Vijftig tinten op herhaling met 'Grey' Franciscus pleit voor soberheid om het milieu te sparen NIEUWS 11 De paus richt zich in een gelekt document op het milieu. De mens is verantwoordelijk voor klimaatverandering en moet actie ondernemen, stelt Franciscus. pleit voor veranderingen van energiever bruik en levensstijl. Franciscus veroordeelt (uiteraard) abor tus als methode om de natuur te bescher men en keert zich tegen 'degenen die ge boortebeperking bepleiten als oplossing voor de problemen van de armen'. De paus ziet in de consumptiemaatschappij, 'die na tuurlijke rijkdommen opgebruikt en ver spilt', de bron van het kwaad. Als oplossing bepleit Franciscus een 'holistische aanpak' met daarin centraal 'armoedebestrijding, zorg voor de natuur en bescherming van de menselijke waardigheid'. Dit besef moet doordringen door de dia loog aan te gaan met politici op alle niveaus maar ook met wetenschappers, economen en religieus leiders. Franciscus bepleit een 'ecologische opvoeding' die duidelijk maakt 'Soberheid werkt bevrijdend' dat je met minder plastic en energie maar ook met minder water en voedsel toe kan. De paus, die zeifin Buenos Aires altijd de metro nam, wil dat openbaar vervoer wordt bevorderd. Hij hekelt het toenemende ge bruik van energieverslindende apparaten en de rol daarin van het bedrijfsleven, 'dat snelle winst zoekt en de vraag stimuleert'. De kerkvorst weet dat hij veel bedrijven, politici, voorstanders van het vrijemarkt- denken en olieproducenten tegen de sche nen schopt, maar dat lijkt hem niet te de ren. Hij gelooft in een andere levensstijl. De ecologische crisis is voor hem een op roep tot innerlijke bekering. „Soberheid, in dien daarvoor bewust en in vrijheid wordt gekozen, werkt bevrijdend", aldus de paus. Het betekent volgens hem niet minder le ven of minder intensiteit. „Integendeel: je kunt weinig nodig hebben en veel leven." Met deze boodschap, die de paus zelf al volop in de praktijk brengt, trekt Francis cus de wereld in. De komende maanden gaat hij door Zuid-Amerika reizen en in New York de Verenigde Naties toespreken. In de Verenigde Staten zal de ontvangst koel zijn, maar Franciscus heeft in het land waar oliebarons de politiek ingaan en con sumeren heilig is, ook een paar vrienden. Er zou sprake zijn van dief stal van de eerste exem plaren. Al sprak heel de wereld van een opzichti ge publiciteitsstunt. Boeken depots werden tot vandaag met militaire precizie bewaakt. En me dia - inclusief deze krant - moes ten de meest uitzinnige embargo formulieren ondertekenen zodat ze de nieuwe geheimen niet voor tijdig prijs zouden geven. Maar waarom? Zit er iemand, na 1.600 pagina's van de Vijftig tin- ten-trilogie én een film, te wach ten op nog meer erotische escapa des en gezwoeg in de slaapkamer van het sm-koppel Anastasia Steele en Christian Grey? Volgens E.L. James - moeder van de 'mamaporno' en bedenk ster van de succesdelen Grijs, Don kerder en Vrij- absoluut. Het verza digingspunt, om maar eens in haar jargon te blijven, is nog lang niet bereikt. De Britse pende nog eens een telefoonboek (550 pagi na's) vol met pijnlijke ontmoetin gen enkel en alleen omdat haar fans bedelden en smeekten om meer, laat zij in het voorwoord van het kersverse Grey weten. Hoewel, vers? Deze laatste ex- cercitie blijkt geen vervolg, maar een andere kijk op eerder gepubli- 'Grey' is nog harder en ondubbelzinniger dan het voorgaande werk van E.L. James ceerde avonturen van de onerva ren studente Steele en de domi nante miljonair Grey. Nu verteld vanuit zijn perspectief in plaats van het hare, waardoor het com plete verhaal wel erg bekend voor komt en riekt naar het betere recy cle- en uitmelkwerk. Steele ontmoet Grey als zij hem interviewt voor het universi teitsblad. De anders afstandelijke en onbenaderbare captain of indus try valt als een blok voor haar en niets lijkt een sprookje in de weg te staan. Maar Grey blijkt niet die prins op het witte paard door zijn voorkeur voor zwepen, buttplugs, zoemende trileieren en ander ge reedschap. E.L. James maakte vier jaar te rug furore doordat zij feilloos aan voelde dat haar lezende seksegeno ten rijp waren voor het ruigere werk. Haar expliciete en gedetail leerde verhandelingen - 'ik likte aan zijn Christian-lolly' en 'ik ge bruikte mijn makeup-remover om mijn tot moes geslagen kont te kalmeren' - zorgden ervoor dat ze instant multimiljonair werd. Ze verkocht liefst 125 miljoen exemplaren in meer dan veertig landen, daarnaast leverde de film met Dakota Johnson en Jamie Dor- nan wereldwijd ook nog eens 570 miljoen dollar op. Een paus die zich Franciscus noemt, kan er eigenlijk niet omheen. Toch is zijn 'groene encycliek' die vandaag het licht zal zien, een revolutionair document. Niet eerder publi ceerde een paus zo'n gepassioneerde liefdes verklaring aan de natuur en werden vanuit het Vaticaan zo nadrukkelijk oorzaken van en oplossingen voor milieuproblemen be noemd. Het katapulteert de Argentijn in de voorhoede van politiek wereldleiders. De complete Italiaanse versie van Lauda to si ('wees geprezen') werd eerder deze week gelekt. Tot woede van het Vaticaan, dat stelde dat het slechts ging om een ont werptekst. Dit is inmiddels officieus tegen gesproken door vertrouwelingen van de paus, dus kan de wereld er vanuit gaan dat de Argentijn inderdaad met zijn bekende no-nonsense stijl een van de grootste pro blemen van de moderne tijd te lijf gaat. De paus verwijst met zijn eerste eigen encycliek (pauselijke brief) direct naar het klassieke 'Zonnelied' dat Franciscus van As- sisi op zijn sterfbed schreef en waarin de heilige onder andere spreekt van 'moeder aarde'. Het is de toonzetting van dit bijna 200 pagina's tellende pauselijk schrijven. Paus Franciscus wil actie van politiek lei ders én gewone stervelingen om het 'ge meenschappelijk huis' te redden. Hij richt zich met kritiek en advies niet alleen tot ka tholieken, maar tot de gehele mensheid. „We zijn opgegroeid denkend dat we de eigenaren waren van de aarde met een ver gunning haar te plunderen", schrijft de paus. Hij wijst de mens aan als de boosdoe ner, want die heeft 'enorme macht via het gebruik van fossiele brandstoffen, kernener gie, biotechnologie, informatica en kennis van ons eigen DNA'. Franciscus stelt dat er voldoende bewijs is dat de mens verant- foto Maurizio woordelijk is voor klimaatverandering en Brambatti/EPA Is het daarom gek dat ze nog een keer op herhaling wil? Nee, vanuit lucratief oog punt zeker niet en het is evenmin slecht ge daan. Maar ze had wel iets meer kunnen toe voegen aan wat al be kend was. Toegege ven: Grey is nog har der en ondubbelzin niger dan haar voorgaande werk. Geen verzachten de synoniemen meer als 'haar in nerlijke poes spin de' of'hij duwde mij over de rand' bij het bereiken van de zoveelste climax. Grey neemt Steele hard, vaak en veel en hij fantaseert daar ook constant over. Het irriteert wel dat James Christian Greys voorkeuren pro beert te verklaren aan de hand van zijn dromen over zijn moeder en daarbij continu rept over 'mammie is boos op mij' en 'wanneer komt mammie thuis'. Ook als Grey de ge broken relatie met Anastasia pro beert te lij men, komt het onvermij delijke Ja- mes-jargon weer naar boven: 'mijn iele bloesem van hoop transfor meert in een Japan se bloeiende kers'. Ieuw. Alsof een kei harde miljonair zo denkt. Verder zullen we niet bedelen en smeken om Grey 2 en 3. DONDERDAG 18 JUNI 2015 natuur Paus Franciscus door Annemart van Rhee aan door Eelco van der Linden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11