In Goes maar liefst 44 procent meer transacties De huizenmarkt op de Zeeuwse eilanden draaide goed in het eerste kwartaal van dit jaar, al blijft Zeeuws-Vlaanderen wel wat achter. Het aantal huizenverkopen in de provincie nam eindelijk weer eens toe, met zelfs een flinke uitschieter in de gemeente Goes. Voor velen een teken dat de woningmarkt uit het dal krabbelt en dus een te ken van hoop. de Ondernemer Voor ondernemend werkend Zeeland April was de beste maand voor de Zeeuw se woningmarkt sinds het begin van de cri sis. In landelijk opzicht doet Zeeland benoor den de Westerschelde het heel redelijk, blijkt uit cijfers van onder meer de Rabobank en ma kelaarsvereniging NVM. In Zeeuws-Vlaan- deren nam het aantal transacties echter nauwelijks toe en bleven de prijzen nage noeg gelijk. Maar de daling van de gemid delde huizenprijs in de periode voor 2013 was daar ook verreweg het geringst van heel Nederland. Het aantal transacties in Zeeland nam in 2014 al met een kwart toe en de gemiddelde verkoopprijs steeg met gemiddeld 1,5 pro cent. Mark Faasse is makelaar bij Woning adviseurs en voorzitter van de NVM Zee land. Hij ziet vooral een wisselend beeld. "In Goes en Middelburg gaat het over het algemeen goed. Ook de nieuwbouw komt op gang, onder meer bij stadspark Tooren- vliedt in Middelburg. Maar op het platte land loopt het nog niet geweldig." Vraagprijzen In de Goese Meer gaat het slecht, volgens Faasse. Daar staan huizen soms al vijfjaar te koop, maar willen of kunnen eigenaren niet zakken. Nu zijn de woningen die daar staan niet de goedkoopste van Zeeuwse woningmarkt, met vraagprijzen die varië ren van 450.000 euro tot ver over het mil joen. Verwende kopers "Huiseigenaren moeten soms hun wen sen bijstellen", zegt Faasse. "We hebben te maken met verwende kopers." Zelfs huizen die op een aantrekkelijke locatie staan, maar een investering behoeven in het onderhoud of het interieur, blijven langer te koop staan. "Soms is het beter om zelf te investeren, bijvoorbeeld in een nieuwe badkamer. Daardoor ding je weer mee naar de gunsten van de kopers en zo lang het huis niet verkocht is, kun je er zelf nog van genieten." De wat achterblijvende verkoopcijfers voor Zeeuws-Vlaanderen relativeert Faasse. "Daar hebben ze de dip al ruim voor de crisis gehad, waardoor tijdens de economische crisis de prijzen niet zo ver meer zakten. Bovendien zijn er honderden woningen gekocht door Bel gen, die in eigen land de huizen in twee jaar tijd gemiddeld 15 procent duurder za gen worden." Dat het nu beter gaat met de Zeeuwse woningmarkt valt vrij logisch te verklaren, meent Faasse. "De markt heeft met 40 procent minder verkopen dan vóór de crisis langdurig vast gezeten, maar op Tekst Peter Urbanus Foto Lex de Meester Woningmarkt in Zeeland laat herstel zien De Nederlandse woningmarkt profiteert van het toegenomen ver trouwen. In elke regio nam in 2014 het aantal woningverkopen toe en in 37 van de veertig regio's steeg de gemiddelde verkoopprijs. Dit schrijven economen van de Rabobank in het rapport 'Herstel op de regionale woningmarkt'. Het aantal woningtransacties in 2014 steeg fors ten opzichte van 2013, door de gedaalde woningprijzen, lage hypotheekrente, meer werkgelegenheid en hersteld vertrouwen in de woningmarkt. Dat leidde tot een minder ruime woningmarkt, waardoor ook de prijzen hoger lagen dan in 2013. De Zeeuwse Rabobanken zien deze landelijke trend in het grootste deel van de provincie terug. Zo nam het aantal transacties in de ge meente Goes tot en met het eerste kwartaal van 2015 (gemiddelde van vier kwartalen) met maar liefst 44 procent toe. Ook in Borsele, Kapelle, Reimerswaal, Schouwen-Duiveland en Tholen steeg het aantal transacties, variërend van 23 tot 35 procent. De gemiddelde verkoopprijs in Tholen, Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland steeg tot en met het eerste kwartaal van dit jaar met zeven procent. Ook op Walcheren ziet de Rabobank meer woningverkopen. Zo steeg het aantal transacties tot en met het eerste kwartaal van 2015 in Middelburg met 19 procent, in Veere met 11 procent en in Vlis- singen met 28 procent. In Vlissingen en Noord-Beveland steeg de gemiddelde verkoopprijs met respectievelijk vier en drie procent, terwijl die in Middelburg en Veere juist respectievelijk drie en zes procent daalde. Zeeuws-Vlaanderen is volgens de Rabobank de vreemde eend in de bijt. De landelijke daling van de huizenprijzen in 2013 zette hier minder hard door. Het bijzondere is dat in België de huizenprijzen toen juist hoger lagen. Makelaars, notarissen en ook de Rabobank sloegen met succes de handen ineen om deze twee woningmarkten bij elkaar te brengen, via de Stichting Zeeuws en Vlaanderen. Sinds dien maken jaarlijks ruim zeshonderd Belgische singles, gezinnen of gepensioneerden 'de oversteek', waar dit er vroeger hooguit een paar honderd waren. ri|sw aard.nl Tel: 041855^221 www rijswnard.nl ;041B35222'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 129