Woningen vullen holle kies in hart Hansweert Nest kerkuiltjes telt vier of vijf kuikens Jubilerende vereniging viert feest, maar heeft ook zorgen BEVELANDEN en THOLEN 7 Gemeentehuis wordt groener Watersportclub Yerseke viert het vijftigjarig jubileum met een groot feest. De vereniging hoopt met activiteiten nieuwe, jonge leden te trekken. Het kavel van zo'n 6oo viekan- te meter ligt sinds 2009 braak. In dat jaar zijn de panden van olie handel en benzinepomp van de firma Ribbens gesloopt. De grond was zwaar vervuild en de oude eigenaren hadden geen geld om het te saneren. De gemeente kocht de boel voor 1 eu ro, de provincie zou de sloop en sa nering grotendeels voor haar reke ning nemen, Reimerswaal moest daar tien procent van betalen. Het hele proces is nu achter de rug. De kosten vielen wat goedko per uit dan verwacht, ruim vijf ton, waarmee de rekening voor de gemeente op 50.000 euro komt. Volgens wethouder Jaap Sinke ging desondanks de sanering niet van een leien dakje. „Er moest een nieuwe muur voor een huurpand worden gebouwd. Ook was er on duidelijkheid over waar de per ceelgrenzen liepen en een deel van de vervuiling bleek ook onder een naastgelegen huis te liggen." De gemeente is formeel aan sprakelijk mocht dit in de toe komst nog problemen opleveren, al verwacht Sinke dit niet. Hij heeft een brief aan de provincie gestuurd met het voorstel om die toekomstige kosten samen te dra gen. De opbrengst van de kavel wordt overigens volledig naar de provincie overgemaakt. KRUININGEN. Het gemeentehuis van Reimerswaal wordt groener. Niet letterlijk, maar figuurlijk. Door het treffen van 'low-budget maatregelen' moet stroomver bruik namelijk met vijf procent af nemen. Het college van B en W trekt hier 6000 euro voor uit. Zo wordt de noodverlichting vervangen door led-verlichting, een investering die zich door het lagere verbruik in zes jaar terug verdient. Ook wil de gemeente de verlichting in de archiefkluis ver vangen. Die brandt nu onafgebro ken zodra de kluis overdag open staat. Het schakelsysteem wordt aangepast en mogelijk komen er ook zuinigere lampen in. Op de langere termijn kan de gemeente nog veel meer bespa ren. Zo gaan alle computerservers van de Bevelandse gemeenten op termijn naar één centrale plek. En dit of volgend jaar krijgen alle ambtenaren in Kruiningen zuini ge mini-computers. Door die twee zaken gaat de elektriciteitsre kening met een kwart omlaag. Wanneer de kozijnen (2019) en de dakbedekking (2018) worden vervangen, verwacht de gemeente dat de gasrekening ook nog eens met een kwart omlaag gaat. Daar na valt er nog te besparen op het vervangen van verlichting. GOES. Het gaat uitstekend met het nest kerkuilen op de kinder boerderij in Goes. Het ouderpaar heeft inmiddels vier of vijf jon kies. Maar, waarschuwt beheer der Istvan Stadler: „De kritieke fase is nog niet voorbij." De uilen verblijven al een aan tal jaren in een broedkast in de schuur van de kinderboerderij bij park De Hollandsche Hoeve. Het vrouwtje legde dit voorjaar voor het eerst eieren. Het eerste kwam begin vorige week uit. Sindsdien zijn ook uit de andere eieren kleine uiltjes gekropen. „Het is niet helemaal duidelijk of er vier of vijf zijn", geeft Stad ler aan. „Dat kunnen we niet pre cies zien." Vorige week vertelde de beheerder nog dat een nest met drie uiltjes al 'heel mooi' zou zijn. „Het gaat dus boven ver wachting goed." De verrichtingen van de vo gels zijn beneden in de schuur te volgen op een beeldscherm. Dit voorjaar plaatste Stadler een web cam in de broedkast. De belo ning, in de vorm van de kleine uiltjes, kwam meteen. Het levert de kinderboerderij flink wat extra bezoekers op, vertelt Stad ler. „Ik krijg er ook heel veel vra gen over. Dit is mooie publiciteit voor onze kinderboerderij." De watersport ver grijst, zegt André Verschuure. Hij is voorzitter van watersportvereni ging Yerseke, die dit weekend vijftig jaar bestaat. „Ik zie de toekomst van de vereni ging verder goed in, maar dat is wel een probleem. De gemiddel de leeftijd van de leden weet ik niet precies, maar die ligt vrij hoog. Van boven vallen er men sen weg, maar van beneden komt er niet veel bij." Daarom wordt er nagedacht over activiteiten om jongeren meer bij de vereniging te betrek ken. Zo is er het voornemen om een aantal kleine zeilbootjes aan te schaffen, waarop de jeugd kan leren zeilen. De vereniging wil hier volgend jaar mee beginnen en hoopt dat het ledenaantal dan net als vroeger weer groeit. Op dit moment zijn er twee honderdvijftig mensen lid. De he le Prins Willem-Alexanderhaven en tweederde van de Prinses Bea- trixhaven ligt vol met vaartuigen van leden van de watersportvere niging, terwijl ze vijftig jaar gele- 'Het is best een hechte club. Niet dat we alles met elkaar delen, dat doen we in Yerseke niet zo' den met drie steigers begonnen. Het is best een hechte club, zegt Verschuure. „Niet dat we alles met elkaar delen, dat doen we in Yerseke niet zo. We hebben het gewoon gezellig samen. Maar als iemand hulp nodig heeft, staat ie dereen gelijk voor hem klaar. Je kunt op elkaar rekenen." Regelmatig organiseert de vere niging activiteiten voor haar le den, zoals vaartochten en zeilra ces. Over het hoogtepunt van de afgelopen jaren hoeft Verschuure niet lang na te denken. „De komst van het clubgebouw, drie jaar geleden. Dat is in de zomer ie dere dag open. Er zijn leden die hier dan elke dag komen. Ook pas santen die met hun boot in de ha ven liggen, vinden het leuk om hier even een praatje te maken. Zelfben ik er ook vaak. Dan doen we gezellig een drankje en praten we over het weer of over de bo ten." Verschuure heeft zin in het ju- 'We zijn allemaal om dezelfde reden lid van deze vereniging: we houden van water' bileumfeest dat vandaag in de Beatrixhaven gehouden wordt. „We zijn deze zaterdag al vanaf december vorig jaar aan het orga niseren. We hebben gezorgd voor alle ingrediënten voor een gezelli ge dag. En de vereniging kennen de, zal het dat zeker worden." Hij is nu zes jaar voorzitter van de watersportvereniging, daarvoor zat Verschuure al twee jaar in het bestuur. „Ik ben altijd mosselkweker geweest. Toen mijn zoon het bedrijf overnam, kocht ik een motorboot en werd ik lid. Het water bleef trekken. Dat is ook wat alle leden van de vereniging gemeen hebben: wa ter. Dat je daarvan houdt, is de re den dat je lid bent." PZC.NL/DISNEY PZC BESTEL NU DE UNIEKE 12-DELIGE COLLECTIE OP ZATERDAG 20 JUNI 2015 door Joeri Wisse HANSWEERT De Lange Geer in Hansweert is binnenkort weer com pleet. De gemeente Reimerswaal verkoopt de 'holle kies' naast café 't Anker aan een projectontwikke laar die er huizen gaat bouwen. door Martijn de Koning Het water blijft trekken door Joanne Karkdijk André Verschuure, voorzitter Voorzitter André Verschuure van Watersportvereniging Yerseke: „De gemiddelde leeftijd van de leden ligt vrij hoog. Van boven vallen er mensen weg, maar van beneden komt er niet veel bij." foto Marcelle Davidse André Verschuure

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 145