Studeren in hotspot Y' i a Het oogt nog kaal op de dijk aan de Jachthaven van Sint- Annaland, maar lang zal dat niet duren nu de dijkverzwa ring langs de Oosterschelde is afgerond. Met enige wee moed werd hier afscheid genomen van de oude basalt- dijk met haar zeldzame be groeiing. Ook het groefwier- tje zou definitief verdwijnen als onderdeel van de unieke vegetatie langs de Ooster schelde. de Ondernemer Voor ondernemend werkend Zeeland "Actief leren in een omgeving die een hotspot is voor jouw studierichting; dat is uniek in de wereld. Onze studenten kunnen direct in de mooie Zuidwestelijke Delta aan de slag in vier onderzoeksgebieden; Aqua- cultuur in Delta Areas, Building with Nature, Water technology en Water Safety and Spatial Planning. En dat trekt ook steeds meer buitenlandse studenten", zegt Willem den Ouden, dean HZ Delta Academy en directeur Centre of Expertise Delta Technology. HZ Smart Services Boulevard helpt je innoveren Heb je een innovatievraagstuk waar je al langer mee rondloopt? Een projectplan dat maar op de plank blijft liggen of een innovatief idee om je organisatie verder te brengen? HZ Smart Services Bou levard (HZ SBB) maakt jouw project concreet. De HZ University of Applied Sciences heeft door haar diversiteit een uitgebreide ken nisbasis opgebouwd. Die kennis stelt zij in dienst van het Zeeuwse mkb. Samen met leergierige studenten en kennis van onderzoekers en lectoren kun je een project opstarten waarmee je jouw bedrijf of organisatie verder helpt. HZ SSB bouwt een kennisbrug tussen hbo-onderwijs en beroepspraktijk. Ook innoveren? Neem contact via ssb@hz.nl J" - HZ Delta Academy nam het ini tiatief om onderzoek te starten naar een alternatief voor de bestaande ecoblokken om de natuur op de dijk te sparen. Zo startte het project 'Building for Nature' in samenwerking met ondermeer Rijkswaterstaat, Haringman Betonwaren en Waterschap Schelde- stromen om het ecosysteem op de dijk opnieuw te laten floreren. "We werken bij de vernieuwing van de dijken tot nu toe met de zogenaamde ecotop, een betonzuil met lavasplit, die als ecologisch verant woord wordt beschouwd", vertelt Yvo Provoost, ad viseur waterbouw bij projectbureau Zeeweringen. "Het plan van de onderzoeksgroep van HZ Delta Academy maakte ons enthousiast over het idee om via proefvakken een nieuwe vorm van betonblokken aan te leggen en te toetsen waar het dijkleven zich het best thuis voelt." "Wij zijn al in een vroeg stadium over het ontwerp van nieuwe dijkbekleding gaan nadenken", vertelt Tim van Oijen, docent aan HZ Delta Academy en onderzoeker bij de onderzoeksgroep Building with Nature. "Samen met studenten van de opleidingen Civiele Techniek en Watermanagement, zijn we gaan experimenteren met ontwerpen in 3D prints, zeg maar ecoblokken in het klein. De uitdaging lag in het ontwerp van blokken, die de dijk sterker moet maken, maar ook in het belang moet zijn van de na tuur op dijk. Samen met onder andere Yvo Provoost van projectbureau Zeeweringen en producent Ha ringman Betonwaren, die beide een belangrijke rol speelde in dit project, zijn we als echte blokkengie- ters aan de slag gegaan. Daaruit is een ontwerp met een bijzondere gatenstructuur ontstaan van één, twee, vier of negen gaten." Op de experimentele locatie bij Sint-Annaland zijn nu diverse vakken neergelegd; betonzuilen met een topping van lavasteen, gladde stenen en de speci als met één, twee, vier of negen gaten. Daarboven is een brede strook van blokken met basaltsplit over de hele dijk gebruikt en projectbureau Zeeweringen nog een eigen proef toegevoegd met een extra type betonzuilen. Van Oijen: "Door het uitvoeren van een transplantatieproef kunnen we straks zien of het zeldzame groeiwier weer gedijt op de nieuwe on dergrond. Maar dat niet alleen, ook ander leven zal opnieuw een plekje vinden op de dijk. Een schat aan informatie komt hier in de komende jaren beschik- Tekst Annet van de Ree Foto Your Captain Luchtfotografie/ www.laatzeelandzien.nl Van de circa 500 stu denten is er 30 procent afkomstig uit het buiten land en dat aantal zal nog verder stijgen, verwacht Den Ouden. "De opleiding wordt daar om 100 procent Engelstalig gege ven. Beheersing van het water, de veiligheid, behoud van natuur en aquacultuur zijn wereldwijde vraag stukken en de interesse naar de Nederlandse aanpak groeit vanuit uit de hele wereld." Er zijn nu stu denten actief met onderzoeken in onder meer Vietnam en Lousiana (VS). Met een snel veranderende wereld is het ook voor HZ Delta Academy belangrijk om up-to-date te blijven en dit wordt bereikt via de expertise ontwikkeling in het Centre of Expertise Delta Techno logy. "De moderne maatschappij vraagt om actuele kennis op het gebied van bijvoorbeeld drones en het gebruik van big data. Willen wij een onderzoekpartner blijven voor vraagstukken uit de markt dan moeten onze 60 medewerkers zich daarin steeds blijven ontwikkelen. Nieuwe inzichten in bijvoorbeeld ecosystemen en de toepassingen van watermanagement in ons deltagebied actualiseren wij ook in onze opleidingen. We sluiten om die reden ook kennisallianties met instituten als NIOZ en Imares. Er is wereldwijd veel vraag naar mensen met de toegepaste kennis in alle aspecten van waterbeheersing. Denk maar eens aan de mossel sector, waterbouwers en bagge raars in onze wereld." En de vraag naar gecombineerde kennis neemt toe, zegt Den Ouden. "De strikte scheiding tussen infrastructuur en natuur vervaagt. We kijken dit jaar serieus naar een herinrichting van de opleiding in 2016. De opleiding zou dan starten met een bredere basisopleiding, waardoor de stu denten gevoel en interesse ontwik kelen voor eikaars aandachtsge bieden. Ook na hun specialisatie zullen zij in de toekomst moeten samenwerken. Het is dan een groot voordeel elkaar te kennen."# Tekst Annet van de Ree Foto Dirk-Jan Gjeltema Bouwen aan de Experimenteren Dijkvakken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 121