Katja in vuur en vlam voor jonge chef-kok Doventolk onwel tijdens uitzending iiafeK CULTUUR SHOW 31 Ze waren zielsverwanten voor het leven: Liesbeth List en Ramses ShafFy. Toch bleef de zangeres altijd weg van het repertoire van haar boezemvriend. Op het album Echo zingt ze eindelijk zijn liedjes. „Ramses zou hebben gezegd: Prachtig gedaan! Ik ben trots op je." k-fcvL.--- Als Liesbeth List, frêle, teer, in het zwart gekleed, de deur opent, springt onmiddel lijk het blauwe gipsverband in het oog dat om haar pols zit. Een pijnlijk vakan tiesouvenir van de Canarische Ei landen, toen de zangeres uit gleed bij het zwembad. „En ook nog eens mijn rech terhand", verzucht ze. „Je bent in je eentje totaal onthand. Er komt nu iemand van de thuiszorg die me onder de douche zet. Ik voel me net een kindje. Sta je daar naakt te wezen, terwijl zo'n prachtige deerne je wast. Zó ko misch. Ik moet er elke dag weer om schateren." Humor en zelfrelativering heb ben de grande dame van het Ne derlandse chanson er altijd bo venop geholpen. De lange car rière van Liesbeth List, die ruim een halve eeuw omspant, is vol gens de zangeres zelf een reis vol hoogtepunten, maar evenzeer dieptepunten. Vooral in de jaren 80, weet ze, kon ze niets goed doen. 'Liesbeth Slist' en 'Een muzikaal braakmid del', heette ze in die tijd voor me nig criticus. „Mijn zalen raakten leeg. Onverdraaglijk. Het voelde als een vernedering." Maar nu deelt ze, zoals zo vaak in haar loopbaan, weer een daverende dreun uit die haar cri ticasters de mond snoert. Zoals destijds met haar inspirerende sa menwerking met Frank Boei- jen. Of haar indrukwek kende titelrol in de musical Piaf. Op haar nieu we album Echo zingt ze werk van haar 'soulmate' Ramses Shaf- fy. Sober, in dringend, ge voelig. Niet diens grote suc cessen Sammy, We zullen doorgaan en Zing, vecht, huil, bid, lach, werk en bewonder („Dat moet je niet willen!"), wel com posities van Shaffy's hand die weliswaar niet bij het grote pu bliek bekend zijn, maar het ver dienen gehoord te worden. Liesbeth List: „Ja, gek eigenlijk dat ik in al die jaren nooit een nummer van Ramses heb gezon gen. Ik stond er nooit bij stil. Ramses was Ramses, die was on overtroffen. Aan hem kom je niet, dacht ik altijd." Tot vorig jaar werd geopperd of Liesbeth List ervoor voelde een plaat te maken met werk van Shaffy, die in 2009 overleed. Ze zwichtte. „Maar ik wilde het al leen op de wijze zoals ik destijds Aznavour, Brei en Theodorakis vertolkte. Stukken die ik naar mijzelf kan toehalen, liederen die ook over mijzelf kunnen gaan." En dus zat ze dagen ach tereen met stapels teksten van Shaffy aan tafel op zoek naar nummers die haar het beste pas ten. List, die op de cd ook twee duetten met Frank Boeijen zingt, klinkt breekbaar en verstild. Een stem die het leven heeft ge proefd en opgezogen. Een stem gekleurd ook door de intense vreugde over haar kleinkind Li- lah (5), het eeuwige gemis van Ramses Shaffy en het diepe ver driet over de dood van haar echt genoot Robert Braaksma, met wie ze dertig jaar was gehuwd en die vorig jaar plotseling over leed. „Zo onwezenlijk nog", zegt ze. „Ineens was hij er niet meer. Iemand met wie je lezen en schrijven kon, met wie je zó was verknoopt. Toen ooit de man van een goede vriendin van mij over leed, heb ik haar getroost met de woorden dat het allemaal slijt, dat het leven verder gaat. Dat zal ik nooit meer tegen iemand zeg gen. Ik weet nu hoe verlies voelt. Hoe moeilijk het is te aanvaar den dat hij er niet meer is." Het is een emotie, zegt ze, die ze vooral voor zichzelf houdt. Dat zit nu eenmaal in haar karak ter. „Ik bezit van jongs af aan een soort oerkracht. Als kind stond ik er dikwijls alleen voor. Ben ook altijd mijn eigen weg ge gaan, op m'n 18e naar het verre en gevaarlijke Amsterdam bij voorbeeld. Maar zwelgen in ver driet? Nooit! Dan word je lar moyant en onuitstaanbaar voor je omgeving. Ik geloof dat je maar één keer leeft. En ik wil nog veel uit dit bestaan halen, denk helemaal niet aan mijn leef tijd en ouderdom. Alleen als ik Lilah 'oma' hoor roepen, denk ik: ach ja, dat ben ik." De onlangs geschei den actrice Katja Schuurman (40) is tot over haar oren verliefd op de 14 jaar jongere Amsterdamse chef-kok Freek van Noortwijk. Volgens de jon ge gastronomie-expert hebben hij en Katja sinds een maand stevige verkering. „We zijn smoorverliefd", bevestigt hij hun prille relatie. De Amsterdamse chef-kok is dolblij met de ex van Thijs Römer. „Dat kan ook bijna niet anders, want ze is gewoon een superlief en lekker chickie", ver telt hij vol trots. De openhartige Van Noortwijk leerde Schuurman kennen in zijn nieuwe restau rant Guts Glory, dat eerder dit jaar de deuren opende aan de Utrechtsestraat in Amster dam. Daarnaast is hij als culinai re alleskunner werkzaam bij res taurant Daalder in hartje Jor- daan. De 26-jarige chef-kok, die nog een beetje moet wennen aan de aandacht voor zijn per soon: „Katja kwam een keer bij Guts Glory eten. De sfeer was op dat moment optimaal. Iedereen een goed humeur, de bediening lekker op dreef en het eten van het juiste perfec tieniveau. Tsja, en toen sloeg de vonk opeens over. Het lijkt een modern sprookje: de kok werd ver liefd op een meer dan te vreden klant. En anders om." Van Noortwijk zou zijn nog jonge liefde voor de brunette het liefst van de daken schreeuwen, maar dat doet hij in samen spraak met zijn nieu we geliefde in eerste instantie toch maar niet. Na enige aarze ling: „Het voelt zo ver domd goed dit! Ik ben smoorverliefd. Geef me eens ongelijk. We zijn gelukkig, verliefd en er staan wat ons be treft alleen nog maar mooie din gen te gebeuren." Waar hij op doelt? „De toekomst hè. Die lacht mij en Katja toe." Schuurman was ruim acht jaar getrouwd met acteur Thijs Römer. In februari kondigde het stel, ouders van dochtertje Sammie (5), aan te gaan schei den. Katja woont in Uitdam, Thijs heeft een appartement in Amsterdam. In mei dit jaar was er nog niets tussen Schuurman en Van Noortwijk. De actrice werd toen in Zuid-Afrika gespot met een onbekende man die ze na derhand betitelde als 'kortston dige vlam'. „Je doet eens een po ging, maar het is alweer voor bij", verklaarde ze haar vakantie date tegenover radio-dj Giel Beelen. Terug in Nederland moet ze Freek van Noortwijk te gen het lijf zijn gelopen. Hij is niet de man met wie ze in Afri ka werd gefotografeerd. Stress en oververmoeidheid braken doventolk Sebasti- aan Boogaard van het NOS Journaal gisterochtend op. Tijdens de uitzending van het nieuws om 7.00 uur werd hij on wel en stapte snel uit beeld. „Als alleenstaande vader en doventolk heb ik eigenlijk twee fulltime ba nen. Dat is wel eens moeilijk", zei hij later op de dag. De doventolk over het voorval in de ochtend: „Ik heb een drukke baan, waarvoor ik vaak vroeg op moet. Je komt aan in de studio, gaat in de schmink en moet eigen lijk meteen voor de camera. Veel tijd voor voorbereiding is er niet. Er was ook nog eens heftig nieuws vanochtend met het bus ongeluk in de Algarve." Hij begon de dag al met een 'vreemd gevoel'. „Ik voelde me niet zo fit. Tijdens de uitzending werd ik ineens onwel. Het enige wat ik kon doen, was uit beeld stappen. Dat lukte gelukkig, daar na werd het even zwart", vertelt Boogaard. Inmiddels gaat het weer beter, meldt hij. Op last van de dokter gaat hij het wat rustiger aan doen. „Ik kreeg in het ziekenhuis te ho ren: 'Doe alleen wat echt noodza kelijk is'. Daar ga ik me maar eens aan houden." VRIJDAG 19 JUNI 2015 'Zwelgen in verdriet? Nooit!' door Arno Gelder _.c&. V- r^TV--- c'-v\r "L - Het album Echo ligt nu in de winkels. Ze geeft 18 oktober een concert met repertoire van Ramses Shaffy in Paradiso, Amsterdam. Vanaf 2 okto ber toert ze met haar programma Tandem door het land. door Tom Tates Katja Schuurman foto ANP door Chantal Blommers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31