KKHKHKh Start BeNe Ladies Tour in Philippine Sportvisserloop begin PZC-circuit Oud-internationals verslaan Tholense Boys: 2-3 Het is een vak apart SPORT 11 TOURVOLGERS De Belgische grensplaats Zelza- te heeft zich als derde plaats bij Philippine en Sint-Laureins (B) ge voegd. De tweede etappe (tijdrit en een rit in lijn) wordt in Sint Laureins gereden. Op de slotdag is Zelzate de start- en aankomst plaats. „We hebben de ambitie voor een vierdaagse rittenkoers, maar dat is vanwege de drukke ka lender nog niet mogelijk. We doen het nu stap voor stap", zei or ganisator Geert Stevens gisteren tijdens de persbijeenkomst in Waarschoot. De tweede BeNe Ladies Tour bestaat uit 24 internationale ploe gen, waaronder acht UCI-merken- teams en de nationale ploegen van België, Zweden, Denemarken en Estland. Zes Nederlandse en vijf Belgische teams completeren het deelnemersveld. Winnares van de eerste editie Emma Johans son uit Zweden ontbreekt, omdat ze een wedstrijd in Duitsland rijdt. De nummer twee van vorig jaar Jolien D'EIoore (Belgisch kam pioene 2014) is wel van de partij. Zij krijgt stevige concurrentie van onder meer Elena Cecchini Annette Edmondson, Dani King, Marta Bastianelli (wereldkampioe ne 2007), Lucy Gardner, Annie Ewart en de jonge talenten Floor- tje Mackaij en Marjolein van 't Ge loof. Volgens Stevens kunnen er nog twee ploegen bij, zodat het to taal op 26 teams komt. De naam van Marianne Vos viel, want zij moet na blessure leed weer in haar ritme zien te ge raken. Stevens: „Het zou een mooie blikvanger zijn." Sprekers waren verder de burgemeesters van Zelzate en Sint-Laureins en 'mosselburgemeester' Frank Wis- kerke van Philippine. Het trio te kende eerder al een overeenkomst van drie jaar voor de BeNe Ladies Tour. Een van de kanshebbers bij de mannen is Erwin Adan, die vorig jaar tweede werd bij de senioren. Hij gaat de strijd aan met Tim Ple- ijte, Martijn de Kok en Erwin Har mes. De laatste won vortig jaar het PZC-circuit. Bij de vrouwen is de top drie van vorig jaar nog niet ingeschreven. Zo komt de num mer 2 van vorig jaar, Loura Kleine- pier, maar aan vier wedstrijden omdat ze gaat wandelen naar San tiago de Compostella. Hierdoor ligt de weg open voor Monique Verschuure uit Yerseke. Voor de Sportvisserloop heb ben zich al 150 atleten ingeschre ven. Na-inschrijven ter plaatste is mogelijk. De Sportvisserloop staat ook in het teken van het Zeeuws kampioenschap over 10 kilometer, op een gecertificeerd parkoers. Het programma is als volgt: 24 juni: Sportvisserloop 10 km, te vens het Zeeuws kampioenschap (19.30 uur); 1 juli: Zoutelande 10 km (19.30 uur); 8 juli: Domburg 10 km (19.30 uur), 15 juli: Westka pelle 8,7 km (19.00 uur); 22 juli: Haamstede 9,5 km (19.30 uur); 29 juli: Boulevardloop 7.2 km Vlissin gen (19.30 uur). Er is ook een jeugdcircuit met afstanden van 1,5 tot en met 2 kilometer. Op een terras in de binnenstad van Tholen kon 's middags Bryan Roy al bewonderd worden. Voor de wedstrijd was het dringen voor een selfie met Ronald de Boer of een handtekening van se nior-coach Sjaak Swart. En toen de bal eenmaal rolde, was het voor de liefhebber genieten van de kunsten van de oude glorie. Een slepende voetbeweging van Richard Witschge, een achteloos passje met buitenkant rechts van Ronald de Boer en altijd het over zicht bij aanvoerder Aron Winter. Waar de ex-internationals nog steeds een hekel aan hebben: ge dold worden. Jesse Verbruggen kwam er ach ter, nadat hij wat al te brutaal zijn directe tegenstander Marc van Hintum wilde passeren. Natuur lijk draaide het in de benefietwed strijd niet om het resultaat, het goede doel en spelplezier stonden voorop. Ronald de Boer, veruit het populairst bij de supporters, had genoten van de 2 x 35 minuten op de Bent. „Een balletje trappen, dat is het leukste wat er is. Veel leu ker ook dan analyseren." Van de aangekondigde grote na men ontbrak in feite enkel de va kantie vierende Ajax-coach Ro nald de Boer. Het naar de derde klasse gedegradeerde Tholense Boys nam tussen de hoogstandjes van de ex-internationals wel de leiding, na een steekbal van Tariq Zakriti op de in de diepte sprin tende Niels Hopmans: 1-0. Het ant woord kwam van de voet van Or lando Trustfull, die zelf met een weergaloze actie de aanval had op gezet en scoorde. Oranje kwam op voorsprong op een manier die oude tijden deed herleven. Na voorbereidend werk van Van Hintum kopte spits Peter Houtman vallend de 1-2 bin nen, ooit zijn handelsmerk in een volle en ontploffende Kuip. Ook de circa vijfhonderd toeschouwers in Tholen hadden er applaus voor over. In de tweede helft zakte het tempo weg en viel er minder te ge nieten. Geen wonder, vond Ro nald de Boer. „We hebben wel de ervaring en de technische bagage, maar de conditie is natuurlijk min der geworden. Gelukkig konden 'Een balletje trappen, dat is het leukste wat er is. Veel leuker ook dan analyseren' we de ploeg redelijk bij elkaar hou den, hoewel we op het laatst nog wel een paar keer zwijnden." Na de gelijkmaker van Michael Schot zorgde Michel Kreek voor de winnende treffer, nadat Mar tijn Reuser een vrije trap van af stand op de lat had gekruld. Aan de overkant raakte Laurens Boven berg voor de thuisclub nog de paal. Bij Tholense Boys kregen de afscheid nemende Ibrahim Eljila- li, Freddy Simons en Jesse Ver bruggen hun applauswissel. Na het laatste fluitsignaal wer den de ex-internationals opnieuw omringd door de supporters. Ge routineerd werd geposeerd voor een selfie en begeerde handteke ningen kwamen terecht op shirts of het programmaboekje. Tienduizenden bezoekers zullen via hun stemmen horen op welke renners ze moeten letten en tij dens de finale zal Kees Maas de koers ongetwijfeld laten 'ontplof fen'. Etten-Leurenaar Maas is er trots op dat niet alleen hij, maar voor het eerst ook Van der Made is gevraagd voor deze 'krent uit de pap' (Maas: 'noem het gerust een heel krentenbrood'). Het zijn streekgenoten, sterker nog, ook Van der Made groeide op in Etten-Leur. Hij woont inmid dels in Rijsbergen. Hoe komt het toch dat West-Brabant de hofleve rancier is van de wielerspeakers? Maas: „Wij zijn mensen met een knipoog naar het leven. Af en toe een kwinkslag en op het goede moment de juiste informatie ge ven. Die combinatie maakt ons ge schikt als microfonist. Je moet hu mor hebben en dat kunnen uitdra gen. Een uitvaartbegeleider zal bij voorbeeld nooit Carré volkrijgen. Dat moeten wij met onze stem en ons verhaal wel kunnen." Toch is het ook een kwestie van ervaring. Van der Made: „Laatst hoorde ik een geluidsop name van mezelf terug die ja ren geleden is opgenomen. Ik praatte te veel, ik was halverwege al met de fi nale begonnen. Van Kees heb ik geleerd vooral te doseren. We gaan er over een paar weken iets moois van maken met z'n twee ën." Kees Maas (68) is de routi nier onder de wieler speakers. Het is voor de Etten-Leurenaar de zes de keer dat hij de stem is van de Tour de France in ons land. In 1978 stond hij al met een micro foon in de hand om de wielerfans zowel te informeren als te amuse ren. „In 1978 begon de Tour ook in Nederland, de proloog was in Lei den en de volgende dag stond Sint Willebrord op het programma. Weet je wie daar rondemiss was? Corry Konings!" Ook in Valkenburg (1992, 2006), Den Bosch (1996) en Rotter dam (2010) was Maas de microfo nist van de beroemdste wielerron de ter wereld. „De tourorganisatie heeft me opnieuw benaderd en dat blijf ik uiteraard een grote eer vinden. Ze zijn altijd op zoek naar de beste speaker en -in alle onbe scheidenheid- dat ben ik." Maas is zeer te spreken over de kwaliteiten van zijn leerling Jo- han van der Made. „Hij heeft be wezen dat het speakeren in zijn ge nen zit. Veel mensen kunnen best verslag doen van een sportwed strijd, maar het lezen van de koers is een vak apart. Je moet niet te snel je kruit verschieten. Dat is een talent dat weinigen is gege ven. Maar Johan kan het." Toen de ASO op zoek was een tweede speaker voor de van zowel de proloog als de etappe in Utrecht (Maas doet slag van de finish), vond hij het niet meer dan logisch dat de orga nisatie Van der Made zou benade ren. „Ik kan onmogelijk van Utrecht naar Neeltje Jans rijden, daar zit de boel op slot. Ik vind het alleen maar fijn dat Johan dit circus nu ook als speaker kan mee maken. Hij is er klaar voor." Kees Maas heeft niet zo'n lange voorbereidingstijd nodig als zijn streekgenoot. Waar Van der Made bijna elk vrij uurtje besteedt aan het opzoeken van wetenswaardig heden over de renners, doet Maas voornamelijk een beroep op zijn eigen geheugen. „Ik heb een harde schijf van hier tot Tokyo. Als ik straks in Utrecht en op Neeltje Jans sta, rolt die informatie als van zelf uit m'n mouw. Ik maak me na al die jaren nergens meer druk om. Daarnaast is de Tour een strak geregelde organisatie. Alles staat klaar voor ons. Mijn stem doet z'n werk wel." Ook Kees Maas gaat na afloop weer op tijd richting huis. „Ik lijk wel een beet je op die renners. Die stappen ook snel in de bus om te gaan slapen." ZATERDAG 20 JUNI 2015 de Tour door Aector Dooms WAARSCHOOT. De tweede editie van de BeNe Ladies Tour voor vrou wen Elite start dit jaar in Philippi ne. In het mosseldorp is vrijdag 17 juli de start - en aankomstplaats. De eerste etappe gaat grotendeels door Zeeuws-Vlaanderen. Na de succesvolle eerste editie heeft de organisatie besloten om de twee daagse etappewedstrijd uit te brei den tot een driedaags wielerevene- ment. VLISSINGEN Het PZC-stratenloop- circuit is aan de achttiende editie toe. Met de Sportvisserloop in Yer- seke wordt woensdag het spits af gebeten. Daarna volgen Zoutelan- de, Domburg, Westkapelle, Haam stede en Vlissingen. door Ben van den Aarssen THOLEN. Zelfs het Wilhelmus klonk gisteravond op sportpark de Bent in Tholen. Te gast was een team van oud-internationals die het rijke verleden van Oranje de den herleven. Tholense Boys moest zijn meerdere erkennen in de sterren van weleer: 2-3. Ronald de Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 143