Wevers op roze wolk na nieuw succes Wielrennen bezorgt Nederland eerste gouden plak op Europese Spelen 20 SPORT Het was een succesvolle dag voor Oranje bij de tijdrit op de Europese Spelen. De weergoden hielpen ook mee. ROTTERDAM/BAKOE. Nederlandse wielrenners zijn van huis uit ge wend om in de wind te rijden. Dat kwam goed van pas tijdens de tijdritten van de Europese Spelen in Bakoe. Een van de bijnamen van de hoofdstad van Azerbeidz jan is 'stad van de wind'. Het waait er altijd. De nummer twee bij de vrouwen, Hanna Solo- vei, klaagde na afloop over het on bestendige weer. De Oekraïense werd met dik 36 seconden versla gen door Ellen van Dijk, die onver schrokken doortrapte. „Ik kwam snel in mijn ritme en kon het tem po vasthouden", zei Van Dijk, die een gemiddelde van ruim 47 kilo meter per uur reed. Van Dijk noemde het speciaal dat ze de eerste Nederlandse win nares aller tijden van goud is op de Europese Spelen. „De toekomst zal uitwijzen wat de waarde er precies van is", zei ze. Van Dijk had zich goed voorbereid, onder meer met een hoogtestage in de Sierra Nevada. Ze was blij met de wedstrijd in Bakoe, omdat tijdrit ten schaars zijn op de kalender. Het deelnemersveld was sterk, maar er ontbraken wel een paar toppers. „Jammer dat de Duitsers er niet waren", zei Van Dijk in het dagjournaal van NOC*NSF. „Ik had me ook graag met hen geme ten." Van Dijk, de wereldkampioen van 2013, lag halverwege het par cours al ruim eerste. „Dat zegt niet alles, maar het geeft vertrou wen. Ik voelde dat ik nog wel wat over had." De tweede Nederlandse, Anne miek van Vleuten, completeerde het oranjesucces met een derde plaats, op ruim een minuut achter Van Dijk. „Ellen was vandaag een klasse apart", aldus Van Vleuten. Solovei, ook al tweede bij het WK van vorig jaar, toen Van Dijk slechts zevende werd, was onte vreden met het zilver. Ze werd de ze week ook nog eens ontslagen door haar ploeg Astana, die van haar eiste dat ze volgend jaar bij de Olympische Spelen voor Ka- zachstan zou uitkomen. Solovei weigerde dat en Astana verweet de wielrenster 'onprofessioneel ge drag'. Opkikker Bij de mannentijdrit, later op de dag, stond er nog meer wind. De enige Nederlandse deelnemer, Stef Clement, verdeelde zijn krach ten goed. Het leverde hem in een veld zonder de bekende tijdrit cracks als Cancellara, Martin en Dumoulin een tweede plaats op, ruim een minuut achter de Wit-Rus Kirijenka die de 51,6 kilo meter als enige binnen het uur af legde. Het zilver betekende een welkome opkikker voor Clement na een desastreuze Giro. „Ik heb het daar moeilijk mee gehad", ver telde hij. „Het leidde zelfs thuis tot spanningen. Ik ben blij dat de bondscoach vertrouwen in mij heeft gehouden. Ik heb er keihard voor getraind." MEDAILLES HOUDEN AAN De 23-jarige Twentse kreeg voor haar oefeningen op sprong, brug ongelijk, balk en vloer in totaal 55,065 punten van de jury. Alleen de Russische favoriete Alija Moe- stafina (58,566) en de Zwitserse Giulia Steingruber (56,699) wer den beter beoordeeld. Wevers duwde met haar prestatie op het laatste onderdeel, de vloeroefe ning, haar Duitse rivale Sophie Scheder (54,932) onverwacht nog van het erepodium. De beste Ne derlandse in de kwalificatie (55,099) was opnieuw niet op gro te fouten te betrappen. Na twee 'rotaties', paardspringen (13,7) en brug (13,966), deelde ze de derde plaats met Scheder. Deze liet vervolgens wel een betere balkoefening zien, maar had uit eindelijk aan een marge van 0,6 punt niet genoeg. „Het is of ik op een roze wolk loop", reageerde Wevers op haar opmerkelijke suc ces. Een jaar geleden stond ze nog niet eens als allrounder te boek, nu bleef ze fier overeind tussen de Europese toppers. „Lieke heeft goede stappen ge- 'Lieke heeft grote stappen gemaakt De opdracht was zonder fouten te turnen. Daar heeft ze volledig aan voldaan' maakt", prees bondscoach Gerben Wiersma. „De opdracht was zon der fouten te turnen. Daar heeft ze volledig aan voldaan." Behalve Scheder versloeg Wevers ook de Italiaanse Tea Ugrin (54,331), met ruim verschil zelfs. De Italiaanse werd vooraf ook als medaillekandi date bestempeld. Wevers, met de ploeg ook al goed voor brons, heeft morgen kans op meer. Ze doet mee aan de toestelfinales op vloer en balk. Van Gerner komt in actie op brug, Lisa Top op sprong. Bij de mannen eindigde de ne gentienjarige Casimir Schmidt als dertiende op de zeskamp. Met vloer (14,733) en brug (14,333) als uitschieters kwam hij uit op 82,465 punten. Voltige, sprong en ringen waren verdienstelijk, rek viel tegen. De Oekraïner Oleg Ver- niajev was een klasse apart. (v.b.n.b): Goud voor Ellen van Dijk, zilver voor Stef Clement en brons voor Annemiek van Vleuten Thuis in de 'stad van de wind' door Hans Klippus Liefst 36,5 seconde voorsprong had Ellen van Dijk op de nummer twee. „Ik kwam snel in mijn ritme." foto ANP De Nederlandse handboogschut ters hebben brons gewonnen op de Europese Spelen. In de troostfi nale versloegen Sjef van den Berg, Mitch Dielemans en Rick van der Ven de ploeg uit Frankrijk met 5-3. In de halve finale had de ploeg nog verloren van de latere kampioen Oekraïne De Nederlandse tafeltennissters Li Jie en Li Jiao hebben gisteren de halve finales van het enkelspel be reikt. Daarmee is Nederland verze kerd van ten minste één medaille. De halve finale is vandaag. BAKOE. Voorzitter André Bolhuis van sportkoepel NOCNSF mocht turnster Lieke Wevers gisteren de bronzen medaille voor de meer kamp omhangen, tijdens de Europe se Spelen in Bakoe. Gerben Wiersma, turncoach Lieke Wevers in actie op balk. Ze won gisteren brons op de vierkamp. „Het is of ik op een roze wolk loop." foto Robert Ghement/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20