Hier nemen de dames het voortouw IJspret in verdronken Valkenisse BUITEN 13 Uit de Zeeuwse klei orige week een korte trip gemaakt naar Spits bergen. Het is een ge bied dat je overweldigt; waar je van de ene verbazing in de andere duikelt. Ons reisdoel was niet in de eerste plaats om bij zondere dieren als de koningsei- der of het Spitsbergensneeuw- hoen te zien; al moet ik er meteen bij zeggen dat het helemaal fantas tisch was öm die te ontmoeten. Maar het ging ons toch eerst en vooral om soorten die hier de win ter doorbrengen en die in het ho ge noorden broeden, zoals de bon te- en de paarse strandloper en de rosse franjepoot. Met veel van die soorten is tij dens de broedtijd iets merkwaar digs aan de hand. Er is vaak sprake van rolverwisseling tussen de sexen. Zo zie je bij de op Spitsber gen talrijk broedende paarse strandloper, dat de zorg voor het nageslacht volledig wordt overgela ten aan het mannetje. Zodra de ei eren uitgekomen zijn houdt het vrouwtje het voor gezien en ver- trekt naar zuidelijker gelegen kus ten om nieuwe energie op te doen. Pa blijft achter met de klein tjes, totdat die voor zichzelf kun nen zorgen. Aangenomen wordt dat deze rolverdeling noodzakelijk is vanwege het barre klimaat in het broedgebied. Het leggen van de eieren kost het vrouwtje zoveel energie dat het noodzakelijk is om de zorg voor de jongen aan het mannetje over te laten. In het win terhalfjaar zien we de paarse strandlopers hier op de brouwers- dam, bij de Westkapelse zeedijk en rondom het Zwin. Misschien is dat toch niet het hele verhaal. Bij de rosse franje- poot (evenals trouwens bij de ver wante grauwe franjepoot) gaat de rolverwisseling nog veel verder. In tegenstelling tot vrijwel alle ande re vogels zijn hier de vrouwtjes het sierlijkst uitgedost. Zij zijn het die het initiatief nemen bij de voortplanting en het is op Spits bergen alom te zien hoe de dames de heren het hof maken. In eerste instantie valt dat niet eens op, om dat je er bijna voetstoots van uit gaat dat de iets forser gebouwde en kleuriger bevederde partner het mannetje is. Mis dus. De lente verloopt hier trou wens in supersnel tempo. Het ene moment is er nog geen bloemetje te zien en binnen een paar dagen vind je allerlei prachtig gekleurde bloemen. En met de vogels is het al net zo De tweede dag dat ik er was arriveerden de noordse sterns in het gebied en nog diezelfde dag vond er volop balts en paring plaats en werden de eerste nest kuiltjes gedraaid. Pure noodzaak want de poolzomer verloopt kort maar hevig. Het is nu 24 uur per dag licht en voordat het weer don ker wordt moeten alle jongen groot zijn en moeten de soorten die bij ons overwinteren al weer op pad zijn naar het zuiden. De noordse stern is trouwens de gro te kampioen lange afstandstrek ker. In de winter trekt deze noord- poolbewoner naar de zuidpool om daar te overwinteren. In de jaren negentig is het in 1682 verdronken dorp Valkenisse bij Waarde, Zuid-Beveland, intensief onderzocht. Eén van de vele vondsten was de halve onder kaak van een paard. De spiegel gladde onderkant was sterk af gesleten, in het opgaande stuk zat een gat. Dit was ongetwij feld een deel van een 'kaaksleet- je'. Sinds de middeleeuwen zijn delen van paarden- en run derskeletten hergebruikt. Mid denhands- of middenvoets beenderen werden gebruikt als glis (een soort schaats), teen kootjes bij het kootspel, sprong- beentjes van schapen bij het bikkelen. Dit kaaksledefragment was het eerste uit Zeeland. In 2011 is er ook één gevonden in Hulst (onderzoek Bierkaai). Kaakslee- tjes waren bestemd voor de kleintjes. Van twee naast elkaar geplaatste onderkaken werd van de binnenste helften de rechtopstaande achterkant hori zontaal afgezaagd. Alle vier de delen kregen een gat, waardoor een stok gestoken werd die de twee kaken bij elkaar hield. Ook de voorzijden werden ver bonden. Op de kiezen van bei de kaken kwam een zitplankje. De kaken zelf fungeerden als glijders. Zo'n sleetje heet in de literatuur een 'catamaran-type'. Een sleetje van één onderkaak is wankel; de kaak uit Hulst is wel van dit type. Ook zijn slee tjes gemaakt van twee helften van één kaak, verbonden door balkjes en met een plankje als rugleuning. Een kind op een kaaksleetje was een populair motief op schilderijen en tekeningen van onder andere Pieter Brueghel de Oude, zijn zoon Pieter Brueghel de Jonge en Hendrik Avercamp. In een psalter uit Gent van omstreeks 1325 zien we er al eentje afgebeeld. Altijd bewegen de kinderen hun sleet je voort met een prikstok met metalen punt, vandaar ook de naam priksleetje. Onderzoek wees uit dat de kaak van Valke nisse afkomstig is van een mer rie die een tamelijk hoge leef tijd had bereikt, naar schatting tussen de 15 en 20 jaar. Omdat de hoek- of haaktanden ontbre ken weten we dat het een mer rie was. Het kaakfragment is nu te zien in het dorpshuis MeerWaarde in Waarde. Zeeuwen in de buiten Frank van der Meijden staat tot en met zondag 2t juni op de Kunst- schouw op Schouwen-Duiveland. Die dag viert hij meteen zijn 69ste verjaardag. Een extra reden om te komen kijken, zegt hij zelf. Zijn expositie is te vinden in de schuur van pannekoekenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede (Burghseweg 53). Hij hoort thuis in de rubriek Zeeuwen in de buiten. Hij kreeg nationale bekendheid als manager van Blof. De laatste jaren is hij ac tief als beeldend kunstenaar. Wat hij doet? „Ik maak driedimensionaal werk van voorwerpen die ik op de rommel markt vind." De nadruk ligt op kijkkasten, diorama's. Van der Meijden heeft een atelier in Vlis- singen. Daar werkt hij vaak in de buiten lucht, zodat de gebruikte spuitverf makkelij ker kan verwaaien. Wat de expositie op Schouwen betreft, zegt hij: „Mensen komen hier vaak heel vrolijk naar buiten. Dat is iets om heel tevreden over te zijn." En ook: „Ik heb nog niet eerder op deze manier geëxpo seerd, dus ik ben zelf erg benieuwd hoe het uitpakt. De meeste installaties en objecten zijn nog niet eerder tentoongesteld en/of ge publiceerd op mijn website. Het project heet: The Blacklight Barn. Komt dat zien!!" Natuurjournaal HET ZEEUWSE LANDSCHAP door Chiel Jacobusse DONDERDAG 18 JUNI 2015 Een paar rosse franjepoten. foto Chiel Jacobusse Leida Goldschmitz, AWN/Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Twee kaaksleetjes. Pieter Brueg hel de Jonge, Volkstelling te Bethlehem, 1605-1610, fragment. Kunst inde schuur Frank van der Meijden bij pannekoekenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45