de race voor het mooiste gebouw van Zeeland Mooiste gebouw van Zeeland woordelijkheidsgevoel'. „We bou wen geen monumenten voor ons zelf', voegt hij daaraan toe. Vele opdrachten hebben met renovatie en herbestemming in binnenste den te maken. Binnen die kaders mag er best een theatraal gebaar worden gemaakt. Zo komt de naam Kroner uit het in i960 ver schenen boek 'Biljarten om half tien' van Heinrich Böll. Daarin wordt verhaald over drie genera ties architecten. De grootvader krijgt zijn eerste opdracht in ho tel-restaurant Kroner. Zodoende. Het strandpaviljoen heeft in middels naam gemaakt als Brasse rie BLVD. De zon schijnt, een lauwe bries komt uit de richting van Breskens. Op de kop van Boulevard Evertsen is de wereld overzichtelijk. Wie niet op het strand ligt zit buiten op het terras van BLVD. Binnen is het vrijwel uitgestorven. Graafland wijst op de vloer van het interi eur. Het is herge bruikt hout, waar schijnlijk afkomstig uit een filiaal van de Bijenkorf. De plankjes zijn gesple ten, bezoekers lopen over de bijna maagde lijke binnenkanten. „Be stand tegen zandvoeten", zegt de architect. Nog een detail: aan het plafond zijn luchtzakken bevestigd. Die zorgen voor een subtiele versprei ding van de warme of koude lucht. Graafland: „We gebruiken die zakken ook in tandartspraktij ken. Als je met angstzweet in de stoel ligt, krijg je niet zo'n koude wind over je heen." Bestand tegen de elementen, en een knipoog naar het Wooldhuis: dat waren de uitgangspunten waarmee Graafland aan het werk ging. Hij kreeg meteen met het wa terschap te maken. Aan bouwen op een waterkering - als het al wordt toegestaan - worden specia le eisen gesteld. Zo mocht de wa terdichte asfaltlaag op de dijk niet worden doorboord. De architect: „Dit paviljoen staat los op vilt op de dijk. Ik wilde het met een paar palen in de zeewering verankeren, maar dat werd niet toegestaan. Daarom hebben we van de vloer van het paviljoen meteen een zwa re, betonnen fundering gemaakt. Alles wat je verder ziet is demonta bel. Doet zich een calamiteit voor, dan zijn we zo vertrokken. Alleen de vloer blijft liggen." Als het echt waait wordt het ge bouw gezandstraald. Daar moes ten geschikte materialen voor gese lecteerd worden. „Zand en zout zijn killing voor materialen", zegt Graafland. De ramen van het pavil joen en het terras zijn gevangen in accoya hout en iroko houten stel- kozijnen. Duurzaam behandeld, dus weerbestendig en onder houdsarm. Het glazen scherm van het terras is in beton gezet. De stijfheid van het gebouw zelf wordt gewaarborgd door een aan het oog onttrokken stalen frame. Verwantschap met het Wooldhuis wordt in eerste instantie uitge drukt in gebogen ko per. Het paviljoen heeft een koperen kap die in een door lopende golf over het paviljoen loopt, het Wooldhuis heeft rondlopende koperen goten. Verder bewegen beide gebouwen elegant mee met de zeewering. Het Wooldhuis buigt lichtjes mee met de boulevard. De brasserie golft - zoals gezegd - met haar kap en voegt zich naar de knik in het dijk- lichaam. Het transparante gebouw is een driehoek met overal afgeron de vormen. Gevel en terraswand zijn in gelijke vlakken verdeeld. Ar chitect Graafland haalt daarvoor met een glimlach een term van stal, die hij niet voor het eerst be zigt: „Breedbeeld rechtuit." BRASSERIE BLVD VLISSINGEN Dag van de Architectuur: zaterdag 20 juni in de oude Chryslergarage, Amundsenweg 37 in Goes, open voor het publiek van 10 tot 18 uur, met stands van architecten en bouwgerela- teerde bedrijven en een workshop ont werpen. Om 17 uur wordt de winnaar van de verkiezing 'het mooiste ge bouw van Zeeland bekendgemaakt'. Brasserie BLVD op Boulevard Evertsen in Vlissingen. Het gebouw en het terras gaan mee in de ronding van de zee wering. De koperen kap op het dak golft ook. foto's Lex de Meester Interieur van de brasserie. De vloer bestaat uit vloerplanken, die vrijwel zeker afkomstig zijn uit een filiaal van de Bijenkorf. Aan het plafond zijn luchtzakken bevestigd, voor een subtiele luchtverversing. Architect Mark Graafland van Bureau Kroner architecten. Adres: Boulevard Evert sen 9, Vlissingen Opdrachtgever: Particu liere opdrachtgever Projectteam Bureau Kro- ner: Mark Graafland, Jeroen van Wieren, Soli- ta Stucken Oplevering: juni 2014 Gebruiker: Brasserie BLVD Aannemer: Bouwgroep Peters, Middelburg Oppervlakte: 179 m2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69