Design Derby in Boijmans: België tegen Nederland Extravagantie is sleutelwoord voor rockgroep 30 CULTUUR SHOW Normaal stopt nu definitief met 'hoken' Huub Stapel speelt Ruud Lubbers in serie Vanavond monstert poplegende Kiss in Ziggo Dome in Amsterdam aan. Het Amerikaanse kwartet is, om in de typische terminologie van het hardrockgenre te blijven, nog altijd hot as heil. Normaal zet 19 december na 40 jaar defini tief een punt achter zijn muzikale carrière. Het afscheidsconcert 'Ajuu, de mazzel!' is in het Arnhemse GelreDome. In de show blikt de Achterhoekse dialectband terug op vier decennia 'hoken'. „Een keer is de koek op", aldus zanger Bennie Jolink (68). Of de designers van onze zuiderburen er na de tweede museumronde in Gent (23 oktober 2015 t/m 13 maart 2016) vandoor gaan met de winst of dat Neder land dan aan kop zal gaan, is voor lopig koffiedik kijken. In elk geval zetten beide teams stevig in voor de eerste helft van de Design Der by in Museum Boijmans Van Beu- ningen in Rotterdam die koningin Maxima morgen opent. Met een vette knipoog hebben de conservatoren van 'het grote overzicht van 200 jaar ontwerpen in Nederland en België' een heuse match gemaakt. Dat de bezoeker zijn entree door een spelerstunnel maakt alsof het een stadion is en alle voorwerpen zijn uitgestald in tribune-vorm, maakt deze musea le tweestrijd al lekker speels. De inhoud van deze derby, bij elkaar meer dan vijfhonderd designobjec ten, is daarentegen hartstikke se rieus. Conservatoren Mienke Simon Thomas (Boijmans) en Frank Huy- gens (Design museum Gent) heb ben met hun keuze voor de beste en meest interessante objecten uit de voorbije twee eeuwen de basis gelegd voor dit vergelijkend de- signonderzoek. Van zilver en glas werk tot meubels, mode en gra fisch design parallel aan elkaar op gesteld. Op welke punten onze landgenoten scoren en welk spel de Belgische collega's beter onder de knie hebben: dat mag de bezoe ker zelf uitmaken. „Er zijn absoluut overeenkom sten te zien, maar duidelijke ver schillen zijn er ook genoeg," zegt Mienke Simon Thomas. „In de eer ste helft van de 19de eeuw bijvoor beeld was België véél verder dan Nederland. De ontwerpers had den meer vakmanschap, er was luxe industrie, men was rijker: met mooie dingen als porseleinen serviezen en vergulde objecten maken, liepen ze voorop. Ook in de art nouveau periode waren zij veel sierlijker en luxueuzer bezig, terwijl Nederland dan juist heel calvinistisch, heel eenvoudig wil zijn." Het begrip design wordt ruim opgevat. Er staan de iconen van de bekende (Nederlandse) namen Berlage, Gispen en Jan Jansen, met hun Belgische tegenhangers Van de Velde, Van Severen en Mar tin Margiela. Er zijn bekroonde ontwerpen als fluitketel Le Lapin die 25 jaar geleden de Hema-de- signwedstrijd won, maar ook po pulaire producten waarvan de ma ker niet bij het grote publiek be kend is. Want wie weet aan wiens ontwerpbrein de Gero Zelmeta pannenset is ontsproten die in de jaren vijftig op het Hollandse for- Alle voorwerpen zijn uitgestald in tribune- vorm. Dat maakt deze museale tweestrijd al lekker speels nuis belandde? Of aan wie we het oh zo praktische kampeerservies van Mepal te danken hebben? Onbekend zijn ook de meeste vormgevers uit het buurland. Hoe wel Van de Velde als tegenhanger van onze eigen Berlage zijn naam vestigde als meubelontwerper, duurde het in de vorige eeuw toch heel lang voor de Belgische desig ners tot de internationale voorhoe de gingen behoren. Toen de Ant werpse Zes, met onder anderen modeontwerpers Dries van No ten, Walter van Beirendonck en Dirk Bikkembergs, in de jaren tachtig furore gingen maken, wis ten onze zuiderburen de aandacht op zich gericht. De voorhoede van het Neder lands designgilde zet ook zijn bes te beentje voor. Tot de selectie be horen onder anderen Mart Stam met zijn vrijzwevende stoel, Gijs Bakker met lamp Ballroom, Stu dio Wieki Somers met lamp Ayoa- ma en de guldenbiljetten van Oot je Oxenaar want als de Nederlan ders zich ergens voor op de borst mogen kloppen dan is het grafi sche vormgeving. Bij het verlaten van de tentoonstel ling mogen de bezoekers op een van de twee grote rode knoppen drukken die de stand bepalen: wordt het Nederland of gaat Bel gië er met de eer vandoor? 'Fout staat blijkbaar ook voor spannend. Hoe fouter, hoe stouter' Huub Stapel speelt de hoofdrol in Land van Lubbers, een vierdelige dramaserie over de poli tieke carrière van Ruud Lubbers in de jaren ze ventig tot en met de jaren negentig. De opna mes voor de AvroTros-reeks beginnen deze week. Het is nog niet bekend wanneer de se rie wordt uitgezonden. door Evelien Baks Een Vlaamse stoel op de Design Derby in Rotterdam, foto Boijmans Design Derby: Nederland-België. Van 20 juni t/m 13 september 2015 in Museum Boijmans Van Beuningen. www.boijmans.nl Linda de Mol tv-ster Nog lang geen afscheids Kiss door Arno Gelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30