duurt al jaren Afperser Dirk: geen cel, wel Linda de Mol betalen Zelf bepalen hoeveel je per maand wilt uitgeven. •Ti hollands nieuwe. NIEUWS 9 12:45 12:45 hollandsnieuwe.nl/pzc woensdag zelfs bijna een mil jard. De Europese Centrale Bank vult de tekorten via een noodre- geling aan, maar de vraag is hoe lang nog. Sommigen waarschu wen dat restricties op geldopna mes en overboekingen onvermij delijk worden. Een regerings woordvoerder ontkende gisteren dat daar sprake van is. Van pa niek of hele lange rijen bij ban ken is nergens in Griekenland sprake. Ook op Mykonos, een van de meest bezocht eilanden van Griekenland, is het bij de pinautomaten business as usual. Juriste Zoi uit Athene heeft net 8o euro opgenomen. „Sinds kort heb ik 500 euro thuis liggen, voor het geval de banken een paar dagen gesloten blijven. Zo als twee jaar geleden totaal on verwacht op Cyprus gebeurde. Dan kan ik in ieder geval de eer ste paar dagen doorkomen." Spi- ridoula, eigenares van een juwe lierszaak, heeft ook 'een paar honderd euro' klaar liggen. Maar de meesten zeggen hier dat ze hun geld nog gewoon op de bank hebben. „Ik heb niet veel, dus mijn risico is beperkt", lacht Kiki in haar boek- en speelgoed winkel. „Je moet bij de politici zijn, en de rijken. Mensen met een winkel, zoals ik, moeten ber gen rekeningen betalen. Belastin gen, elektriciteit, verzekeringen. Rijk zijn we niet." Overigens ver wacht ze helemaal niet dat er res tricties op het betalingsverkeer komen. „De regering en de geld schieters sluiten straks op het nippertje een akkoord, zoals ze dat tot nu toe altijd gedaan heb ben." Dat denkt ook Kostas Kou- kas, mede-eigenaar van hotel Manto. „Als het toch misgaat, dan overleef ik een paar dagen zonder banken wel. Ze zullen toch niet weken of maanden dicht blijven? In een Europees land? Dat klinkt te bizar." ning is, ontstaat een acuut geldte kort, waardoor vooral kleine on dernemers failliet gaan. Noodge dwongen verkopen velen hun huis of auto. Anderen willen weg. Voor de Spaanse en Ameri kaanse ambassades staan rijen. De meeste Argentijnen heb ben die luxe niet. Een half jaar na het faillissement leeft 53 pro cent van de bevolking onder de armoedegrens. Supermarkten worden regelmatig geplunderd. De allerarmsten struinen door de straten op zoek naar karton dat ze verkopen aan recyclecen- tra. Vanaf 2003 gaat het wat be ter. Met schuldeisers wordt on derhandeld over terugbetaling. Argentijnse boeren dragen bij aan het herstel door soja te ver bouwen. Het lucratieve gewas le vert de fiscus flinke meevallers op waarmee de schuld wat wordt afgelost en de economie gestimuleerd. Hierdoor groeit de Argentijnse economie tussen 2004 en 2014 gemiddeld met 4,4 procent per jaar. De armoede is gehalveerd en werkloosheid is ge daald. Anno 2015 vecht de rege ring nog steeds tegen hedgefond- sen die terugbetaling van de schuld eisen. Ook de gewone Ar gentijn merkt dat: de infrastruc tuur is verpauperd, leningen zijn peperduur en de lokale munt ver liest jaarlijks 25 procent aan waar de. Het hebben van een schuld is zó gewoon, dat zelfs boodschap pen in termijnen kunnen wor den betaald. Sterk ontoerekeningsvat baar. En zwaar dement. Om die redenen hoeft Dirk M., de afperser van John en Linda de Mol, niet meer de cel in van het Openbaar Ministerie. Wel moet hij 50.000 euro betalen aan Linda, die dat aan een goed doel gaat geven. Is dat mooi: precies wat de afperser wilde. Hoe meer details de 71-jarige Dirk Klaas M. gisteren in de Utrechtse rechtbank wist te vertel len over zijn afperspogingen aan het adres van media-iconen John en Linda de Mol, hoe vreemder het werd. Een van de rechters snapte er niets van: hoort dit ge wiekste boevenverhaal echt bij de ze keurige, welgestelde man zon der strafblad? Maar wie goed luis terde, hoorde ook hoe kinderlijk Dirk dacht over zijn schurkenrol: „Op een gegeven moment dacht ik: ik moet misschien een pistool kopen. Maar ik wist niet waar je zo'n ding koopt. Die haal je niet zomaar even bij de V&D", zo ver telde hij. Hoe gedetailleerder, hoe geloofwaardiger het werd dat hij echt lijdt aan de vrij zeldzame 'frontotemporale dementie'. Een vorm van dementie die zich in het begin juist niet manifesteert door geheugenverlies, maar door dwangmatig handelen en een to taal gebrek aan normbesef. „Een stemmetje in mijn hoofd zei dat ik mijn werk moest afma ken." 'Dat werk' betekende vijf miljoen euro aftroggelen van John de Mol, 'die dat wel missen kan'. Dirk wilde er arme kinderen in landen als Indonesië en Zuid-Afri- ka mee helpen. Ook wilde hij via de Voedselbanken honderd euro aan arme kinderen geven. Oud-ondernemer Dirk heeft zelf ook aardig wat geld, maar dat vond hij peanuts vergeleken bij John de Mol. Dus besloot hij in ok tober 2013 De Mol af te persen. De dementie in zijn voorste hersenen was toen al zo vergevorderd, dat Dirk niet meer besefte wat hij aan richtte. Om een en ander te onderstre pen, liet professor Cornelis Jonker scans zien van de hersenen van Dirk. Ze waren duidelijk: hele de len van zijn voorste hersenen zijn Mv verdwenen of beschadigd. Toen dat eind april aan het licht kwam, mocht Dirk meteen de gevangenis verlaten. Linda de Mol wist twee jaar ge leden natuurlijk niet dat haar bela ger dement is. Met name zij is een jaar lang heel bang geweest. Haar kinderen werden uit veiligheid van en naar school gehaald en ge bracht. Dat betekende dat ze door klasgenoten zelfs voor watjes wer den uitgemaakt, terwijl ze niks mochten zeggen. Dirk M. hoorde het allemaal aan in de rechtszaal. En zijn vrouw hoorde haar zieke man uit leggen dat het behalve om de goe de doelen, ook om de spanning ging. „Want ik vond mijn geregel de leven een beetje saai", vertelde Dirk M. over het leven als pensio- nado op golfbanen en in zwemba den. Omdat Dirk duidelijk lijdt aan dementie, hoeft hij van het Open baar Ministerie niet de cel meer in. Maar omdat hij niet hónderd procent ontoerekeningsvatbaar is, eiste de officier van justitie wel een straf: 141 dagen cel, precies de tijd dat Dirk al heeft vastgezeten, en tien maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Ook mag Dirk niet in de buurt komen van de familie De Mol en moet hij Linda 50.000 euro beta len, de helft van de beveiligings- kosten die ze heeft gemaakt. Wel licht uit medelijden zal Linda dat geld van de zieke Dirk niet in ei gen zak steken. In de rechtbank bleek ze dat geld aan haar Linda Foundation doneert, voor kinde ren uit arme gezinnen. Heeft Dirk toch zijn zin. De rechter doet don derdag 2 juli uitspraak. totaal per maand Bestel snel op: VRIJDAG 19 JUNI 2015 pinnen Drukte bij een bankkantoor in Athene, foto Alkis Konstantinidis door Victor Schildkamp Dirk Klaas M. Illustratie Petra Urban BATTERY PACK >A20Sep I Sat, 20 Sep I 18,- Bij hollandsnieuwe krijg je de Samsung Galaxy A3 (t.w.v. €319,-) al voor €8,- per maand (gedurende 24 maanden). Voor het Sim Only abonnement betaal je €10,-. Dus je hebt 24 maanden lang de Samsung Galaxy A3 én een tegoed van 500 MB, belminuten of sms'jes voor maar €18,- per maand. Of je nu meer wilt internetten dan bellen en sms'en, of andersom, beslis je helemaal zelf. En als je een keer voor het einde van de maand je tegoed opmaakt, bepaal jij of je wil opwaarderen. Zo weet je altijd precies wat je betaalt én dat je waar voor je geld krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9