Gejatte mutsen en kaarsen zijn wereldnieuws 'Meestal is er een rol weggelegd voor 'het roze brilletje' van die juf van groep 8' Veel Rotterdamse kinderen beginnen op te hoog niveau aan hun middelbare schooltijd. NIEUWS 15 ROTTERDAM. Zo'n io tot 30 procent van de Rotterdamse groep acht- leerlingen begint in september op een te hoog niveau van de middel bare school. Sinds dit jaar moeten middelbare scholen het advies van de basisschool leraar volgen, maar zij signaleren dat het advies te vaak niet overeenkomt met het niveau dat het kind in groep 6, 7 en 8 heeft laten zien, blijkt uit een rondgang langs vijftien middelba re scholen. Onderwijssocioloog Jaap Dronkers, die eerder al voorspelde dat het ver schil tussen schooladvies en de uit komsten van de Citotoets groter zul len worden, vindt de Rotterdamse cij fers 'een belangrijke indicatie' voor de situatie in heel Nederland. „Rotter dam is op onderwijsgebied niet een enorme uitzondering. Dus dit is zeker een teken aan de wand." Leerkrachten zwichten voor druk van ouders, zegt Richard Troost Van het Noordrandcollege. Maar meestal is er een rol weggelegd voor 'het roze brilletje van die juf van groep 8', zo als rector Richard Troost van het Avi- cenna College het noemt. „Zij gunt de leerlingen het beste en kijkt positief naar het kind. Daar ben ik blij mee, maar het is ook een risi co. Daarom is het aan de middelbare scholen er objectieve resultaten te genover te zetten en om uitleg te vra gen." In Den Haag, Utrecht en Rotterdam is afgesproken dat prebrugpiepers zich niet alleen met het advies van de basisschool bij de schoolpoort mel den, maar ook de resultaten meene men van toetsen begrijpend lezen, spelling en rekenen die ze maakten in groep 6,7 en 8. Op basis daarvan concluderen de middelbare scholen nu dat het advies van de groep 8-docent niet strookt met het niveau dat de leerling de afgelopen drie jaar heeft getoond. Schoolbestuurders maken zich grote zorgen. Ze moeten het schooladvies opvolgen, maar worden door de On derwijsinspectie gestraft als leerlin gen alsnog een niveau zakken en ze vrezen negatieve gevolgen voor klas genoten. „De docent moet zijn instructie aanpassen aan de behoefte van de klas en hij gaat minder snel door de stof als de helft van de klas op lager niveau zit", zegt Van Vugt. Op het Gereformeerde Scholen gemeenschap (GSR) ligt een plan klaar dat moet voorkomen dat de kwaliteit van het onderwijs omlaag gaat. In de vmbo-klas met 25 brugpie pers horen er vijftien volgens de richtlijnen op een lager niveau thuis. „We informeren docenten niet over het niveau van individuele leerlin gen, maar hebben ze gewaarschuwd: er is een niveauverschil, houd je toet sen op hetzelfde niveau. Pas je cijfers niet aan", zegt Franciske van Vugt van die school. Fokor (de koepel van alle 39 Rotter damse schoolbesturen) kent de signa len. Bestuursvoorzitter Marcel van der Knaap: „Het is nog niet bekend hoe vaak het voorkomt. Dat is wel be langrijk om te weten en daarom ver zamelen wij nu alle gegevens die no dig zijn om een trend te kunnen be vestigen of ontkrachten." De vraag is of een kind beter af is op Van jaren op zijn tenen lopen wordt een kind niet gelukkig een hogere niveau? Daarover verschil len de meningen. Petra van Haren van de Algemene Vereniging van Schoolbestuurders vindt het juist goed als basisscholen voor een havo advies kiezen, als ze twijfelen tussen havo en vmbo-tl. „Zij denken vanuit het talent en de mogelijkheden van dat kind." Martine Visser van het Christelijk Scholengemeenschap Calvijn ziet dat anders: „Ambitie is goed, maar van ja ren op zijn tenen lopen wordt een kind niet gelukkig. Naar een lager ni veau stromen is een enorme teleur stelling. Ik laat ze liever stijgen." Ze besprak dat dilemma, net als veel andere scholen, met de ouders. „Het Calvijn heeft ouders afgeraden hun kind in te schrijven op een bepaald niveau. Maar de meeste ouders zei den het toch te willen proberen. En dan moeten wij dat opvolgen." Ongehoord, aldus de Britse media die 'geschokte' bewoners citeren. Ze kunnen er niet over uit. Niet om het geld, maar omdat het ver trouwen is geschonden. Want op Canna staat de deur altijd open. Er wordt gewinkeld volgens het 'eerlijkheidsprincipe'. Bedoe ling is dat klanten zelf noteren wat ze meenemen en het geld ge past achterlaten in een doos. Dat functioneerde sinds mensenheu genis, maar nu kroop er een slang door dit Schotse paradijsje. Cameraploegen bemanden gis teren de veerboot naar de door 26 zielen bewoonde rots, tweeënhalf uur varen vanaf het Schotse vaste land, richting Hebriden. Alsof een onverlaat het laatste beetje ver trouwen in het goede van de mens had gejat. Maar het is nog er ger, vertelt Colin Irvine aan de te lefoon. Niet alleen de community shop is beroofd maar ook zijn - eveneens onbemande - winkel tje aan de haven. Kaarsen en ver zorgingsproducten op basis van lo kale producten. Waarde 167 euro. Theaterdocent Irvine woont sinds drie jaar op Canna. Hij en zijn vriend David gaven goed be taalde jobs op voor het ongerepte en het pure van Canna. Vorig jaar kreeg hij Floortje Dessing op be zoek in zijn gasthuis Tighard voor de serie Floortje naar het Einde van de Wereld. De dader? „Het moet een bezoe ker op een boot zijn geweest. Een visser of zeiler. Kan niet anders. Niet iemand van hier. De gemeen schapswinkel draait al vier jaar en er is nooit iets gestolen", verzucht Irvine. Hij sprak net met de Au stralische radio die vroeg of hij vei ligheidscamera's ging installeren. „Nee, nee, we willen niks veran deren. Dat alles open is, hoort bij de schoonheid van het eiland. Dat moet zo blijven. Ik hoop dat de da der zo schrikt van alle aandacht dat het nooit meer gebeurt." DONDERDAG 18 JUNI 2015 door Jitske-Sophie Venema Een leerling buigt zich over de opgaven van de Cito-toets. foto ANP Martine Visser, Scholengemeenschap Calvijn door Bob van Huët Op het afgelegen Schotse eiland Canna is gestolen uit de gemeenschaps winkel die 24 uur per dag open is, ook voor passanten, foto Dreamstime ROTTERDAM/CANNA. Dat er zes wollen mutsen werden gestolen uit de onbemande gemeenschapswin kel op het afgelegen Schotse ei land Canna is wereldnieuws. Waar de van het gejatte breiwerk: 270 euro. Schooladvies klopt niet met capaciteit leerling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15