Voorjaarsnota Hulst in de min Revival Sint Jansrogge Actievoerders in Axel boos op gemeente M 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Zomerspeeldag in De Honte Kapster Dieuwertje in de prijzen •L Hulst blijft financieel in het zadel, omdat de gemeente net op tijd precariobelasting heeft ingevoerd, stelt wethouder financiën Adri Totté In de regio Sponsorloop levert ruim 3000 euro op Hulster Haringparty levert twee mille op Foto's Tweebeeke van 89-jarige twins Mijn dorp, mijn stad «HE f£l door René Hoonhorst SINT JANSTEEN. De invoering van precariobelasting ('kabelbelas ting') kwam net op tijd voor de Hulster wethouder Adri Totté. De Voorjaarsnota, die nu op een na delig saldo van een kleine 130 mil le afstevent, had anders een gat van rond een miljoen euro laten zien. De lagere algemene uitkering van het Rijk en de extra korting op het sociaal domein brengen Hulst dit jaar acht ton minder in het laatje. Ook kreeg Hulst 170 mille minder aan dividend van Delta. De precariobelasting, een heffing op kabels en leidingen in de grond, levert zo'n acht ton op, rekende Totté de afgelopen maanden regelmatig voor. Hulst ontving een hoger bedrag aan bouwleges dan waar op was gere kend en profiteerde van de lage rente. Totté ligt dan ook 'niet wakker' van het tekort van 130 mille. De wethouder financiën gaat er vanuit dat dat gat het ko mende half jaar valt te dichten. „Ik ben echt blij dat we de preca riorechten hebben ingevoerd, want een tekort van rond een miljoen euro had me toch wel veel kopzorgen gegeven." Dat B en W verwachten dat Hulst financieel stevig in het za del blijft zitten, komt ook door eerder genomen maatregelen. De verhoging van de onroerend zaakbelasting, die dit jaar werd doorgevoerd, leek zes weken gele den niet nodig. Hulst bleek in 2014 driekwart miljoen te heb ben overgehouden. Dat geld is nu hard nodig, ook om geplande investeringen in vooral wegen door te laten gaan. Met nieuwe rijksbezuinigin gen in het vooruitzicht, het weg vallen van Deltadividend én ver dere kortingen op het sociaal do mein blijft de bodem van de schatkist in zicht. Totté: „Voor het sociaal domein krijgen we de komende drie jaar zo'n 2,4 mil joen minder. Als dat bedrag blijft staan, kunnen we in de toe komst minder zorg leveren." SINT JANSTEEN. Leden van de Agrarische Natuurvereniging zaaien woensdag, op Sint Jans dag, de oude graansoort Sint Jans rogge in. De vrijwilligers doen dit, tegelijk met collega's in ande re delen van het land, op cultuur historische akkertjes in de bos sen van Sint Jansteen. Sint Jansrogge is een oude rog- gesoort die vroeger op grote schaal op arme zandgronden werd geteeld. Sint Jansrogge is vernoemd naar de Heilige Johan nes. Zijn sterfdag is op 24 juni, drie dagen na het begin van de zomer. De sterfdag van Sint Jan speelde vroeger een belangrijke rol in de land- en tuinbouw. Sint Jansrogge moest uiterlijk 24 juni gezaaid worden, opdat het in sep tember nog geoogst kon worden. Het gewas kan meer dan twee meter hoog worden. Het staat al bij Yara in Sluiskil. Initiatiefne mers Stichting Landschapsbe heer Zeeland en Het Zeeuwse Landschap dragen zo bij aan het behoud van oude graangewassen en het leefgebied van akkervo gels. De rogge is prima te verwer ken tot bier en peperkoek. door Wout Bareman AXEL. Het wijkcomité De Statie in Axel is diep teleurgesteld in de ge meenteraad van Terneuzen. Aan leiding is de weigerachtige hou ding van de raad om snel een be slissing te nemen over het op knappen van een gedeelte van de Oudweg in Axel. Het wijkcomité dringt daar al geruime tijd op aan, maar krijgt steeds weer te horen dat er voor lopig geen geld is en dat de prio riteiten elders liggen. En dat, vol gens wijkcoördinator Robbie van Overmeere, terwijl eerder wel werd beloofd dat de renovatie dit jaar zou plaatsvinden. Ook een handtekeningenactie bracht het gemeentebestuur niet op andere gedachten. Van Overmeeren bood onlangs namens het comi té ruim tweehonderd handteke ningen aan in de raadscommis sie Omgeving. Hij hield er ook een vurig betoog voor een snelle opknapbeurt, want de overlast, de schade en het gevaar op de Oudeweg door het slechte weg dek is groot. Tot afgrijzen van het comité zag de raadscommissie geen noodzaak om snel knopen door te hakken en schoof de kwestie door naar een vergadering in ok tober. Van Overmeeren noemt dat nu 'absoluut absurd en zeker niet burgervriendelijk'. De wijkcoördinator: „Vorige week las ik in de krant dat Ter- neuzen een financiële meevaller heeft van 3,7 miljoen euro. Als die nou eens niet in het Gat van Axel, het verfraaien van de Nieuwstraat in Terneuzen of de aanleg van een stadspark in Axel worden gestoken dan zou er kun nen worden geïnvesteerd in de renovatie van de Oudeweg. Want dat heeft voor ons de hoog ste prioriteit. Alle bewoners en gebruikers worden hier dagelijks mee geconfronteerd!" De acties gaan door. TERNEUZEN De Stichting Vrienden van De Springplank hield donderdag en vrijdag voor de 27ste keer de jaar lijkse sponsorloop. Een deel van de opbrengst (ruim 3000 euro) is be stemd voor de schoolreis en het schoolkamp. Een ander deel (750 euro) gaat dit jaar naar de Stichting Leergeld. Die helpt ouders die zelf onvoldoende financiële middelen hebben om hun kind op bijvoorbeeld muziek les of op een sportclub te doen of op schoolreis te laten gaan. 28 juni is het open huis in het Industrieel Museum Zeeland in de voormalige suikerloodsen aan de Westkade in Sas van Gent. In deze krant stond eerder abusievelijk een verkeerde datum (18 juni). Op zondag 28 juni kunnen mensen tussen 10.00 en 17.00 uur terecht. ABSDALE De Hulster Haringparty die donder dagavond in De Bourgondiër in Absdale werd gehouden, heeft twee cheques van elk duizend euro opgeleverd. De ene cheque gaat naar Zomerfilm Hulst, het andere waardepapier naar de harmonie van Kloosterzande, omdat ze 150 jaar bestaat. Uitbaters Edwin en Yvonne hielden de party voor de elfde keer. Er kwamen tweehon derd mensen op af, alle zeshonderd haringen werden verorberd. SLUIS In de Raadskelder van het belfort zijn vanaf woensdag tot begin sep tember foto's te zien van documen tairefotograaf Ro mi Tweebeeke (25). Zij heeft een fascinatie voor het 'ouder worden'. Romi heeft een belangrijke missie: het negatieve imago rondom ouder worden ver anderen. Een keer per week, een halfjaar lang, fotografeerde ze de 89-jarige eeneiige tweeling Cis en Mien. De officiële opening is op 27 juni om 14. 00 uur. TERNEUZEN Organisator Piet Gerreman (84) overleden In zijn woonplaats Ter neuzen is woensdag Piet Gerreman overle den. Hij werd 84 jaar. Gerreman was een ras-organisator. Daar bij week echtgenote Corrie Gerre- man-Michielsen nooit van zijn zijde. Piet werkte ruim veer tig jaar bij de belasting dienst. Bij zijn veertigja rig jubileum was de verwachting dat hij ko ninklijk zou worden on derscheiden, maar zijn chef vond dat gebruik maar niks. Dankzij oud-burgemeester Ca- KLOOSTERZANDE rel Ockeloen, met wie het echtpaar een goe de band had, kwam dat lintje er later als nog, als beloning voor wat Gerreman door de jaren heen voor de (Terneuzense) gemeen schap had gedaan. Hij ontving ook een set verzilverde munten van de Stichting Noordstraatpromena- de. Een unieke 'belo ning' want de stichting had alleen bronzen munten met herkenba re objecten in Terneu zen in omloop ge bracht. Gerreman was oudbaas (leider) bij de scouting, kroop jaren achtereen in de huid van Sinterklaas (ge schminkt door Corrie), was voorzitter van de stichting Evenementen commissie en medeop richter van het havenin formatiecentrum Het Portaal van Vlaande ren. Maar de kroon op het werk was de orga nisatie van de viering van 400 jaar stad Ter neuzen in 1984. De af- scheidsdienst is woens dag om 14.00 uur. De organisatie Hulst in Beweging houdt woensdag in zwembad De Honte in Kloosterzande een zo merspeeldag. Vanaf 13.00 uur kunnen de kinde ren zich vermaken met allerlei spel letjes in en rond het water. Naast tal van andere leuke spelen kun nen ze glijden van een mega pira- tenglijbaan. Ook is er een buik- schuifbaan én een stormbaan. Voor de liefhebbers worden er ook wed strijdjes gespeeld op een pannaveld (een vorm van straatvoetbal, waar bij de spelers elkaar door de benen proberen te spelen). Er worden - het is tenslotte een zwembad - ook wedstrijdjes gezwommen. Zonder abonnement bedraagt de entree voor kinderen tot 14 jaar 2,50 euro. SLUIS. Kapster en barbiere Dieuwertje Prins (21) uit Sluis blijft internatio naal aan de weg timmeren. De jonge kapster, die met haar moeder Nicol- le Wieme de salon Natural Beauty in Sluis drijft, kreeg onlangs een award van de British Master Barbers, waardoor ze tot de top tien in Enge land behoort. Dieuwertje doet binnenkort mee aan een prestigieuze wed strijd in Newport in Wales. Met drie andere kappers, onder wie een knip kunstenaar uit India, strijdt ze daar voor een publiek van een paar dui zend man om de titel Barber of the Year. De wedstrijd is omgeven met glitter en glamour, zo komen er vaak 'celebrities' uit Beverly Hills langs. Dieuwertje wil zich daaraan aanpassen. Sponsors uit de regio zorgen er voor dat ze er piekfijn uitziet en een Nederlandse vlag als kappersschort maakt het helemaal af. foto Peter Nicolai ZATERDAG AXEL. Stadhouders laan, 9.00 -16.00 uur: Garage sale; Ruitersportterrein, 9.00 uur: Dressuur concours PSV de Ha- ringruiters; BRESKENS. Spui- plein, 10.00 uur: Truckshow en feest tent met optredens; GRAAUW. Galerie Terra Groda, 14.30 - 17.30 uur: Expositie W.O.i en 2 uit verza meling oud militair (ook zondag); Dorpshuis, 14.00 uur: Open Graauw dartkampioen schap; De Boomwaai, 14.30 uur: Schieting op staande wip; HEIKANT. Café Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; KLOOSTERZANDE. WZC Antonius, 10.00 uur: Zomer- fair; LAMSWAARDE. R.K kerk, 14.00 uur: Ben efietconcert; OSSENISSE. De Pol derhoeve, 14.00 uur: Kaarten; SCHOONDIJKE. Ko renmolen, 11.00 uur: Rondleiding; TERNEUZEN. De Ves te, 9.00 uur: Koers- bal; Nijverheidsstraat 4, 10.00 uur: Rommel markt en kleding- beurs; Toonbeeld, 10.30 - 12.30 uur: Afsluiting cursusjaar met mu ziek en dans; ZONDAG BRESKENS. Spui- plein, 10.00 uur: Truckshow en feest tent met optredens; Voormalig veer- plein, 10.00 uur: Rommelmarkt; BIERVLIET. Café Nieuwlandse Molen, 15.00 uur: Schie ting; GRAAUW. Dorps centrum, 12.00 uur: Kermis en zomer- markt; Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Concer ten zes fanfares; HULST. Life Gar den, 13.00 uur: Groei bloei fair; De Putten Groot Ei land, 16.00 uur: Vis wedstrijd; SLUIS. Belfort, 10.30 uur: Koffieconcert Het Zwinkoor; TERNEUZEN. De Ves te, 14.00 uur: Inloop zondag; IJZENDIJKE. Brasse rie Petit Paris, 14.00 uur: Kaarten; ZUIDDORPE. Schut- tersterrein, 14.30 uur: Schieting op staan de wip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 148