Wat Peter van der Velden, oud-burgemeester van onder meer Breda en Bergen op Zoom, duidelijk is geworden na zijn eerste honderd dagen als voorzitter van de Coöperatie Werk en Vakmanschap is het ongelooflijke belang van goede, technische arbeidskrachten. "Niet zozeer het geld, maar vooral arbeid is het kapitaal van een bedrijf. Nederland als kennisland moet vooral niet het belang van de maakin dustrie onderschatten. Want vakmanschap is de basis van kennis." de Ondernemer Voor ondernemend werkend Zeeland eens goede vervangers voor te krijgen. Dat valt niet mee omdat er op dit moment niet zo heel veel aanbod van goe de technici is. Dat heeft mede te maken met het imago van de techniek. Techniek wordt nog lang niet altijd als sexy ervaren. Maar hier wordt hard aan gewerkt. Het verhaal begint met kinderen enthousiast te maken voor techni sche beroepen. Daar wordt gelukkig veel aan gedaan en in bijvoorbeeld Breda zien we dat het vmbo techniek lang zaam weer terrein wint. Er zijn heel veel initiatieven die dat imago proberen te verbeteren. En langzaam zie je ook de resultaten." Maar daarmee zijn we er nog niet. "De daaropvolgende vraag is: kun je die techniekstudenten werk bieden en het behoud van hun baan garanderen. Daar zullen we ons over moeten buigen. We zullen mogelijkheden moeten verzin nen om, ondanks het feit dat werkgevers arbeid voor de langere termijn niet kunnen garanderen, die mensen te behouden voor de branche. Dat kan als we met zijn allen samenwerken, ons buigen over oplossingen. Overheid, als regisseur, bedrijfsleven en onderwijs. En ook bedrijfsle ven onderling. We zijn voortdurend bezig om clusters te vormen van bedrijven. Die kunnen elkaar helpen met het oplossen van deze problemen." Nog een taak voor de Coöpe ratie in de komende tijd: het verkleinen van de afstand tussen onderwijs en het bedrijfsleven. Heel simpel: het onderwijs levert niet altijd die kwali teit die het bedrijfsle ven nodig heeft en anders- Na drie minuten is al duidelijk: Peter van der Velden voelt zich als een vis in het water in de wereld van arbeid en techniek. Dat hij een bevlogen bestuurder is, weten we al lang. Maar voorzitter van de Coöperatie Werk en Vakmanschap, een landelijk werkgeversplatform, is toch een heel andere tak van sport dan het bedrijven van poli tiek en het besturen van een gemeente. Die hem niet min der enthousiasmeert. "Het is inderdaad heel iets anders. Maar ik heb het prima naar mijn zin. Er is genoeg te doen, ik kom tijd tekort, heb het hartstikke druk." Zijn eerste stappen in zijn nieuwe baan: het ontdekken van zijn nieuwe wereld. "Het eerste wat ik deed, was alle regio's waar wij actief zijn, bezoeken en kijken wat daar speelt. Ie dere regio is natuurlijk anders, heeft zijn eigen specifieke problemen. De werkloosheid in Groningen is bijvoorbeeld gigantisch veel groter dan bijvoorbeeld in Zeeland. Maar het centrale probleem is hetzelfde: hoe verzekeren bedrij ven zich van goed technisch personeel en hoe slagen zij erin dat te behouden." Veranderingen op de arbeidsmarkt De problematiek, die Van der Velden en de Coöperatie het hoofd moeten bieden, is in een paar zinnen te omschrij ven. Hoe zorgen we er met zijn allen voor dat bedrijven aan goed, technisch personeel komen. En vanuit het stand punt van de werknemer: hoe garanderen we dat die men sen ook aan het werk blijven. "Dat heeft alles te maken met de veranderingen op de arbeidsmarkt. Anders dan vroeger krijgen mensen niet meer zo snel een contract voor onbe paalde tijd. Het zijn contracten van een halfjaar, een jaar. Voor bedrijven is het heel moeilijk om mensen voor 'het leven' aan zich te binden, ik snap dat wel. Maar aan de an dere kant zeg ik ook dat we fatsoenlijk met mensen moeten omgaan. De factor arbeid is het belangrijkste kapitaal dat de bedrijven hebben. We moeten daar met zijn al len een oplossing voor vinden. Zor- bedrijven goede krachten krij- dat dat kapitaal niet verloren Dat begint al met het vinden van goede technische mensen. Door de vergrijzing verdwijnen er binnenkort tienduizenden ba nen in de techniek, vakbekwame technici gaan met pensioen. Zie daar maar wijs weet ook niet wat het bedrijfsleven verwacht. "Ik con stateer dat de afstand tussen school en werk te groot is. Dat moet beter. Wat dat betreft doen ze dat in Duitsland en Oostenrijk een stuk beter. Daar heb je de praktijkgerichte scholingsstructuur met een 'meister' en 'geselle'. Het tech- niekonderwijs zou eigenlijk anders moeten, meer op de praktijk gericht. Een heroriëntatie is wel op zijn plaats. Ik wil daar graag werk van maken. Het Techniekpact is wat dat betreft een goede start." Techniekpact Het Nationaal Techniekpact 2020 moet de aansluiting van het onderwijs op de arbeidsmarkt in de technieksector verbeteren en daarmee het tekort aan technisch personeel terugbrengen. In het techniekpact staan concrete afspra ken tussen bedrijfsleven, onderwijs en overheid. Van der Velden: "Nederland telt nog steeds mee in de we reld, gelukkig maar. Als het gaat om concurrentiekracht, innovatie en wetenschappelijk onderzoek behoren we tot de wereldtop, ondanks de economische tegenwind. Dat hebben we te danken aan een goed opgeleide bevolkings groep. Maar als we mee willen blijven doen, hebben we meer nodig dan alleen goede mensen in het hoogste seg ment. Vaklui, technici, mensen die alles wat de bollebozen verzinnen, ook tot uitvoer kunnen brengen. We hebben het hier in Nederland even op een laag pitje gezet, de maakin dustrie. Maar juist die is van levensbelang voor een goed draaiende economie. Vandaar dat het zo belangrijk is om voldoende goed opgeleide technici te hebben. En dan zeg ik maar weer eens: Een kennisland kan niet zonder maak industrie. Voor maakindustrie heb je arbeid nodig. Goede geschoolde technische arbeiders zijn het kapitaal van je bedrijf. Zonder kan je niet." Ondanks alle bestaande initiatieven neemt het aantal technici niet snel ge noeg toe. Uit analyses van het resear chcentrumvoor Onderwijs en Arbeids markt (ROA) blijkt dat op termijn jaarlijks 30.000 extra technici nodig zijn om in de groeiende behoefte aan technisch personeel te voldoen. Dat vraagt om extra inspanningen. "En die in spanningen willen wij graag, samen met an deren, leveren." Tekst Ron Gregoor Foto Willem Paterik Arbeid is het kapitaal van het bedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 128