Nieuw: een oogstmachine voor asperges die volautomatisch steekt Luanda (Angola) is voor expats de duurste stad Het leven is peperduur in de Angolese hoofdstad Luanda. Amsterdam wordt juist goedkoper, mede door de euro. 24 ECONOMIE Woningcorporaties vangen bot in zaak tegen Vestia Spreeuwenverjager Asscher hoopt op akkoord sociale zekerheid met Marokko Zes woningcorporaties die naar de rechter waren gestapt omdat zij eind 2013 door de miljardenverlie- zen bij Vestia gedwongen waren extra geld op de rekening van het Centraal Fonds Volkshuisvesting (CFV) te storten, hebben hun ver zet daartegen verloren. De be stuursrechter in Alkmaar verklaar de hun bezwaar ongegrond. De corporaties moeten het geld van de rechter storten. De corporaties claimden dat 'solidariteitsfonds' CFV bij de redding van Vestia ver boden staatssteun had verleend. Daarmee was ook de extra heffing die zij samen met de andere corpo raties in het land kregen ontoelaat baar. Volgens de corporaties had Vestia nooit met publieke midde len overeind mogen worden ge houden, omdat het door gespecu leer met derivaten in nood kwam. De miljardenverliezen hadden niets met de volkshuisvesting staak te maken. De steun kwam daarmee neer op het subsidiëren van niet toegelaten activiteiten en dat is volgens het Europees recht verboden, aldus de corporaties. Minister Lodewijk Asscher van So ciale Zaken denkt dat hij voor 1 september een akkoord kan berei ken met Marokko over een aanpas sing van het socialezekerheidsver- drag. Dat heeft hij de Tweede Ka mer gisteren gemeld. Al maanden praat hij met zijn Ma rokkaanse collega over wijzigin gen in het verdrag, dat de uitbeta lingen van Nederlandse uitkerin gen voor Marokkaanse Nederlan ders in Marokko regelt. Asscher wil die uitkeringen aanpassen aan Amerikaanse economie het levenspeil in Marokko. In dat geval gaan ze flink omlaag. De Ma rokkaanse regering weigerde tot nog toe hieraan mee te werken. Asscher had eerder al aangekon digd dat hij het bestaande verdrag zou opzeggen als de Marokkaanse regering blijft weigeren het ver drag aan te passen. Om dat te rege len, diende hij eerder een wet in in de Kamer, maar de behandeling daarvan is op zijn verzoek in ver band met de onderhandelingen op geschort. AMSTELVEEN. Amsterdam is bedui dend goedkoper geworden voor ex- pats - personeel van internationaal opererende bedrijven. De hoofdstad duikelde afgelopen jaar van plek 39 op de wereldlij st van duurste steden naar de 69e plaats. Dat blijkt uit het 21e 'Cost of Li- ving'-onderzoek van HR-dienstverle- ner Mercer. In het onderzoek zijn de kosten van 207 (wereld)steden met el kaar vergeleken. Luanda, de hoofdstad van booming Angola is de duurste plek om te wonen. Wie met zijn bui tenlandse personeel goedkoop wil gaan zitten doet er verstandig aan om te kiezen voor Bishkek in Kirgizië. Daar is het levensonderhoud het goed koopst. Los van het Afrikaanse Luanda zijn het vooral Aziatische en Europese steden die de lijst domineren De onderzoekers vergeleken de lokale prijzen van meer dan tweehonderd goederen en diensten, zoals woonkos ten, vervoer, voeding, kleding, huis houdelijke goederen en entertain ment. Zo kost een tweekamerapparte ment in Amsterdam rond de 2.150 eu ro per maand, terwijl dat in het peper dure Luanda bijna 6.000 euro is. De reden dat Amsterdam is gezakt op de ranglijst, komt vooral door de goedkopere euro. Dat betekent dus ook dat andere Nederlandse steden met veel expats, zoals Rotterdam (ha ven en aanverwante industrie) en Den Haag (personeel van ambassades en VN-organisaties), ook aantrekkelij ker zijn geworden. Ook andere West-Europese steden profiteren van de recente koersdaling ten opzichte van de dollar. Parijs (46), Wenen (56) en Rome (59) dalen met respectieve lijk 19,24 en 28 plaatsen. Ook de Duit se steden München (87), Frankfurt (98) en Berlijn (106) dalen significant. Londen met het Britse pond profi teert niet. Los van het Afrikaanse Luanda zijn het vooral Aziatische en Europese (lees: Zwitserse) steden die de lijst met duurste steden domineren. Hong kong staat op de tweede plaats, ge volgd door Zürich (3), Singapore (4) en Genève (5). Luanda is volgens Ellen van Arent- hals, consultant bij Mercer, zo ex treem duur voor expats omdat er veel goederen geïmporteerd moeten wor den en er veel geïnvesteerd moet wor den in de veiligheid van buitenlands personeel. De goedkoopste steden zijn Bishkek (Kirgizië, 207), Windhoek (Namibië, 206) en Karachi (Pakistan, 205). Vreemde valuta zorgen voor hoge (extra) kosten voor de multinationals. Valutaschommelingen door economi sche en politieke onrust zorgen er voor dat het totale kostenplaatje van expatpakketten flink kan toenemen. Ook instabiliteit op de woningmarkt en de inflatie zorgen ervoor dat de kosten van internationaal zakendoen beduidend toenemen. Het onderzoek van Mercer helpt multinationals en overheden bij het vaststellen van de arbeidsvoorwaar den van expats. Het onderzoek neemt New York als basis en vergelijkt daar andere steden mee. Valutaschomme lingen worden vergeleken met de Amerikaanse dollar. Zwitserland is momenteel een van de duurste loca ties voor expats door de sterke positie van de Zwitserse frank ten opzichte van de euro. Ook het Verenigd Ko ninkrijk profiteert niet van het goed kope euro-effect. Londen blijft staan op de 12e plaats; Aberdeen (82) en Bir mingham (80) stijgen op de lijst. Aspergesteken is nu nog gro tendeels handwerk. Arbeiders moeten een rij ongeveer elke twee dagen bezoeken om te kij ken of de asperges klaar zijn om gestoken te worden. Demcon ont wikkelde de asperge-oogstrobot in samenwerking met hoge school Saxion op basis van een vinding van de Brabantse onder nemer Ad Vermeer. Die had een methode bedacht om met behulp van een grondradar te meten wanneer asperges hun kop boven het zand willen opsteken en dus rijp zijn voor de oogst. Demcon tekende voor de me chanica en elektronica van de ma chine en Saxion ontwikkelde een De tractor met de oogstmachine kan continu doorrijden en toch onderweg asperges steken systeem om het steekmechanis- me naar de juiste plek te leiden. Die steekunit moet de asperge on dergronds lossteken en uit het bed halen. De robot wordt achter een tractor gehangen die meerde re rijen tegelijk kan bestrijken. De tractor kan continu doorrij den en toch onderweg asperges steken, doordat een bak even blijft 'stilstaan' en vervolgens weer naar voren schiet. Volgens bedenker Ad Vermeer kan de machine een hectare per uur bestrijken. Dat vervangt het werk van tien personen. De ma chine gaat omstreeks een half miljoen euro kosten. Vrijdag wordt een demonstratie gegeven. ALKMAAR Kersentelers krijgen het extra lastig dit jaar. Volgens fruitteler Theo Vernooij uit Cothen zitten er flink meer spreeuwen dan andere jaren. Dat betekent dat spreeuwenjagers bij Vernooij, maar ook bij andere kersenboeren in het land, flink aan de bak moeten. foto Vidiphoto DEN HAAG WASHINGTON Groei houdt aan De Amerikaanse eco nomie laat een be scheiden groei zien en de arbeidsmarkt trekt aan, na de krimp van de economie in het eerste kwartaal. Dat maakte het Ameri kaanse stelsel van cen trale banken, de Fede ral Reserve, gisteren bekend na afloop van zijn beleidsvergade- ring. De rente bleef zo als verwacht onveran derd op het historisch lage niveau van 0 tot 0,25 procent. „De economische acti viteit heeft een be scheiden vooruitgang laten zien en het tem po van de banengroei wordt sterker", aldus de Fed. Volgens de Fed zijn er verbeterin gen te zien bij de con sumentenuitgaven en de huizenmarkt, maar blijven de investerin gen en de export zwak. In het eerste kwartaal van dit jaar kromp 's werelds grootste economie nog met 0,7 procent. De centrale bank liet weten nog steeds op koers te liggen voor een renteverhoging voor het einde van dit jaar. Al zal de rente volgend jaar waar schijnlijk iets minder snel worden verhoogd dan eerder gedacht, al dus de ramingen. Fed-president Janet Yellen zal later een toelichting geven op het rentebesluit. Mo gelijk wordt daaruit iets meer duidelijk over de timing van een renteverhoging. De rente in de Vere nigde Staten staat sinds eind 2008 op het huidige lage ni veau. De financiële markten denken dat in september de Fed zal beginnen met het verhogen van rente. Binnen het beleidsbe palende comité van de Fed bestaat wel eni ge terughoudendheid. Sommige economen denken dat een ren- testap dit jaar het eco nomisch herstel kan saboteren. Amsterdam is door Leo Roggeveen TWEEKAMERAPPARTEMENT ZWITSERLAND Boven: Luanda foto HH Onder: Bishkek foto Getty door Jan Ruesink ENSCHEDE. Het Enschedese tech nologiebedrijf Demcon heeft een robot ontwikkeld die asperges op precies het goede moment uit de grond kan steken. Daardoor kun nen aspergetelers het arbeidsin tensieve werk laten doen door een volautomatische machine.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24