Run op banken voor hypotheek Roos tevreden, wij tevreden. zlm. Busongeval in Algarve eist vierde leven Weduwe doet aangifte tegen Portugese buschauffeur wegens roekeloos rijgedrag. NIEUWS 11 Werkstraf voor 'stelen' van egel Leraren ontslagen om herdoop FARO. Ze is woedend. Bijna twee dagen na het fatale busongeluk in de Algarve spreekt een Nederland se overlevende van het ongeval vol afschuw en verontwaardiging over het rijgedrag van de Portuge se buschauffeur. Door de crash werd de vrouw weduwe: haar man, een zestiger, kwam om het leven. Hij is één van de vier doden die vielen bij het ongeluk met de bus vol Neder landse vakantiegangers. Drie men sen kwamen meteen om; gisteren overleed een vrouw in het zieken huis aan haar verwondingen. Een bord friet staat onaange roerd voor haar. „Hij reed roeke loos, te hard en deed dingen ach ter het stuur die echt niet kun nen", vertelt de vrouw, die niet met haar naam in de krant wil. Ze heeft gistermiddag aangifte gedaan bij de Portugese politie. „Het was totaal onverantwoorde lijk wat hij deed. Ik schreeuwde naar hem, maar hij wilde niet luis teren." Als ze een hap wil eten, schiet ze opnieuw vol. Volgens de vrouw klopt er hele maal niets van het verhaal dat de Portugese bestuurder onwel zou zijn geworden. „Dat is onzin. Hij probeert zijn eigen straatje schoon te vegen." De 53-jarige Por tugees raakte gewond bij de crash. Samen met een speciaal overge vlogen liaison-officier van de Ne derlandse politie en hulpverleners van SOS International stapte de vrouw naar de politie in Faro. „Dit móést ik doen. Die chauffeur heeft de dood van onschuldige va kantiegangers op zijn geweten." Of de Portugees daadwerkelijk wordt vervolgd voor roekeloos rij gedrag, is nog onbekend. De poli tie onderzoekt de oorzaak nog, daarbij is ook de buschauffeur ge hoord. De Nederlandse herinnert zich vrijwel alles van de fatale crash. Ze vloog woensdag met haar man naar Faro voor een 'ont spannen weekje' in de Portugese zon. „Nadat ik de chauffeur had aangesproken op zijn gedrag, was het een kwestie van tellen. Eén, twee, drie en de bus lag op de grond. Ik zag de vangrail en een stuk rots in een flits op me afko men. Ik weet nog dat ik mezelf klein maakte. Ik dacht alleen maar: ik ben een moeder, een oma. Ik wil nog niet dood." Na de klap hoort ze ge schreeuw. „Dat gekerm vergeet ik nooit. Het leek wel een sciencefic tionfilm. Ik leefde. Ik wilde zo snel mogelijk naar buiten." Net als de meeste andere passa giers van de rampbus is de vrouw opgevangen in Hotel Monaco in Faro. De lobby van het hotel is het 'epicentrum' van de hulpverle ning voor de Nederlanders en ligt dichtbij het ziekenhuis en het vliegveld. Afgelopen nacht is de vrouw, samen met een hulpverlener, te ruggevlogen naar Nederland. „Dit is een nachtmerrie", zegt ze. „De chauffeur heeft dit veroorzaakt. Hij mag hier niet mee wegko men." Er liggen nog vijf Nederlanders in het ziekenhuis. Zondag komen er waarschijnlijk vijf passagiers te rug naar Nederland, zij willen hun vakantie niet voortzetten. Eer der kwamen zeven mensen terug. De 53-jarige Portugese chauf feur van de verongelukte bus is nooit eerder betrokken geweest bij een ongeluk van betekenis. Dat zegt het bedrijf waar de man al 25 jaar in dienst is. Passagiers meld den dat de chauffeur van de ramp bus te hard reed waardoor de bus van de weg zou zijn geraakt. Vol gens anderen raakte hij onwel. „De chauffeur heeft zeer ruime ervaring met dit soort ritten", al dus Carlos Osorio Gomes van bus bedrijf Frota Azul Algarve. Ook het busbedrijf gaat een onderzoek instellen naar de oorzaak. Reisorganisatie TUI zegt dat het busbedrijf aan alle wettelijke eisen wat betreft rust- en rijtijden voldoet. De chauffeur had een kort ritje gehad voordat hij de Ne derlanders oppikte bij de luchtha ven van Faro. „Voor hij zijn dienst begon, had hij een rusttijd van 15 uur", zegt Hans Vanhaelemeesch van TUI. Vier maanden geleden was de man nog medisch gekeurd. Ook het voertuig was volgens de reisorganisatie in orde. „De bus heeft drie maanden geleden een technische keuring gehad en daar bij de hoogste score gehaald." De wachttijden bij de banken lo pen op omdat de leennormen op 1 juli flink worden aangescherpt, constateren makelaars en hypo theekadviseurs. Kopers kunnen dan gemiddeld 5 procent minder lenen. Ook de grens voor de Na tionale Hypotheek Garantie daalt van 265.000 naar 245.000 euro. Het hypotheekinfarct wordt verergerd door de lage rentes die het aantrekkelijk maken om de hypotheek over te sluizen. Be richten dat de rentes weer gaan stijgen, hebben de run op de ban ken nog eens verhevigd. Volgens de Rotterdamse make laar Frits Markus zijn de hypo theekafdelingen van banken chronisch onderbezet. Banken zouden twee jaar geleden 'alle goede mensen hebben wegge stuurd'. Zelf had Markus afgelo pen week twee huizenkopers van wie de hypotheek niet tijdig rondkwam. „Toen ik een geïrri teerd twitterbericht stuurde, werd ik opeens gebeld en kwam de hypotheek alsnog snel rond." Vereniging Eigen Huis drukt kopers op het hart een langere termijn te bedingen bij de verko per om de financiering rond te krijgen. „Tot acht weken is niet gek", zegt woordvoerder Hans André de la Porte. Hypotheekadviseur Jeroen Richter-Uitdenbogaardt uit Wa- geningen adviseert klanten des noods een bank te kiezen die wél snel is. Nadeel is dat dat een minder aantrekkelijke hypothee krente kan betekenen. „Maar dan weet je dat het op tijd rond is." Banken bevestigen de enorme drukte, maar betwisten die niet aan te kunnen. Rabobank zegt De leennormen worden aangescherpt, waardoor kopers gemiddeld 5 procent minder kunnen lenen op meerdere vestigingen extra mensen in te zetten. „De drukte verschilt per regio. Als klanten de benodigde gegevens aanleve ren, kunnen zij binnen een week een offerte verwachten", zegt Kees Nanninga. Aegon krijgt eveneens grote hoeveelheden aanvragen binnen, maar ontkent achterstanden. „Een tussenpersoon die meldt dat de deadlines niet worden ge haald, helpen wij met spoed." De 28-jarige Joyce W. uit Bergen op Zoom, de verzorg ster uit het dierenpark in Amersfoort, werd gisteren veroordeeld voor het ver duisteren van een tenrek, een soort egel. „Het doodzie ke dier is beter geworden omdat ik hem mee naar huis heb genomen", verde digde ze haar daad. De poli tierechte oordeelde dat de verzorgster daarover eerst met haar baas had moeten praten. De officier van justi tie eiste 60 uur werkstraf wegens verduistering van de egel en schoonmaakmid delen. Het Reformatorisch Wart- burg College heeft drie do centen ontslagen van vesti gingen in Rotterdam en Dor drecht, omdat zij zich heb ben laten overdopen. „Daar mee schenden zij onze be noemingsvoorwaarden", ver klaart het college van be stuur. Daarin staat dat do centen zich bij zes kerken mogen aansluiten. De kerk waar de docenten voor de tweede keer werden ge- doopt, staat niet in dat rijtje. ZATERDAG 20 JUNI 2015 boeten' 'Chauffeur moet Slachtoffers van het busongeval in Portugal komen aan bij het ziekenhuis in Faro. foto Remko de Waal/ANP door Peter Winterman en Cyril Rosman door David Bremmer ROTTERDAM. Banken hebben de grootste moeite om op tijd een hypotheek te verstrekken. Huizen kopers zitten wekenlang in onze kerheid. Sommigen dreigen zelfs hun droomhuis mis te lopen. Het hypotheekinfarct wordt veroor zaakt door de grote vraag en een fors personeelstekort bij de ban ken. AMERSFOORT DORDRECHT Sala de Espera Exterior Waarom Roos zo tevreden is over onze autoverzekering? Lees haar verhaal op zlm.nl of vraag het uw ZLM adviseur. verzekeringen u tevreden, wij tevreden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11