Strand Walsoorden stukje veiliger Wegeninspectie in de gemeente Hulst ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Spoorvorming, verzakkingen, boomwortelschade; de wegeninspecteur loopt altijd met zijn neus op de grond. Maak het mee Er zijn veel mensen die vinden dat ze 'de leukste baan ter we reld' hebben. Sander Luijten vindt dat ook. Als wegeninspecteur wandelt hij dagelijks zo'n twintig kilometer langs 's Heeren wegen om die te inspecteren op schade. En alleen in het zonnetje. „Want een nat wegdek vertekent het beeld." Wat een bofkont, die Sander (30). Nou ja, de eerlijkheid ge biedt te zeggen dat hij er ook op uit moet als het keihard vriest, zo lang het maar niet sneeuwt, want ja, dan zie je niks. Hij werkt nu zo'n vijfjaar voor M.j. Oomen, een civiel technisch bureau met vestigingen in Moerdijk en Sprun- del, wat zich onder andere heeft bekwaamd in wegeninspectie. De gemeente Hulst heeft het bureau in de arm genomen om de actuele onderhoudstoestand van het we gennet in kaart te brengen. Aan de hand hiervan wordt een meer jarenplan voor onderhoud opge steld en weet de gemeente ook of er schades zijn aan wegen, plei nen, fietspaden en stoepen die met voorrang gerepareerd moeten worden. Sander zelf komt uit Et- ten-Leur en hij doet zijn werk daar waar zijn werkgever een pro ject heeft. Dat kan overal in Neder land zijn en zo heeft Sander al heel wat steden en dorpen gezien. Nu is hij al sinds begin juni in de gemeente Hulst aan het werk om alle verhardingen in Hulst en de dorpen (behalve het buitenge bied) in kaart te brengen. De inspectie gebeurt op twee manieren: vanuit de auto (een op vallend rood busje) of, en dat doet Sander het liefst, gewoon te voet. „Want dan zie je echt veel meer." Voor zijn werk heeft Sander een aantal vaste attributen: comforta bele werkschoenen waarmee hij kilometers kan vreten, een water pas (wat met een touw om zijn schouder hangt), een wig waar mee hij de ernst van een schade kan bepalen en een draagtas met een computer die heel handig voor zijn borst hangt, zodat hij bei de handen vrij heeft. Wegeninspectie is grotendeels 'ambachtelijk' werk. Op de compu ter van Sander verschijnt een stra tenplan en vervolgens gaat de we geninspecteur aan de wandel, bijna letterlijk met zijn neus tot op de grond. Als hij een hoek om gaat, krijgt de route die hij gelo pen heeft een ander kleurtje om aan te geven: dit is een gebaand pad. Momenteel wandelt Sander door Nieuw Hulst. „Het ziet er hier netjes uit", oordeelt hij. Maar al snel beent hij in de Calandlaan naar een flinke put in de weg. Met zijn waterpas en wig neemt hij de maten. „Dit is een ernstige verzak king." Zijn bevindingen gaan per direct in het computerprogram ma. En daarna wandelt hij weer verder. Sander is een man van de tail, er ontgaat hem weinig. Van missende klinkers tot woekerende Een wegeninspecteur loopt op een dag toch al gauw negen kilometer aan infrastructuur te controleren wortels. In de Van der Leijenlaan ziet Sander een gat in een trottoir, maar het is niet wat het lijkt. „Oh, het is een nutsputje, met erom heen wat steenpuin. Dit had wel wat netter afgewerkt kunnen wor den." Toch maakt Sander geen aan tekening, het is immers geen ge vaarlijke situatie. Losse stoepte gels, dat is nou net niet zijn juris dictie. Hoewel hij er wel vaak over wordt aangesproken op straat. En over bomen, maar daar gaat hij ook niet over. „Mensen komen vaak naar me toe omdat ze nieuwsgierig zijn naar wat ik aan het doen ben." Sander stapt weer flink door, zijn ogen op de straat gericht. „Dat doe ik eerlijk gezegd eigen lijk ook als ik niet aan het werk ben. Beroepsdeformatie." Inwoners van Walsoorden hebben gisteren flink de han den uit de mouwen gestoken om het dorp een opknap beurt te geven. Dat deden ze sa men met de gemeente Hulst. Ook wethouder Diana van Damme deed hoogstpersoonlijk een duit in het zakje door met een bladbla zer aan de slag te gaan. Behalve het vegen van de stoe pen en het verven van bankjes, werden van het strandje stenen weggehaald. Vorig jaar werd in het dorp een Facebookactie op touw gezet, voor een steenvrij strand. Vooral in het zomerseizoen liepen badgasten op die plek geregeld wonden op aan de stenen. Na gisteren is de kans daarop in ieder geval geslon ken. PZC.NL/DISNEY pzc BESTEL NU DE UNIEKE 12-DELIGE COLLECTIE OP ZATERDAG 20 JUNI 2015 Inspecteren en fijn flaneren Inspecteur Sander Luijten meet met zijn wig en waterpas een verzakking op in de Keldermanstraat in de wijk Nieuw Hulst. Heel erg is deze schade aan de weg niet, omdat de hele Keldermanstraat binnenkort nieuwe riolering en een nieuw wegdek krijgt, foto Camile Schelstraete In de rubriek Maak Het Mee doet een PZC-verslaggever of -mede- werker mee aan alledaagse of spe ciale activiteiten. Vandaag: een we geninspectie. Tips voor activitei ten die aandacht verdienen? Mail dan naar: redtern@pzc.nl door Sheila van Doorsselaer Wethouder Diana van Damme laat zien dat ze vaker stofzuigt en helpt een trio vrijwilligers met het schoonmaken van het strandje, foto Peter Nicolai M.J. OOMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 149