gebakken. In totaal heb ben ze 3620,02 euro binnen gesleept Ze zitten niet gauw om woorden verlegen, klas 2vt van het Heerenlan den College in Leer dam. De andere hotel gasten in Antalya weten daar na drie dagen best wat vanaf. Maar nu: muisstil zijn ze. Minou Hexspoor heeft zojuist verteld hoe het is in het land waar zij woont en werkt voor War Child: Libanon. Vier miljoen inwoners, 1,5 miljoen vluchtelingen uit buurland Syrië binnen de grenzen. Het is een ?TeL zoover Beste prijs, goede reis! ZATERDAG 20 JUNI 2015 Oorlog krijgt klas wel stil Minou Hexspoor War Child Libanon Schuimparty op een piratenboot: de leerlin gen van het Heerenlan den College hebben vooral veel lol. foto Carolien Sikkenk door Carla van der Wal SPANJE SPANJE KROATIË PTt&N Vertrek op fftfrr, Vertrek op fltex Vertrek op WW 29 juni 2015 WW 3, 6 of 10 juli 2015 WW 10 of 17 juli 2015 Op 100m van het strand en aan de Uitstekend hotel met Spa op 300m Mooie ligging, op slechts 50m boulevard en het oude centrum. van het centrum. van de zee. Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-/€ 15,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden. lOocn HP lODcn HP €49910 DGn HP VOOR SLECHTS 35," EXTRA REIST U IN EEN SUPER- DELUXE FIRST CLASS BUS!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19