Samen meer Schutter Dylann Roof kondigde moorden aan, niemand nam dat serieus Kies voor een interactief tv-pakket of 50% korting* NIEUWS 15 Vrienden van Dylann Roof (21) namen zijn grote mond altijd met een korreltje zout, zelfs toen hij zijn moordplannen ontvouwde. met Alles-in-1 van DELTA <^I(UI( iSQ ©5 Het scheelde niet veel of Dylann Roof had zijn 'missie' afgebla zen. De circa twaalf kerkgan gers die hem woensdagavond ver welkomden bij hun bijbelstudie club waren namelijk zo ongeloof lijk aardig voor hem, zo zou hij hebben verklaard tegen een poli tieagent na zijn aanhouding. Toch zette hij door, ingegeven door zijn haat jegens zwarte mensen. Na een uur stond hij op. „Jullie moe ten weg", zei hij volgens Sylvia Johnson, een nicht van de omgeko men dominee Clementa Pin- ckney. „Hij zei gewoon: 'Ik moet het doen'." Een maand geleden ontvouwde Roof zijn plannen tegenover een oude jeugdvriend. Aan hem vertel de hij, terwijl ze samen een fles wodka leegdronken, dat hij met verjaardagsgeld een pistool had ge kocht dat hij nodig had bij de uit- voormalige huurbaas kent Roof nog van vroeger. „Ik herinner me hem als een blond klein ding dat in de tuin speelde." Dat Roof een grote mond had en lelijke dingen zei over niet- blanken en dat hij segregatie na streefde, was niet echt nieuw voor mensen uit zijn omgeving. In het conservatieve zuiden van de VS, waar de Confederatievlag nog fier wordt gehesen, zijn wel meer mensen die dat soort taal bezigen. Zeker in South Carolina, waar de Amerikaanse Burgeroorlog begon. En Roof had nu eenmaal een gro te bek. Tegelijkertijd rekende hij ook verschillende Afro-Amerika- 'Ik heb het idee dat we iets hadden kunnen doen, dat we dit hadden kunnen voorkomen' nen tot zijn vrienden. Dat doet al thans zijn inmiddels verdwenen Facebookprofiel vermoeden. Zijn vrienden namen hem nooit al te serieus als hij weer eens wat uit kraamde. Misschien ook wel van wege zijn uiterlijk: 21 jaar, 1,75 me ter, 54 kilo zwaar en nog altijd een babyface. Meer een kwibus of etterbak dan een lone wolf. Vorige week nog zei hij dood leuk dat hij 'een stel mensen zou uitschakelen', vertelt vriend Chris- ton Scrivon aan de New Yorkse krant The Daily News. Achteraf zegt Lindsey Fry, de vriendin van Meek: „Ik heb het idee dat we iets hadden kunnen doen, dat we dit hadden kunnen voorkomen." voering van een 'plan'. Wat dat plan precies behelsde, vertelde Roof niet, maar het boezemde zijn drinkebroeder genoeg angst in om het wapen die avond te ver stoppen, om het pas de dag erna terug te geven. Wat jeugdvriend Joey Meek zich ook nog van die avond kon herinneren, vertelde hij aan persbureau AP, is dat Roof ongelooflijk tekeerging over Afro- Amerikanen. Zij zouden de we reld overnemen. „Iemand moest daar iets aan doen, omwille van het blanke ras", zou Roof hebben gezegd. Roof werd gisteren offici eel aangeklaagd voor negen maal moord. Hij heeft bekend dat hij de dader is van de moordpartij in de Emanuel-kerk in Charleston. Wat betreft de gouverneur van South Carolina, Nikki Haley, verdient de ze 'persoon vol haat' de doodstraf. Vriend en vijand breken zich het hoofd over wat er met Roof is gebeurd dat hij tot zo'n gruwel daad kon komen. Roof is het kind van jong gescheiden ouders, zijn middelbare school maakte hij niet af, erg ambitieus was hij niet. Een Bestel Alles-in-1 voor 1 juli 2015 Ga naar DELTA.nl/allesin1 VIDEOLAND verbindt meer internetsnelheid meer zenders op uw tweede scherm meer interactieve tv meer HD-zenders ZATERDAG 20 JUNI 2015 Zonderling bleek lone wolf door Stijn Hustinx CHARLESTON Lindsey Fry kennis van Roof Verdachte Dylann Roof. Hij schoot woensdag negen mensen dood in een kerk in Charleston, South Carolina, foto EPA *Dit aanbod geldt voor iedereen zonder Zeeland Net internet en telefonie. De actiekorting is tijdelijk. Bekijk de actievoorwaarden op DELTA.nl/allesin1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15