CULTUUR SHOW 31 Nieuwe dirigent Residentie Orkest Plien Bianca maken kans op cabaretprijs De Brit Nicholas Collon (32) is volgend jaar een nieuwe vaste dirigent van het Residentie Or kest in Den Haag. Vanaf 1 augus tus 2016 leidt hij de musici onge veer zes weken per seizoen, voor een periode van minimaal drie jaar. Collon heeft vooral in Groot-Brittannië bekendheid verworven als oprichter en diri gent van het Aurora Orchestra. Daarnaast dirigeert hij veel en sembles in Groot-Brittannië en het buitenland. Naast Jan Wil lem de Vriend wordt Collon de tweede vaste dirigent van het or kest. Zij opereren naast vaste gastdirigent Richard Egarr. Plien Bianca zijn genomineerd voor de Poe- lifïnario. Met hun show Gaat het nog doorma ken ze kans op de cabaretprijs voor de theater maker met het meest indrukwekkende pro gramma van het seizoen. Andere kanshebbers zijn Micha Wertheim, André Manuel, Daniël Arends en De Bloeiende Maagden. et is een iconi sche anekdote, maar opgewarmd smaakt het prakje nog altijd uitste kend. Tijdens zo iets routineus als het bezoek aan het toilet realiseerde Gene Sim mons, zanger en bassist van Kiss, zich ineens dat binnen het enor me aanbod van parafernalia en prullaria dat de groep haar fans of freert, bedrukt wc-papier ontbrak. En aldus werd het assortiment van lunchtrommels, condooms, af valemmers, tandpasta, romper- tjes, badslippers, onderbroeken, badeendjes en puzzels uitgebreid en kwamen er closetrollen op de markt met het groepslogo van het Amerikaanse kwartet. 'Alle critici die zo graag hun kont willen afve gen met Kiss, kunnen nu de daad bij het woord voegen', kraaide Simmons. 'Alleen dienen ze wel te betalen voor dat privilege!' Het aantal producten dat de naam van Kiss draagt, ligt rond de 2.000. Daaronder een heuse doods kist, de Kiss Kasket, die door Sim mons uitbundig werd aangepre zen. 'Ik ben dol op het leven, maar met deze kist ziet het alternatief er bepaald uitstekend uit. Als geen ander muziekgezel schap verstaat Kiss de kunst om commercie en (pop)cultus te ver smelten tot een uiterst lucratieve combinatie. Niet alleen verkocht de band in de loop der tijden ruim 100 miljoen albums, de mer- chandisingpoot moet vandaag de dag de 1 miljard euro overstijgen. Het zou onrechtvaardig zijn Ge ne Simmons (65) en zanger/gita rist Paul Stanley (62), de oprich- De mannen van Kiss gelden tot op de dag van vandaag als de slippendragers van de glitterrock ters en constante factoren sinds de start in 1973, als louter handige zakenjongens te betitelen. Zeker, ze zijn dol op dollars (Stanley: 'Ie dereen die zegt genoeg geld te hebben, liegt!'), maar Kiss zette in de jaren 70 ook de toon en trend voor een concept dat zeker in het genre hardrock nieuw was. Het sleutelwoord: extravagan tie. Met hun geschminkte gezich ten, die anno 2015 vernuftig de pensioengerechtigde leeftijd van de heren verhullen, onontkoomba re kleding (lycra glitterpakken, manshoge plateaulaarzen) en bom bastisch ronkende, stuwende mu zikale edelkitsch, gelden ze tot op de dag van vandaag als de slippen- dragers van de glitterrock Ook vanavond zal Kiss volgens het beproefde recept aantreden. Met Simmons als 'The Demon' en Stanley als romantisch 'Starchild', terwijl gitarist Tommy Thayer 'Space Ace' en drummer Eric Sin ger 'The Catman' verbeelden. In derdaad: stripfiguren die zo zijn weggelopen uit de door Kiss zelf geschapen cartoon. Want in het idioom van Kiss geldt: hoe theatra ler, hoe beter. Tijdens concerten wordt er (nep)bloed opgehoest en bezingt Stanley vol vuur geweld, seks, romantiek, verpakt in pak kende songs. Een daarvan, I was made for lo- vin' you, werd in 1979 een mondia le hit. De flirt met de toenmalige discorage werd het ensemble even wel door fans van het eerste uur nog lang nagedragen. Maar dat is, als vanavond Gene Simmons zijn extreem lange reptielentong aan het werk zet tegen het decor van vlammen, vuurwerk, bommen en explosies, natuurlijk vergeten en vergeven. BIJZONDER OM TE WETEN DONDERDAG 18 JUNI 2015 door Arno Celder De twee s'en in Kiss zijn niet, zoals boze ton gen beweren, een ver wijzing naar de SS (Schutzstaffel), de inkt zwarte lijfwacht van Adolf Hitier. De groep ontleende haar naam aan een nummer aan de door haar bewonder de groep New York Dolls. Zanger/gitarist Paul Stanley is twee uur be zig met het opbrengen van zijn make-up. De tong van Gene Sim mons, zonder twijfel de langste en lenigste uit het popcircuit, is naar verluid verzekerd voor een bedrag van 700.000 euro. 4.600 is het aantal da mes met wie Gene Sim mons het bed zou heb ben gedeeld. Onder hen Diana Ross en Cher. Simmons spreekt echter van 'leugens.' Het zouden er naar zijn zeggen 'tenminste 5.000' zijn. In zijn autobiografie Face the music onthult Paul Stanley dat hij vroeger op school werd gepest, bespuwd en ge slagen vanwege het ge mis van zijn rechteroor. 'Monster', noemden zijn kwelgeesten hem. Op tournee boekte de groep steevast een extra hotelkamer, het 'kippenhok' geheten. Daar konden groupies, dikwijls reeds in kat zwijm, wachten op hun beurt. Of Paul Stanley door deze hobby in 2004 beide heupen moest laten vervangen, vertelt het verhaal niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31