NIEUWS 17 volwassenen, zouden het ook moeilijk vinden halver wege iets af te kappen." „Dat lijkt heel effectief, want ze vinden het heel erg. Maar op de lange termijn werkt het niet. Want je straft ze, maar leert ze geen ander gedrag. Als ze brutaal zijn, zal je het daar met ze over moe ten hebben." „Ook via 'brave' spelletjes kan je een ongewenste gast in huis halen. Doe daar niet bang of gestrest over. Dan zal je kind alleen maar denken: 'hier moet ik het maar niet meer over hebben'. Maak wel afspra ken. Bijvoorbeeld dat hij niet zijn eigen naam ge bruikt en geen persoonlijke gegevens geeft. En vertel dat ze best iemand mogen weg klikken. Je leert ze ook voor later dat mensen virtueel niet altijd zijn wie ze zeggen te zijn." „Je kan een kinderfdter instellen tegen zaken als por no. Maar eerlijk: dat helpt alleen als ze jong zijn. Zo dra ze hun eigen smartphone hebben, kunnen ze op zoeken wat ze willen. Dus is er maar één oplossing: heb het lang vóór ze zelfstandig het internet opgaan over seks. Wat normaal is, wat niet. Als ze ouder zijn, kun je het ook hebben over zo'n nieuw feno meen als sexting. Is het oké om sexy foto's van jezelf te appen? Wat kan daar dan eventueel mee gebeu ren?" zelfs in de tram: overal zijn schermen. Ik denk dat het beter is dat je het als ouder omdraait en je afvraagt: is er genoeg tijd voor andere dingen? Dat geldt vooral voor heel jonge kinderen. Helemaal niet erg als een baby al kan 'swipen', dat is zoiets als een bladzijde omslaan. Maar zorg dat er genoeg tijd overblijft voor voorlezen, knuffelen, slapen." „Heel herkenbaar. Aan de ene kant zeggen we tegen onze kinderen dat ze nu eens met die iPad op moe ten houden, aan de andere kant kunnen we zelf geen telefoontje laten lopen. En dan blijft dus toch de boodschap hangen dat het oké is om de hele tijd met zo'n ding te pielen. Want wat je doet is krachtiger dan wat je zegt. Dus: probeer het toch vol te houden. Even als gezin samen aan tafel, aandacht voor elkaar, zónder stoorzenders." „Het is de realiteit, hè (lacht). Met niks koop je meer rust, dat weten we allemaal. Maar probeer het niet al leen als 'parkeerding' te zien: je zal af en toe mee moe ten kijken. Dat is mijn belangrijkste advies: wéét wat je kind op YouTube bekijkt, wat hij op Instagram doet. Je stuurt je kind niet zomaar een groot donker bos in, en dus ook niet de virtuele wereld. Want ook daar staat af en toe iemand met kwaaie bedoelingen achter een boom." „Weinig kinderen kunnen uit zichzelf ophou den. Zet een kookwekker of timer om ze aan een tijds afspraak te houden. Maar laat ze dan wel dat ene wed strijdje afmaken, of dat nieuwe level bereiken. Wij, „Dat is het verhaal waar veel kinderen mee thuis komen hè? Maar nee; natüürlijk niet. En ik kan je ook geen leeftijdsadvies geven. Ik vind dat je twee dingen af moet wegen. Heeft je kind er echt één nodig? Bijvoorbeeld omdat hij al veel alleen on derweg is? En: kan hij zich goed aan afspraken hou den? Een tussenoplossing is eerst een oud barrel, waarmee hij alleen kan bellen. Gaat dat goed, dan la ter een duurder ding. Ik zelf hoop de smartphone tot de middelbare school uit te stellen. Maar dan is-ie vaak wel noodzakelijk, bijvoorbeeld voor huiswerk." „Ik weet niet of kinderen daar zo'n last van hebben. Ouders wél. Die kunnen daar horendol van worden en dat lijkt me genoeg reden om te zeggen: het een óf het ander." „Ik zie zelf niet veel nadelen aan on demand. Juist voordelen: kinderen hoeven niet laat op te blijven voor The Voice Kids maar kunnen dat mooi de och tend erop zien." „Het is een belangrijk deel van hun leven en dat gaat echt niet meer veranderen, dus je zal wel moeten, hè? En ja, het gaat snel; wij snappen Facebook net en de kids zitten alweer op Instagram. Maar geen ge zucht: ga mee in hun enthousiasme. Kinderen wil len de dingen die ze geweldig vinden graag met je delen, dus vinden niks leuker dan als je Clash of Clans ook een keer probeert. Weet je meteen wat ze uitspoken, en kun je ze beter begeleiden." ZATERDAG 20 JUNI 2015 7 Ik zet het wel eens in als straf. 'Als je zó brutaal doet, krijg je morgen een schermverbod'. 8 Ze zijn nog vrij onschuldig bezig, dacht ik. Tot mijn oudste zoon me meldde dat hij met Sara chat- te tijdens Minecraft. Sara? Of Willem-Jan van 63? 9 En dan heeft hij de duistere krochten van het we reldwijde web nog niet eens ontdekt... (voor zover ik weet)! 4 Nog zo'n regel bij ons thuis: geen gebliep tijdens het eten. Maar ik merk dat vooral mijn vriend en ik het lastig vinden de smartphone weg te leggen. 5 Ik heb het druk, ben aan het koken, of heb het to taal met ze gehad: zie daar, de Nintendo. Is het oké, als elektronische babysitter? 6 Zo'n tablet is zo verslavend dat mijn zonen soms zelfs agressief worden als ik het afpak. Over smartphones. Klopt het dat elke 10-jari ge er een heeft? Soms doen ze hier alles tegelijk. Schuin oog op tv, gamen, met de tablet. Kan toch nooit goed zijn? Tv-kijken on demand; ik heb het idee dat het verwarrend is. Dan wil mijn jongste zoon per se zappen tijdens een live-wedstrijd. Dan de hamvraag: kan ik alle ontwikkelingen wel bijbenen? Mijn kinderen snappen nu al beter hoe zo'n tablet werkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17