We proberen zo veel mogelijk aan waardevolle metalen te recupereren. Door het toenemende milieube wustzijn in de maatschappij en uitdrogende hulpbronnen zoals aardolie en gas willen industriële bedrijven in toenemende mate hun bedrijfsvoering duurzaam inrichten. Groen ondernemen en werken is bovendien goed voor het imago. In de afgelopen jaren is gebleken dat duurzaamheid niet alleen goed is voor ecologie, maar ook voor economie. Goed voor de portemonnee dus. de Ondernemer Voor ondernemend werkend Zeeland n dan bedoelen we natuurlijk niet de bedrij ven die kennis, kunde of mate rialen leveren op het gebied van duurzaam heid, maar de industriële bedrij ven die inzien dat het doorvoeren van energie- of milieubesparende maatregelen geld kan opleveren. In Zeeland zijn een aantal grote industriële ondernemingen ge vestigd die in hun productiepro ces onder meer volop elektriciteit, gas en olie gebruiken. Hun pro cessen veroorzaken onvermijde lijk uitstoot van rook en afvalstof fen die milieubelastend kunnen zijn. Bedrijven in de kanaalzone zoals Dow, Yara, Cargill en in Vlissingen Oost zoals Zeeland Re finery zijn zich hiervan bewust en hebben continu verbeterpro jecten lopen ten behoeve van het milieu. Een bedrijf waar 'groen werken' zelfs in het DNA is verweven, is Heros Sluiskil, gevestigd op het terrein van de voormalige Cokes- fabriek op het Ecopark Terneu- zen. Op haar beurt weer onder deel van Biopark Terneuzen. "Wij zijn gespecialiseerd in herwin ning van grondstoffen uit ver brand afval, afkomstig uit AEC- Bodemas", vertelt directeur Arie de Bode van Heros Sluiskil, vorige week op de open dag van het af- valrecyclingbedrijf. "Wat zegt het woord duurzaamheid echter nog? Een voorbeeld: Burgers scheiden steeds meer hun afvalstromen, waaronder plastic. Dit wordt pas duurzaam als een bedrijf als bij voorbeeld Dow in haar primaire productieproces gebruik maakt van gerecycled plastic afval, zoals bijvoorbeeld in de schrootverwer- kende industrie. Dan is er pas echt sprake van circulaire economie, om maar eens een ander woord te gebruiken met dezelfde lading. Tot die tijd eigenlijk niet." Tweede leven Ruim tweehonderd belangstel lenden maakten op de open dag van de gelegenheid gebruik om via een rondrit over het terrein te aanschouwen dat grondstof fen een tweede leven krijgen. "We proberen zo veel mogelijk aan waardevolle metalen te recupe reren, afkomstig van bijvoorbeeld een stuk dakgoot, een slot op de deur, een elektromotor of munten en bestek. Wat is het percentage aan heavy non-ferro, zoals koper, zink, lood, nikkel, chroom? Wat is de hoeveelheid light non-ferro, zoals aluminium?," legt De Bode uit. Er worden via de Centrale Bo- demas Opwerkings Installatie steeds fijnere metaaldeeltjes te ruggewonnen. Daarnaast is een Tekst en foto Henk van de Voorde Arie de Bode, directeur van Heros Sluiskil waar 'groen werken' in het DNA is verweven Wat zegt het woord DNA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 111