Leestips CADEAUTIP VOOR VADERDAGI Zeeuwsche schande Interviews met Zeeuwse landverhuizers X— ZEELAND GEBOEKT 13 PROEF EN BELEEF DE STREEK Net een wereldreis! In gesprek met Zeeuwen, die Zeeland achter zich lieten en elders op de wereld opnieuw zijn begonnen. Ie bestellen op webwinkel.lekkerinnederland.nl of te koop bij de bekende Zeeuwse boekhandels DAVID VUUR Martien Beversluis In het boek Wereldzeeuwen van Ra chel van Westen komen negentien Zeeuwse emigranten aan het woord. We kiezen er vier, als voorbeeld. Bij Jeanette Pleijte uit Oost-Sou burg ontstond de liefde voor Nieuw- Zeeland per toeval tijdens een reis. De eerste jaren had ze het er moeilijk, kon geen passend werk vinden in het onderwijs. Tot ze het advies van een local op waarde schatte: je bent toch niet naar de andere kant van de we reld gekomen om precies hetzelfde te doen als waar je vandaan kwam? Toen is ze gaan schilderen en als vrijwilli ger gaan werken bij het Citizens Advi ce Bureau. Sindsdien voelt ze zich ge vestigd. Ze ziet orka's voor de kust zwemmen, zit op vijftig kilometer af stand van een actieve vulkaan, er is af en toe een tsunami-alarm. Melissa Costa uit Zierikzee keek als kind naar Japanse tekenfilms en raak te in de ban van het land. Ze studeer de Japanse taal en cultuur in Leiden. Sinds 2014 woont en werkt ze in Ja pan. Pagina 71: „Ik ben veel van Japan gaan houden. Niet alleen van de taal, de omgeving en de mensen, maar ook van al die kleine dingen die het leven hier bijzonder maken, zoals de Japan se service en klantvriendelijkheid." Lenneke Tange uit Middelburg ging in 2010 voor liefde en werk naar Kameroen. Ze vertelt (pag. 37-38) dat het in haar nieuwe land altijd om 18.30 uur donker is: „Dat vind ik wel jammer. Vooral ook omdat het na het donker niet aan te raden is om alleen over straat te gaan. Je moet altijd zor gen dat je rond dat tijdstip thuis of sa men met anderen bent." In Canada moet je wennen aan het 'kliksysteem'. Renske Kruijk woont met haar man Peter al dertien jaar in Canada. Pagina 15-16: „Ook wordt het aangemoedigd om verkeersovertredin gen aan een centraal punt door te ge ven. Dit is Peter een paar keer over komen toen hij een auto passeerde en daarbij over een doorgetrokken gele lijn reed. Tien kilometer verderop werd hij van de weg geplukt. De auto die hij passeerde had de politie inge licht." Wereldzeeuwen Wereldzeeuwen De 25 Leestips van de landelij ke Jonge Jury zijn afgeiopen week bekend gemaakt. Het betreft een iijst met ti- tels, waarop scholieren tussen 12 en 16 jaar kun nen stemmen. De win naar wordt volgend jaar april bekendgemaakt. De volgende Zeeuwse schrij vers worden getipt: Ellen de Vriend met Crush, Floortje Zwigtman met Vlam, Anneriek van Heug- ten met Aan de rand van de stilte, Marco Kunst met Kroonsz. in samenwerking met lekker Twente Zeeuwscher (met sch na tuurlijk) kan het niet. Een dichtbundel De Zeeuwsche Lier, vol Zeeuwsche gedichten, vanaf regel één: 'Land, tusschen duinen en stroomen/ dijken en toornende boomen'. Toch had de auteur zich nog maar pas in Zeeland geves tigd, maar het was iemand die even vlot van overtuiging wissel de als wij van onderbroek. Het gaat om Martien Beversluis, eerst fel antinazi, vervolgens fel pro, wat hem het burgemeesterschap van Veere en Vrouwenpolder ople verde. De Zeeuwsche Lier verscheen in de zomer van 1940 ten bate van het goede doel, namelijk het Pro vinciaal Zeeuwsch Comité voor hulp en herstel. Hulp en herstel in de eerste plaats voor Middelburg en de Middelburgers. Beversluis zingt ook over de getroffen stad: 'haar poorten en abdije,/ 't juweel van de contrije/ staat radeloos in brand'. Wat is er gebeurd in mei 1940? Wie heeft het gedaan? Voor Lou de Jong, de officiële geschied- (1894-1966) schrijver van de oorlog, lag het eenvoudig: een terreurbombarde- ment, net als een paar dagen eer der op Rotterdam, het klonk lo gisch, bijna geruststellend. Maar De Jongs verhaaJ klopt niet. Een theorie wil zelfs dat Franse troe pen verantwoordelijk waren. Een ongemakkelijke theorie, want de Fransen waren te hulp gesnelde vrienden en de Duitsers de agres sieve invallers. Maar ook in sommige kran tenberichten verwees men des tijds naar de terugtrekkende Fran sen. Wie heeft het gedaan? Maken misschien Beversluis en zijn De Zeeuwsche Lier ons iets wijzer? De voorzitter van het hulpcomité houdt zich in een voorwoord plechtig op de vlakte: 'ernstig ge troffen in de branding der tijden'. De dichter is iets duidelijker, hij heeft het over 'geschut' dat 'aan Uwe wallen dreunde' en 'granaat- vuur'. Geen vliegtuigen en bommen dus, maar ook geen uitsluitsel over de afzender van de granaten. In plaats daarvan tientallen blad zijden vaag en braaf gerijmel over Zeeuwsche meeuwen. Een paar jaar later ontwikkelde Beversluis zich tot de schande van Zeeland. Hij dichtte vóór de SS: 'één in wil en streven'. En hij dichtte tegen de Joden: 'De ratten! Wij moeten ze vatten!' VRIJDAG 19 JUNI 2015 Zeeuwse emigranten in het boek Wereldzeeuwen - linksboven: Melissa Costa (links) in Japan; rechtsboven: Jeanette Pleijte met gezin in Nieuw-Zeeland; linksonder: Renske Kruijk en haar man Peter in Canada; rechtsonder: Lenneke Tange in Kameroen. Zeeuwen op drift door Jan van Damme Rachel van Westen Uitgeverij Het Paard van Troje hardcover 98 pagina's 19,95 euro De interviews verschenen eerder in de weekbladen De Bevelander, Ons Eiland en De Faam SPEELT MET RECEPTEN en tips VOOR de BARBECUE a grill door Mario Molegraaf De Zeeuwsche Lier - Een bundel verzen (1940)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 80