op 1 va» de win de nieuwe roman 30 van John Boyne! p- Dizzieni Vakbonden maken zich zorgen over omstreden verklaring 6 NIEUWS Ze doen het met gepaste trots. Ruim 90.000 bankmedewerkers door het hele land leggen de bankierseed af. Glimmend van trots Begrip voor antisemitisme Verhoogde dijk langs Wad Word gratis lid, doe mee en win De grote stilte! Je zou het niet zeggen als je alle blije gezichten in het Brabantse villadorp ziet, maar bankmede werkers kunnen zich met de eed flinke problemen op de hals halen. Wie de regels overtreedt, kan een boete tot 25.000 euro te gemoet zien, of een beroepsverbod van maximaal drie jaar. Alstublieft. De bankierseed, die tussen 1 april van dit jaar en 1 april 2016 door alle 90.000 medewerkers van banken moet worden afgelegd, is dan ook niet onomstreden. Hij kwam er om politie ke redenen. De financiële crisis vroeg om een kop van jut, en die was in de banken snel gevonden. Den Haag wil de de touwtjes aantrekken en de ban kierseed is daarvan een gevolg. Dat ook hypotheekadviseurs en tele fonistes onderworpen worden aan het regime, stuit echter op weerstand. De Raad van State noemde het een 'onei genlijk instrument', omdat je eenvou dige werknemers niet verantwoorde lijk kunt houden voor het handelen van een bank. Daar is de top voor, die wordt er tenslotte voor betaald. De vakbonden delen die visie. „Ze moeten bij wijze van spreken zelfs op de postkamer een eed afleggen," zegt CNV-bestuurster Ike Wiersinga. „Ik vind dat een beetje overdreven. Het gaat om mensen die jarenlang gewoon hun werk gedaan hebben?" Windowdressing, Reinier Castelein van vakbond De Unie kan er geen an der woord voor bedenken. „Iedereen weet dat het aan de top verknald werd. Het is net als bij de Fifa: op het veld moeten de spelers aan Fair Play doen, aan de top zijn ze zo corrupt als wat." Raden van bestuur en commissaris sen zijn overigens al sinds 2013 eed- plichtig. Het uitspreken van de stichte lijke woorden - al naar gelang de voor keur wordt de eed bekrachtigd met een 'Zo waarlijk helpe mij God Almach tig!' of een 'Dat verklaar en beloof ik!' - kon niet voorkomen dat verschillende topbankiers hun eigen salaris niet wis ten te matigen. Toch denken de ban- De Raad van State noemde het een 'oneigenlijk instrument' Afwegingen in een wereld waar het draait om geld verdienen ken dat de eed nut heeft. Een woord voerder van ABN Amro stelt dat de eed 'past binnen onze eigen kernwaar den en businessprincipes'. Ook Matthijs Bierman, topman van de Triodos Bank, gelooft heilig in de eed. „Het is belangrijk dat iedere me dewerker telkens weer beoordeelt of het voor de klant goed en nuttig is wat hij doet. De bankierseed is een mooi moment, een soort rite, om dat te bevestigen." Zo lijken ook de meeste bankmede werkers het te beschouwen, als een mooi iets, een bevestiging van hun goede intenties. Andere bankiers bedu velen de boel dan misschien, zij toch zeker niet. Protesten hoort de vak bond amper. Terwijl al die eenvoudige bankiers toch moeten weten dat ze door het uit spreken van de eed risico's lopen, risi co's waarover een ict'er of verkoper binnendienst met vergelijkbare verant woordelijkheid zich niet hoeft te be kommeren. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Wat moet een financieel adviseur doen als hij zelf een naar ge voel heeft over een bepaalde deal, ter wijl zijn baas hem op de huid zit om zijn targets te halen? De rug recht hou den? Toch maar meebuigen? Een moei lijke afweging in een wereld waar het draait om geld verdienen. Een woordvoerder van de stichting Tuchtrecht Banken laat weten dat er in de eerste twee maanden al klachten binnen zijn gekomen tegen medewer kers van banken. Hoeveel het zijn wil de nieuw opgerichte waakhond niet zeggen, maar het zijn klachten waar bankiers volgens de vakbonden veel last van kunnen krijgen. „Ik had verwacht dat er meer ophef over zou zijn", zegt Hans de Jong van vakbond De Unie. „Maar ja, de reali teit is dat de eed verplicht is. Als je er als medewerker problemen mee hebt, kun je net zo goed meteen een exitge- sprek aanvragen." De vakbond hamert er op dat banken hun medewerkers in ieder geval goed moeten beschermen, als het tot een klacht komt, bijvoor beeld in de vorm van juridische bij stand. Suzanne Hoozemans (40) FINANCIEEL ADVISEUR RABOBANK Bankmedewerkers moeten de komende maanden de nieuwe bankierseed afleg gen. De boodschap: klant, ik beduvel u niet. Deze krant mocht gisteren aan wezig zijn bij de eed aflegging van 230 Ra- bo-employés in Oisterwijk. Het fees telijke moment heeft een gevaarlijk randje: wie de eed schendt, haalt zich grote problemen op de hals. Nadat ook de laatste bankmedewerker een plechtig 'Dat ver klaar en beloof ik' heeft uitgesproken, rolt er een klaterend applaus door de Leer fabriek in Oister wijk. Glimmend van trots nemen de em ployés het in ont vangst. Het moment waar ze al enige tijd naar uitkeken is daar. Ein delijk kunnen ze hun zuivere inten ties officieel maken en voorzien van een krabbel. Hoewel Henk Schel- Maak kans gesigneerde exemplaïen- I oH N BOY N E (fat 0At>Te Ga naar Dizzie.nl/win Dizzie.nl, dé boekensite van PZC. Al je favoriete boeken op één plek! Alles voor boekenliefhebbers: Recensies Boekennieuws Blogs Winacties Een op de acht moslimjongeren denkt 'niet zo positief over Joden in Nederland. Dit geldt vooral voor jongens, blijkt uit onderzoek van het Verweij-Jonker Instituut. Een klein deel van hen heeft zelfs begrip voor geweld tegen Joden en het bekladden van synagogen. De bron van het antisemitisme ligt volgens de onderzoekers in de boosheid van islamitische jonge ren over het Israëlisch-Palestijnse conflict. Minister Asscher (Integra tie) noemt de uitkomsten 'zeer ernstig. Hij wil dat leraren ten strij de trekken tegen de vooroordelen die jongeren over elkaar hebben: „Wij moeten hen leren een beetje normaal met elkaar om te gaan." De dijk langs de Waddenzee op Ameland wordt de komende drie jaar over een lengte van ruim zes tien kilometer verhoogd. Het gaat om het grootste project (kosten: 77 miljoen) in de geschiedenis van Wetterskip Fryslan. De werkzaam heden beginnen vrijdag. De dijk wordt met gemiddeld 35 centime ter verhoogd. Dat moet genoeg zijn om het waddeneiland de ko mende vijftig jaar te beschermen tegen hoogwater. Daarvoor is in totaal 800.000 ton klei, zand, asfalt, beton en breuk steen nodig. Vanwege het broed en stormseizoen kan alleen in de zomermaanden aan de dijk wor den gewerkt. 'Bankierseed is toch mooi door Sander van Mersbergen ir" DEN HAAG AMELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6