Invest in Zeeland stimuleert en faciliteert 6 7 De ondernemer hoef je het niet te vertellen wanneer zich een prachtige kans aandient. De essentie van het zakendoen is nou net dat neusje voor toekomstperspectief. Maar wat als je de slagkracht om in het gat te springen niet hebt? Of de kennis, het netwerk? Ook die obstakels kun je nemen. 0 De Ondernemer Zeeland Invest in Zeeland stimuleert en faciliteert ondernemers die zich in Zeeland willen vestigen, of willen uitbreiden in de meest brede zin van het woord. Je kunt onder andere denken aan advies en praktische ondersteuning bij bedrijfshuisvesting, juridisch en fiscaal advies, subsidies cans, arbeidsmarktinformatie, bemiddeling bij overheden en begeleiding bij vergunningstra jecten, financieringen, tot aan introducties en begeleiding in netwerken. Kortom een portal om zaken te doen in Zeeland. Doel daarbij is het creëren van nieuwe economische impulsen voor Zeeland. De NV Economi sche Impuls Zeeland (Impuls) is opgericht op 2 juli 2007, dit is mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland. Invest in Zeeland is in 2015 als merk naam onder de vlag van Impuls geïntroduceerd voor de activi teiten op promotie en acquisi- tiegebied. Zeeland heeft nog al wat voordelen waarmee Invest in Zeeland ook ondernemers van buiten de provincie weet te interesseren om zich hier te ves tigen. De ondernemingskosten liggen in Zeeland relatief laag, er is nog volop ruimte om door te ontwikkelen, er zijn havens met daarachter prima verbindingen over weg, water en spoor en de locatie zo tussen Rotterdam en Antwerpen is strategisch gezien erg gunstig. Invest in Zeeland geeft aan dat het bruto regionaal product in Zeeland de afgelopen jaren ruim 10 procent sneller groeide dan in de rest van Nederland. De provincie heeft prima samenwerkingsver banden en netwerken waar je relatief eenvoudig instapt. Daar komt nog eens de bundeling van bedrijven, overheden en kennis instellingen bovenop. Voor de leverancier van hoog waardige LED-verlichting en partner voor complete verlich tingsoplossingen, LUXimpro- ve in Kruiningen, kwam er een gouden mogelijkheid op het moment dat de toonaangevende Chinese LED-verlichting producent Optiled het moeilijk had om de Europese markt te bespelen. LUXimprove had op eigen kracht al de distributie voor de Benelux in handen weten te krijgen, maar de Chinese fabrikant keek toch naar andere landen, met name Duitsland, om de rest van haar Europese markt te bewerken. "Er kwam nogal wat bij kijken om Optiled te overtuigen naar Zeeland te komen", ver telt Jan-Willem Schlösser, algemeen direc teur bij LUXimprove. De Kruiningse ver lichtingsspecialist had al goede contacten met Invest in Zeeland, onderdeel van NV Economische Impuls Zeeland, de ontwik kelingsmaatschappij om de Zeeuwse eco nomie te stimuleren. "Invest in Zeeland heeft ons geholpen om Optiled binnen te halen. Zo hebben ze fiscalisten ingezet om aan te tonen dat investeren in Zeeland erg interessant is. Invest had een adviseur op Azië zitten, speciaal om de investeringen naar hier te halen. Om de deal te realiseren moesten we uitbreiden, ook daarmee heeft Invest ons op weg geholpen via het Zeeuws Participatiefonds (ZPF)." Nu levert LUXim prove zelfs lichtbronnen aan fabrikanten, zoals Philips, maar ook aan particulieren, kleine winkels en grote projecten. Schlös ser: "LED-verlichting bespaart zo veel dat je de investering binnen enkele jaren te rugverdient. Dat is inclusief het complete verlichtingsplan wat wij voor je berekenen en opstellen." Ondertussen heeft LUXim prove ook het dealerschap voor de high end Italiaanse design verlichting van FLOS, met onder meer ontwerpen van Philippe Starck en Marcel Wanders. RO&AD Architecten heeft sinds 2013 een vestiging in Zeeland. "Ik zat in Belgisch Limburg, maar ik had een nieuwe, inspire rende omgeving nodig. De prijzen in Zee land zijn heel gunstig en toen ik in Middel burg Het Pakhuis Demerary tegenkwam was ik op slag verliefd. Zeeland voelt voor mij als een emotionele thuiskomst", vertelt Ro Koster. Biobased brug "Er ligt veel meer open in Zeeland, je wordt gehoord en krijgt snel voet aan de grond", vult Ad Kil aan. De twee grensverleggende architecten hebben bij hun komst naar Zeeland hulp van Invest in Zeeland gekre gen in de vorm de aanlevering van netwerk contacten en subsidieonderzoek waar een subsidie van ZigZag uitkwam. "We waren al bezig met een biobased brug, gemaakt van de reststromen uit de landbouw", ver telt Koster. Veel van de netwerkcontacten die ze hadden, lagen daarom in de bioba sed economie. Koster: "We willen met ons werk een positieve foot print creëren, een circulaire economie waarbij we kolommen doorbreken en verbinden, net zoals de na tuur ecosystemen bouwt." Die kolommen zijn onder andere economie, cultuur, na tuur, maatschappij en duurzaamheid. "Bij veel initiatieven is het moeilijk om geld te vinden, maar door de kolommen met el kaar te verbinden lukt het wel en creëer je iets van grote waarde", geeft Kil aan. De ruimtelijke oplossingen van RO&AD zijn in het oog springend, innovatief en duurzaam, ze weten de landschapselemen ten en de culturele historie te accentueren en kunnen vaak zo worden opgezet dat de werkzaamheden ook als sociaal project kunnen fungeren. Tekst John de Kok Foto's Lex de Meester Investeren met de wind in de rug I www.investinzeeland.com Ro Koster van RO&AD Architecten verhuisde van Belgisch Limburg naar Middelburg. "Zeeland voelt voor mij als een emotionele thuiskomst." Overtuigen Inspirerende omgeving k www.luximprove.com k www.ro-ad.org Jan-Willem Schlösser van LUXimprove: "Er kwam nogal wat bij kijken om Optiled te overtuigen naar Zeeland te komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 105