KNVB onderzoekt een terugkeer van de staantribunes als tegenstander komt het slechtste scenario uit voor Oranje in Europees verband 19 Op dit moment zijn er maar een paar Nederlandse clubs, zoals SC Heerenveen en NAC Breda, met een staantribune die bovendien een beperkt aantal plekken heeft. Na een reeks stadionrampen, met de Hillsboroughramp in Engeland als dieptepunt, verdwenen vanaf het einde van de jaren tachtig de staantribunes op veel plekken in Europa uit de stadions. De voetbalbond heeft geconsta teerd dat de roep om staantribu nes nu weer toeneemt, zegt een woordvoerder van de KNVB. „Als gevolg daarvan gaan supporters nu staan op zittribunes en gangpa den die hier niet voor zijn inge richt. Met alle mogelijke gevolgen voor de veiligheid van dien, bij voorbeeld in geval van spoedeisen de hulp." Uitslag op korte termijn De voetbalbond hoopt op korte termijn een rapport uit te breng en. „Het uitgangspunt van dit on derzoek is de stadion- en wed- strijdbeleving, maar ook om de veiligheid voor staande suppor ters te vergroten. Hierbij kijken we onder meer naar de regels en ervaringen van voetballanden om ons heen, zoals Duitsland. Maar we kijken ook naar de regels van de Europese voetbalbond, de UEFA. Waar het ons om gaat is dat iedereen op een veilige en ple zierige manier naar een stadion kan gaan en maximaal van de wed strijd kan genieten." Niet eenvoudig Overigens is het niet eenvoudig om een staantribune van duizend fans te realiseren. Er gelden strik te veiligheidsvoorwaarden. Clubs dienen een plan van aanpak in te leveren dat goedgekeurd moet worden door gemeente, politie, brandweer en KNVB. Clubs moe ten bijvoorbeeld een beschrijving inleveren van onder andere de fy sieke inrichting van het vak, zoals de hekken en trappen. Vanaf het einde van de jaren tachtig werden de meeste staantribunes in Europa omgebouwd tot zittribunes zetten. Dat blijkt vaak de kracht van de Arnhemmers. Feyenoord Of kan Feyenoord, dat Europees geen krachten hoeft te verspillen, aan de hand van verloren zoon Dirk Kuijt verrassen? Als de nieu we trainer Giovanni van Bronck- horst het schema van zijn voor ganger Fred Rutten bekijkt, weet hij wat hem te doen staat. Sterker beginnen en een betere eind sprint is het devies. De openings wedstrijd tegen ADO Den Haag leverde nog wel een nipte over winning op. Maar vervolgens ging het tegen Heerenveen (t-t), FC Utrecht (1-2 verlies), FC Twen te (0-0), Willem II (1-2 neder laag) en Ajax (0-1) te vaak mis. De start van komend seizoen is overigens verre van eenvoudig met op speeldag twee een uit- Feyenoord kan het komende seizoen wellicht profiteren van de Europese duels van PSV en Ajax wedstrijd tegen Cambuur en ver volgens duels met Vitesse en PSV. Met eind augustus al de eer ste topper tegen de Eindhovena- ren op het menu doen de Rotter dammers er verstandig aan nu wel de selectie al begin augustus op peil te hebben. Het programma in de laatste weken biedt meer perspectief. In die reeks speelt de ploeg alleen nog zware uitwedstrijden tegen Vitesse en FC Twente. Afgelopen seizoen verloor Feyenoord liefst drie van de laatste vijf wedstrij den. Dat kostte Rutten zijn baan en Feyenoord een al zeker ge waande derde plek. komen de voetbalsters liefst acht dagen na de laatste wedstrijd te gen Canada pas weer in actie. On gekend op een groot toernooi. Maar de Oranjevrouwen moe ten het ermee doen, het is het lot van de derde plaats in de poulefa se. Om de sleur wat te doorbreken gaf bondscoach Roger Reijners zijn meiden de tijd om nog wat van de indrukwekkende metro pool Montréal te zien en met over gekomen familieleden een hapje te eten in de stad. Toonaangevend Vanaf vandaag draait het weer om één ding: Japan. In de nacht van dinsdag op woensdag. BC Place Stadium. De imposante thuisbasis van voetbalclub Vancouver White- caps, maar vooral bekend door de openingsceremonie van de Olym pische Winterspelen in 2010. Die recente historie zal de Oranjevrou wen weinig doen. Zij zijn hier juist om Nederland andere herin neringen te bezorgen aan dit sta dion. Winnen van Japan dus. Die 'kleine technische voetballertjes', zoals spits Vivianne Miedema de komende tegenstander beschreef. Een gerenommeerd vrouwen voetballand. Regerend wereldkam pioen en op alle zeven WK's pre- Met Japan - present op alle zeven WK's - treft Oranje woensdagochtend de regerend wereldkampioen sent. Maar op dit toernooi nog niet echt in topvorm getuige de minimale overwinningen op Zwit serland (1-0), Kameroen (2-1) en Ecuador (1-0). Maar Japan is wel degelijk toonaangevend in het vrouwenvoetbal. Het is namelijk het eerste land met een competi tie voor semiprofessionals. En na de wereldtitel in 2011 wonnen de Japansen een jaar later zilver bij de Olympische Spelen in Londen. Allemaal in de stijl die de Japan se bond vlak na het begin van de ze eeuw invoerde. De Nadeshiko (bijnaam die letterlijk staat voor pure Japanse schonen) moeten het hebben van technisch combi natiespel en teamgeest. Heel wat anders dan het meer fysieke Duits land, die andere mogelijke tegen stander. Ook het Nederlands vrou wenteam heeft scouts in dienst. Zij zagen Japan eerder dit jaar on der meer spelen tijdens een oefen- toernooi in Portugal. En tijdens dit WK natuurlijk. Ze weten alle maal dat Hornare Sawa de ster is. 36 jaar oud en bezig aan haar zes de WK. Een record bij zowel de mannen als vrouwen. „En nog steeds heel goed," weet Reijners. Rio de Janeiro Reijners noemt Nederland - Japan de grootste wedstrijd in de histo- De Oranjevrouwen maakten gisteren de oversteek van de oost- naar de westkust en vlogen door drie tijdzones rie van het Nederlandse vrouwen voetbal. „Dat was eerst Canada en is nu deze wedstrijd." Wakker lig hij niet van de lange adempauze. Mocht Nederland verder komen in het toernooi worden al die wed strijden aan de westkust afge werkt. „Genoeg tijd om te herstel len van de reis." Van de acht WK-debutanten zijn er drie door naar de achtste fi nale, waaronder Nederland dus. Reden voor extreme vrolijkheid is dat niet. Nederland wil bij de bes te drie Europese landen op dit toernooi horen om zodoende kwa lificatie voor de Olympische Spe len van 2016 in Rio de Janeiro vei lig te stellen. Voorlopig is van de acht Europese landen alleen Span je naar huis. Het maakt het duel met Japan nóg belangrijker. VRIJDAG 19 JUNI 2015 niet gespaard door Dennis Jansen ROTTERDAM. De kans is groot dat het aantal staantribunes in de voet balstadions toeneemt, mogelijk ko mend seizoen al. De KNVB wil staantribunes vaker toestaan en doet momenteel onderzoek naar de haalbaarheid daarvan. Bij PSV wordt het op sommige plekken in het Philips Stadion gedoogd om te staan, al is het stadion er niet specifiek op ingericht, foto Kay in 't Veen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19